Kolektívna monografia sa zaoberá aktuálnymi problémami z oblasti filozofickej antropológie, sociálnej filozofie a filozofie kultúry. Autori nepristupujú k týmto oblastiam ako k disjunktným množinám, naopak, uznávajú, že v mnohých ohľadoch sa prelínajú a ich vzájomný dialóg prispieva k produktívnemu riešeniu filozofických problémov. Predpokladom komplexnej odpovede na základnú antropologickú otázku Čo je človek? je zohľadnenie sociálneho a kultúrneho zakorenenia človeka. ... Viac »
Cieľom knihy je filozoficky preskúmať dynamiku vzniku a priebehu konfliktu a poukázať na to, ako môže konflikt deeskalovať na základe uvedomelého uchopenia vlastnej existencie. Kľúčovú rolu v tomto procese zohráva princíp ľudskosti. Základom reflexie sú podnety mysliteľov, ktorí pôsobili v intelektuálnych paradigmách filozofie existencie a konzervatívnej revolúcie, ako sú S. Kierkegaard, M. Buber, M. Heidegger, C. Schmitt a E. Jünger. Spoločným menovateľom ich myslenia je interpretácia existencie ako danosti a úlohy. Kniha sa zameriava na druhý moment, keď sa existencia uskutočňuje ako sebaformácia jedinca a kolektívu. Jej súčasťou je uvedomelý vzťah k nepriateľovi, pričom cieľom je prekonať konkrétne nepriateľstvo. Princíp ľudskosti vnáša do politickej sféry dôraz na antropologickú rovnocennosť účastníkov konfliktu. Vytvára základ na uplatnenie systematického obmedzenia nepriateľstva, ktoré prostredníctvom jasných rozlíšení a pravidiel predchádza degradácii protivníka a absolutizácii nepriateľstva. Existenciálna sebaformácia umožňuje jedincovi aplikovať tento princíp ako liek proti masovej propagande, ktorá diskriminuje nepriateľa. Možnosť uvedomelo si zvoliť svoju existenciu nezaniká ani v momentoch intenzívnej nivelizácie. Súčasťou takejto voľby je zakorenenie v základných existenciálnych vzťahoch a jej kľúčovým vyjadrením je ľudskosť.
... Viac »
Knižka prináša stručný, no komplexný pohľad na problematiku imigrácie, ktorá je dnes predmetom širokej diskusie. Autor – kňaz, profesor filozofie a náboženský spisovateľ – dáva do pozornosti čitateľskej verejnosti, často polarizovanej, teologické učenie i praktické aspekty, ktoré rozoberá vo svetle princípov politickej filozofie a princípov, ktoré vychádzajú zo Zjavenia. Poukazuje na zjednodušený prístup k problematike charakterizovaný postojom založeným na „bezpodmienečnom prijatí“ núdzneho, ktorý tvorí základný prvok frekventovanej kresťanskej mienky o imigrácii. Reflektuje pritom tiež vlastnú (francúzsku) skúsenosť, ako sa javila ešte pred dramatickými udalosťami posledných rokov. To umožňuje očakávať triezvu výpoveď smerujúcu k podstate problému a uvedomeniu si jeho širších spoločenských a kultúrnych súvislostí.
... Viac »Jozef Zavarský - Ján Košiar - Juraj Chovan
Publikácia Katolícke noviny na úvrati ponúka čitateľom pohľad tých, čo stáli pri tvorbe najstaršieho slovenského katolíckeho periodika v hektických časoch prvého desaťročia plnej náboženskej slobody v našich podmienkach.
Po štyridsiatich rokoch, počas ktorých s týmto týždenníkom manipulovala komunistická moc, nebolo jednoduché pustiť sa do jeho obrodenia, ale ani do revitalizácie slovenského katolíckeho novinárstva a katolíckeho ducha v našej spoločnosti. Výzvy doby nenechávali členov redakcie ľahostajnými, a aj keď načúvali novému vanutiu Ducha, jeho pôsobeniu v tých časoch a volaniu, aby šli za ním, neraz ich predstavy neboli celkom v súlade s tým, čo si mysleli niektorí iní, a tak sa obrodzovací proces vo všeobecnom vnímaní komplikoval.
Čitateľ, predovšetkým záujemca o cirkevné dejiny, dostáva do rúk užitočné, sčasti menej známe poznatky o jednej etape v živote Katolíckych novín, ktorú charakterizovala snaha o nové smerovanie – sám si môže urobiť obraz o tom, čo sa urobilo a čo zo zámerov nevyšlo. Autori budú radi, ak bude táto ich výpoveď vnímaná ako poučná i motivačná.
... Viac »
Reprezentatívny výber z rozsiahlej a rozmanitej tvorby Blažeja Beláka, ktorý je autorom originálnych, formovo výrazne experimentálnych básnických a prozaických diel, dôsledne vychádzajúcich z kresťanskej idey a z hlboko precítenej národnej tradície, súvisiacich s národnými a regionálnymi dejinami Slovenska, najmä jeho rodného kraja (povesti a historické príbehy z povodia Bebravy) a z regiónu Turca, v ktorom žije od roku 1969. Okrem historických štúdií a umeleckej literatúry sa systematicky venuje kultúre spisovnej slovenčiny v prejavoch verejných činiteľov a v jazyku elektronických médií. Súčasťou knihy je autorská bibliografia, ktorá ucelene rekapituluje autorovo tvorivé úsilie a podáva celistvý obraz o duchovno-intelektuálnom profile tejto osobnosti.
... Viac »
Autor už viac než tri desaťročia premýšľa a píše o rôznych spoločensko-politických a náboženských témach. Trvale ho zaujíma situácia vo svete, sociálne otázky, slovenská minulosť a súčasnosť, úloha a postavenie kresťanstva v našom civilizačnom priestore, vzťahy medzi vierovyznaniami a osobitne problém zla a nespravodlivosti vo svete, v živote jednotlivca i spoločenstva. Svoje texty rozširoval už v komunistickej totalite formou samizdatov (za čo si vyslúžil pozornosť zo strany Štátnej bezpečnosti) a súhrnne ich vydal v roku 1994 pod názvom Kódexy. Po zmene režimu publikoval svoje zamyslenia – charakteristické emocionálnym i intelektuálnym vkladom – časopisecky a prostredníctvom internetu. Z nich mu vyšli dva knižné súbory: Svedectvo času (2012) a Svedectvo času II / Básne plné dobroty (2015; publikovaním neznámych veršov tu vzdal tiež hold svojmu otcovi). Neustála tvorivá aktivita autora dala aktuálne vzniknúť ďalšiemu zväzku, v ktorom čitateľ nájde jeho podnetné texty, napísané v rokoch 2015 až 2019. V ich charaktere, štýle i tematickým záberom možno vnímať síce kontinuitu s jeho predchádzajúcou tvorbou, no zároveň sú špecifické vzhľadom na dobu, ktorú aktuálne žijeme, a výzvy, ktoré v hojnosti ponúka ako námety na zamyslenie.
... Viac »Pozoruhodná, dlho očakávaná kniha predkladá hlboké multidisciplinárne zamyslenie sa nad dnešnými časmi a postavením človeka v nich. Autor, reflektujúc duchovné odkazy v dejinách ľudského myslenia, sa pýta: Kde hľadať pravdu o človeku, o zmysle jeho života? Tvrdí, že zo súčasnej kultúry a vedy sa vytratil človek, ľudská osoba, podmet dejín, ktorý im dáva zmysel, a teda že veda nemôže dať definitívnu odpoveď na kľúčové otázky. ... Viac »
Prečo ľudia (ne)odchádzajú zo svojej vlasti?
Problematike emigrácie sa autor − lekár žijúci od roku 1968 vo Švajčiarsku – z vlastného záujmu venoval celé roky. Do knižky zozbieral desiatky svedectiev a výpovedí umelcov, vedcov, verejných činiteľov, či kňazov, ktoré tvoria pestrú mozaiku ľudských postojov a dramatických životných príbehov a každý z nich nejakým spôsobom odpovedá na otázku o motívoch odchodu, resp. úteku z vlasti. Kniha môže byť zaujímavým a poučným čítaním pre každého aj v dnešnom globalizujúcom sa svete, veď (e)migrácia je opäť aktuálna.
Hoci bol poslancom len jedno volebné obdobie, Jozef Rydlo zanechal v dejinách slovenskej parlamentnej histórie trvalú stopu. Podľa oficiálnych záznamov, bez faktických poznámok má za sebou 32 vystúpení v rozpravách k rozličným parlamentným aktom. Je predkladateľom alebo spolupredkladateľom 5 legislatívnych iniciatív návrhov zákona alebo návrhov na zmenu či doplnenie zákona a autorom 5 resp. 6 interpelácií. ... Viac »
Kniha obsahuje príspevky k problematike komunistickej politickej perzekúcie a osudoch jej obetí, ako boli prednesené na vedeckej konferencii organizácie Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja konanej v dňoch 11. až 13. októbra 2016. Autormi príspevkov sú historici Martin Lacko, Ivan A. Petranský, Peter Jašek, Juraj Vrábel ml. ... Viac »
Aj dvadsiate storočie bolo poznamenané mnohými ľudskými zlyhaniami a ich dôsledkami. Boh však, napriek všetkému, stále dáva človeku na vedomie, že na neho nezabúda. Svedčí o tom mnoho výnimočných i svätých mužov a žien, ktorí sú hodní obdivu i nasledovania, pretože zanechali v zložitých časoch minulého storočia nezmazateľnú stopu. V krátkych, ale výstižných životopisných črtách má čitateľ príležitosť bližšie sa oboznámiť so životnými príbehmi dvadsiatich ôsmych osobností spomedzi nich. Nie len na rozšírenie svojho poznania, ale i na povzbudenie ku konaniu dobra.
... Viac »CENA : 6.49 EUR
Vypredané
Ďalšia kniha spisovateľa a hudobníka, priekopníka blues na Slovensku, prináša súbor politicko-historických esejí, ale aj menších glos s „dnešnými“ témami ako sú napríklad: multikulturalizmus, bratislavské sochy, 14. marec, či vládcovia Slovenska po „nežnej“ inscenácii. Uhol pohľadu je podobne ako v predchádzajúcej knihe Labyrint – hlavou o múr (2003) konzervatívny, to znamená slovenský a kresťanský. Napriek zložitým témam sa autor snaží písať odľahčeným a často ironickým jazykom, aby nás súčasný marazmus už načisto neubil. Časť textov bola uverejnená v rôznych časopisoch, niektoré boli rozosielané internetom ako samizdaty. Rovnako ako vo svojom blues je autor načisto úprimný.
... Viac »Nedávno zosnulý páter Šebastián Labo SJ bol výraznou kňazskou osobnosťou, ktorá vyorala v slovenskom cirkevnom a verejnom priestore hlbokú brázdu. Kniha ponúka čitateľovi prostredníctvom jeho vlastných slov bližšie sa oboznámiť so zaujímavými životnými osudmi - počínajúc spomienkami na detstvo a mladosť, cez pôsobenie v exile i opäť na Slovensku - , ale aj s jeho názormi na rôzne spoločenské otázky a búrlivú dobu, v ktorej žil. ... Viac »
Kniha prináša pohľad do obdobia vzniku novodobej slovenskej meny v roku 1993 a na súvislosti, ktoré tento proces sprevádzali. Autor bol priamym účastníkom predmetných udalostí, najprv ako námestník ministra financií a potom ako zakladateľ Národnej banky Slovenska poverený jej vedením. Preto jeho svedectvo predstavuje cenný pohľad na zaujímavé a doposiaľ širšej verejnosti zväčša neznáme okolnosti, ktoré sa stali súčasťou našich nedávnych dejín. ... Viac »
V knihe čitateľ nájde súbor 23 rozhovorov emeritného profesora filozofie Jána Letza, ktoré sa uskutočnili v rokoch 1991 až 2016 pri rozličných príležitostiach. Zhovárali sa s ním redaktori novín, filozofických, kultúrnych a náboženských časopisov, televízie, ako aj jeho spolupracovníci a priatelia rozličnej profesijnej orientácie. Rozhovory majú buď profilový charakter a sú zamerané celkovo na jeho život a dielo, na jeho rodinné zázemie a na rozličné aktuálne spoločenské otázky, alebo sa upriamujú na určitú oblasť jeho pedagogickej činnosti či vedeckého bádania. V rozhovoroch sa pútavým a zrozumiteľným spôsobom odzrkadľujú najvýznamnejšie úseky jeho života a tvorby. No osobitný dôraz sa v nich kladie na vývin jeho filozofického myslenia za posledných 25 rokov.
... Viac »
Hľadáte odpovede na najzávažnejšie otázky súčasnosti? Potom vás môže zaujať kniha, ktorá ponúka systematický pohľad na stav spoločnosti očami hĺbavého, skúseného publicistu. Esejisticky napísaný text je hodnotovo ukotvený v kresťanskom myšlienkovom prostredí, vníma teda tradíciu, kontinuitu ako nevyhnutný predpoklad zdravého vývoja ľudského spoločenstva. Takto „konzervatívne“ nastavené kritériá sa dnes intenzívne konfrontujú s úkazmi ba trendmi, ktoré v mnohých vyvolávajú legitímne obavy o osud našej civilizácie. Autor ich vecne a priamo pomenúva, pričom argumentačnú oporu nachádza v mnohých intelektuálnych a duchovných autoritách. Okrem neveľmi povzbudivej diagnózy čitateľ má možnosť čerpať inšpiráciu a nádej zo statí, ktoré poukazujú na viaceré všeplatné božské aspekty života jedinca i spoločnosti, a pripomenúť si ich dôležitosť pre dnešné, ale aj budúce časy.
... Viac »Kniha prináša 108 spomienkových textov od pamätníkov – kolegov, priateľov a žiakov – na profesora slovenčiny a francúzštiny a známeho slovenského jazykovedca Bela Letza (1902 – 1971), ktorý pôsobil na žilinskej reálke, neskôr gymnáziu, v rokoch 1931 – 1938 a 1945 – 1955. Profesor Letz zanechal i pozoruhodné vedecké dielo, popri iných publikáciách je autorom rozsiahlej novátorskej Gramatiky slovenského jazyka. ... Viac »
V knihe sú zozbierané „Knižné kútiky“, publikované v časopise politických väzňov Svedectvo. Ich cieľom bolo upozorniť na niektoré dôležité u nás nedostupné knihy, ktoré patria v Európe k prirodzenému konzervatívnemu diskurzu, či priam k základnému kánonu pravicovo-konzervatívnej literatúry. Keďže u nás nemajú veľkú šancu na vydanie, lebo „majiteľom peňazí“ by nevyhovovali, môžete si prečítať aspoň ich stručný obsah alebo krátke výňatky. Kniha je doplnená o niekoľko recenzií, o esej Nová pravica a náboženstvo a o samizdatový text Zelené bundy. Tieto texty vyšli v časopisoch Kultúra, Literárny týždenník, Kultúrny život a Dimenzie.
... Viac »
Eseje a úvahy reagujúce na spoločenský vývin i bežné ľudské problémy vznikali priebežne od roku 1978 až po súčasnosť. Ich súborné vydanie ponúka hlboký filozofický, ale zrozumiteľne a jadrne podaný ponor do širokého spektra tém, pričom zaujímavé myšlienky sú podporené i osobitým štýlom, v ktorom cítiť sympatický nadhľad, ba neraz aj humor. Rozsah diela poukazuje na fakt, že autor neustal vo svojom životnom nasmerovaní – riešiť základné otázky morálneho realizmu, zmyslu života, medziľudských vzťahov, či pozdvihovania človeka, ale aj skúmať, hľadať, polemizovať.
... Viac »
Druhý zväzok hĺbavých filozofických zamyslení a esejí Vlada Gregora, vnímavého pozorovateľa a neúnavného glosátora spoločenského diania prináša odpočet jeho tvorby za posledných päť rokov. Vychádza spoločne s doteraz nepublikovanými veršami z pozostalosti jeho otca.
... Viac »V tejto knihe sa zišlo 55 autoriek i autorov zo Slovenska i zo zahraničia, aby pri vzácnom životnom jubileu jedného z našich najznámejších historikov, univerzitného profesora Milana S. Ďuricu, spontánne spomínali na človeka, ktorý našim dejinám vrátil ich slovenskú tvár. ... Viac »
Monografia v zrozumiteľnej podobe predstavuje slovenskému čitateľovi zložitý dejinný vývoj ruskej filozofie – ruského myslenia o človeku a zmysle jeho života vo svetle hľadania pravdy, dobra a krásy. V centre autorkinej pozornosti sú ruskí filozofi, ale aj literárni géniovia, ktorí oslovili nielen ľudí svojej doby, ale majú čo povedať aj ľuďom 21. storočia. Prvá časť monografie podáva prehľad ruského filozofického myslenia v dejinnom priereze od najstarších čias po koniec 19. storočia. Druhá časť sa venuje ruskej náboženskej a personalistickej filozofii 20. storočia. V tomto chronologickom rámci sa systematicky predkladajú idey jednotlivých autorov s poukazom na bohato zastúpené filozoficko-etické aspekty.
... Viac »
E-KNIHA: https://www.martinus.sk/?uItem=713179
Pokaziť si život je túžbou každého z nás, hoci niekedy len podvedomou. Človek je neúnavným hľadačom a budovateľom vlastného nešťastia, ale aj nešťastia iných. Jeho úsilie, žiaľ, často zlyháva alebo zostane na polceste, pretože mu chýba správna metóda. To sa však môže stať minulosťou, ak si zoberiete na pomoc túto knihu, ktorá poskytne účinnú pomoc každému, kto sa usiluje dosiahnuť stav trvalého nešťastia. Jednoduchý a komplexný sprievodca, ktorý vás naučí, ako sa k tomu úspešne dopracovať a poskytne vám účinný návod, ako si naplno vychutnať svoje trápenie, je konečne tu.
... Viac »
Autor ponúka náročnejšiemu kultúrnemu čitateľovi výber zo svojich textov, ktoré sú plne konzistentné s duchom jeho básnickej tvorby, ktorej ambíciou bolo a je scitlivovať dušu človeka pre vnímanie a šírenie krásna, povznášať ju nad nihilizmus všedného dňa. V súbore statí (publikovaných i nepublikovaných) skúseného žurnalistu a redaktora sú zastúpené rozličné žánre, od eseje cez novinársky komentár, literárnu úvahu, spomienkový článok a rozhovor, poetický rozbor až po posudky literárnych diel, či recenzie.
... Viac »UPOZORNENIE:
Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.
Ďakujeme za porozumenie.
Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.
Ďakujeme za porozumenie.