Camille Labas

Autostopom s tromi deťmi

Autostop oblka002

V cestopisnej knihe s autobiografickými črtami sa autorka ‒ Slovenka žijúca 30 rokov v Rakúsku ‒ delí s nami o zážitky zo svojich dobrodružných ciest, ktoré sú popretkávané nielen zaujímavosťami z histórie i kultúr, ale aj úvahami o svete, identite, o deťoch, o výchove, o láske, o vzťahoch rodičov a detí, o ľudských hodnotách i o vlastnom neľahkom a často veľmi komplikovanom, no nesmierne zaujímavom živote ženy-matky. Kuriózne je, že autorka väčšinu ciest podnikla autostopom – sama i s tromi deťmi – od Atlantiku po Kaukaz, od Škandinávie po Gibraltár. Bolo to cestovanie na vlastnú päsť, naverímboha – bez máp a bez sprievodcov, bez akýchkoľvek zábezpiek a poistení, iba s jedným malým ruksakom. Nadobudlo však dimenzie prekračujúce bežné  spoznávanie cudzích krajín: adrenalín, kliesnenie si nevychodených chodníčkov, prekonávanie predsudkov, rozširovanie vlastných horizontov či spoznávanie samého seba. 

14,5 x 20,5 cm, 312 strán, mäkká väzba, ISBN 978-80-89567-48-5, ilustrácie

CENA : 14.96 EUR

 

„Najradšej komunikujem s ľuďmi cez knihy – je to môj spôsob, ako sa rozdať všetkým naraz. Ako ich obohatiť a pritom sama neschudobnieť, lebo kto rozdáva, tomu pribúda. Dávam zo seba všetko, lebo som v živote veľa dostala a nemám právo nechávať si to len pre seba. Niekto si zarába na živobytie prácou rúk, niekto rozumom a niekto prácou duše. Niekto sa presadzuje v dave krikom, vyhrážkami, vydieraním, dokonca zbraňami. Ja sa presadzujem knihami. Presadzujem i rozdávam súčasne. Som vaša – kto chcete, načrite – ponúkam plným priehrštím. Otváram sa vám a nebojím sa, že ma zneužijete, lebo vám dôverujem. Veď ani vy to v živote nemáte o nič ľahšie. Dožičme si dobra, pravdy a úprimnosti. Veď sa na tomto svete nesieme navzájom.“

 

Mag. Dr. Camille Labas

Život autorky sa viaže na štyri krajiny: Slovensko, Nemecko, Gruzínsko a Rakúsko. Na Slovensku ‒ v Prešove ‒ sa narodila a strávila detstvo, maturovala na gymnáziu v Banskej Štiavnici. V Nemecku pracovala na letných stredoškolských brigádach v Drážďanoch, Berlíne a v Lipsku. Ako vysokoškoláčka vyštudovala na Univerzite v Jene nemeckú literatúru a jazykovedu (1980) a pracovala vo vydavateľstve v Berlíne. V Jene sa jej narodila prvá dcéra. Po návrate zo štúdií pôsobila ako asistentka pre nemčinu a angličtinu na univerzite v Košiciach a pracovala ako prekladateľka pre filmové štúdio Koliba v Bratislave. V Gruzínsku bola viackrát na študijnom pobyte a určitú dobu tam aj pracovala ako učiteľka nemčiny v hlavnom meste Tbilisi (2002). Do Rakúska emigrovala v júni 1986 a bola tam zamestnaná ako korektorka nemčiny vo vydavateľstve pri Viedni a učiteľka slovenčiny v jazykovej škole. Neskôr sa venovala vedeckému štúdiu gréckej, rímskej, mezopotámskej a sýrskej kresťanskej histórie Byzancie, Arménska a Gruzínska na Viedenskej univerzite. V roku 2014 obhájila dizertačnú prácu o dejinách kresťanstva Gruzínska a Arménska. Počas 30-ročného pobytu v Rakúsku vychovala tri deti, ktoré všetky už ako dospelé žijú v rôznych krajinách: v Nemecku (Freiburg), na Slovensku (Bratislava) a v Rakúsku (Baden).

Píše po nemecky aj po slovensky básne, články, poviedky, romány, vedecké state. V roku 2010 jej vyšla kniha básní Miesto v tráve a v roku 2013 próza Sila statočného života ‒ Irenkina mladosť v Bardejove. Pripravuje knihu o málo známej histórii Gruzínska a Arménska od počiatkov až po príchod a dobytie Arabmi v 7. storočí.

 

Mag. Miriam Labas – ilustrátorka

Narodila sa slovenským rodičom ‒ emigrantom v Badene pri Viedni (Rakúsko), tam aj maturovala na gymnáziu so špecializáciou na latinčinu. Jej láska k cestovaniu a objavovaniu nových kultúr sa stala náplňou jej voľného času, inšpiráciou k maľovaniu, ako aj predmetom jej vysokoškolských štúdií. Na Viedenskej univerzite vyštudovala etnológiu a turkológiu. V školskom roku 2007/2008 študovala na Cypre, kde robila skúšky v gréckom, tureckom a anglickom jazyku. Už počas štúdia pracovala určitý čas v Írsku, na viacerých kultúrnych festivaloch vo Viedni, vo filmovom štúdiu Bavaria v Stuttgarte a precestovala Európu, Afriku, Ameriku a Áziu, okrem iných navštívila Kanadu, Maroko, Egypt, Turecko, Gruzínsko, Indonéziu, Nikaraguu, Kubu. V diplomovej práci sa zaoberala slovenskou emigráciou v Rakúsku, čím dokázala, že cíti svoje slovenské korene. Po štúdiu pôsobila v Nikarague (2011), kde ako dobrovoľníčka cez španielčinu vyučovala na základnej škole angličtinu; neskôr žila niekoľko rokov v Nemecku (Stuttgart). Maľovaniu sa venuje od malička a maliarske kurzy absolvovala v Banskej Štiavnici, v Bratislave a vo Viedni. V súčasnosti pôsobí  ako učiteľka nemčiny v Bratislave.

zavrieť

 
 
 • UPOZORNENIE:

   

  Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.

  Ďakujeme za porozumenie.


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


   

  Pavol Gašparovič Hlbina
  a slovenská katolícka moderna

   

 • Upozornenie:

  Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.

  Ďakujeme za porozumenie.

   

   

   

Zavrieť