Knižka prináša verše naplnené veľkou poznávacou aj kompozičnou hodnotou, ktoré originálne prepájajú dve formy ľudského vedomia a ľudskej predstavivosti, z ktorých jedna sa odohráva v sne a druhá ju vedome interpretuje. Okrem takto koncipovanej intímnej lyriky autorovi nie sú cudzie ani spoločensko-kritické útvary a spoločensko-politická satira.
... Viac »Rudolf Dilong - Karol Strmeň - Ján Okáľ
V ťaživej atmosfére a biednom položení sa v roku 1945 v Ríme stretávajú tri osobnosti slovenskej poézie − „vydedenci všetkých svetov“ Rudolf Dilong, Karol Strmeň a Ján Okáľ − a spoločne napíšu jedinečnú modernú baladu Traja slepí, ako hlboké svedectvo tých dní, keď mnohí navždy stratili svoju vlasť. Reprezentujú tak tisícky ľudí, čo nedobrovoľne opúšťajú svoju vlasť, zanechávajú všetko, stávajú sa vyhnancami a odchádzajú do exilu. Pred sebou majú viac ako neistú budúcnosť. Mnohí z nich sa späť už nikdy nevrátia. Tragika chvíle vo vyhnanstve sa kruto zvýrazňuje v závere tohto pohnutého roka − počas vianočných sviatkov, ktoré sa tradične spájajú s obrazmi domova a rodiny.
Táto nielen svojím vznikom ojedinelá básnická skladba ostala dlho v rukopise. Bezmála osemdesiat rokov bola neznáma a zabudnutá. Dnes sa predstavuje slovenským čitateľom po prvýkrát v limitovanom bibliofilskom vydaní.
Sprievodnú štúdiu napísal Matúš Marcinčin.
... Viac »Zborník je zostavený z príspevkov, ktoré odzneli na vedeckom kolokviu konanom pri príležitosti ukončenia rozsiahleho pamiatkového výskumu Kostola sv. Mikuláša v roku 2019. Architektonicko-historický, reštaurátorský a archeologický výskum sa zameral najmä na identifikáciu najstarších vývojových fáz kostola, listinne doloženého v roku 1262 a v staršej literatúre datovaného do roku 1221. V prvej etape výskumu bola v presbytériu objavená jedinečná celoplošná fresková výzdoba, dnes už zreštaurovaná. ... Viac »
Práca, ktorá vznikla na základe dlhodobého poctivého výskumu v švajčiarskych archívoch, prináša objektívnu analýzu vzťahov a záujmov, ktoré politicky a hospodársky spájali Švajčiarsko a Slovensko v predmetnom období. Po stručnom prehľade dejín Slovenska v rokoch 1918 – 1945 autor opisuje nadviazanie a prerušenie diplomatických vzťahov medzi oboma štátmi, sleduje humanitárnu intervenciu Švajčiarska v prospech perzekvovaných Židov a rozoberá dôležitosť obchodných kontaktov v štruktúre politických a diplomatických vzťahov. Napokon odpovedá, či sa obom štátom podarilo uskutočniť vlastné záujmy, a ak áno, v akej miere. ... Viac »
Prvý zväzok knižného projektu Andrej Hlinka : prejavy a články prináša plné znenia všetkých publikovaných textov Andreja Hlinku do roku 1918, čo predstavuje 294 položiek reprezentujúcich Hlinkovu verejnú a publicistickú činnosť v uhorskom období našich dejín. Vďaka dôslednej heuristickej príprave editorského tímu kniha zachytáva množstvo doteraz málo známych textov, napríklad takých, čo vyšli v inojazyčných novinách a časopisoch. Ku každému dokumentu je pripojená krátka hodnotiaca charakteristika a vysvetľujúce poznámky. Projekt bude pokračovať spracovaním nadväzujúceho obdobia po rok 1938.
Andrej Hlinka (1864 – 1938) patrí k najvýznamnejším osobnostiam moderných slovenských dejín. Preto vydanie vedeckej kritickej pramennej edície obsahujúcej jeho prejavy a články umožní lepšie a precíznejšie zhodnotiť jeho miesto a význam v slovenských dejinách, ale aj uvedomiť si jeho odkaz aj pre dnešnú dobu.
... Viac »
Kniha sprístupňuje literárnu pamiatku 15. storočia, opisujúcu cestu kyjevského metropolitu Izidora na Florentský koncil. Jej jadro predstavujú zápisky člena Izidorovho sprievodu z cesty na koncil a späť (1437 − 1440). Suzdaľský autor v nich s detskou otvorenosťou voči svetu opisuje nemecké, talianske, chorvátske a uhorské mestá – ich stavebné, kultúrne a umelecké výdobytky. Travelóg zachytáva aj dianie na Florentskom koncile. Robí tak veľmi vecným spôsobom, bez akýchkoľvek teologických pochybností. Udalosti vo Ferrare a Florencii, ako i dôležité zastávky putovania, datuje s veľkou presnosťou, čím sa radí k faktograficky spoľahlivým, nepolemickým písomným pamiatkam spätým s cestou na koncil. Vzácnosť Suzdaľského travelógu spočíva v tom, že vznikal simultánne s opisovanými udalosťami – a tak je prvotným svedectvom o dianí vo Florencii.
... Viac »
Monografia má charakter zakladajúceho diela pre dejiny slovenskej žurnalistiky, a to konkrétne v oblasti slovenskej exilovej publicistiky predovšetkým v období po roku 1945, s presahmi až do súčasnosti. Jadrom publikácie je dvadsaťtri podobne štruktúrovaných rozhovorov autora s predstaviteľmi slovenských exilových periodík, ktoré boli uverejňované v mesačníku Slovenské hlasy z Ríma od roku 1978 do roku 1990. Samotné rozhovory odkrývajú základné charakteristiky toho-ktorého exilového periodika, jeho históriu, poslanie, čitateľské zázemie a materiálne zabezpečenie, vízie do budúcnosti, vzťahy k ostatnej exilovej tlači a mnohé iné. Spolu vytvárajú neoceniteľnú mozaiku publicistiky slovenských exulantov v druhej polovici 20. storočia. Problematiku fundovane dopĺňajú texty prof. Emílie Hrabovec a Františka Vnuka, ako aj rozhovor Matúša Marcinčina s autorom. Kniha vyniká aj podrobnými dokumentárnymi a bibliografickými informáciami a osobitne cenný je bohatý obrazový materiál.
... Viac »Kolektívna monografia sa zaoberá aktuálnymi problémami z oblasti filozofickej antropológie, sociálnej filozofie a filozofie kultúry. Autori nepristupujú k týmto oblastiam ako k disjunktným množinám, naopak, uznávajú, že v mnohých ohľadoch sa prelínajú a ich vzájomný dialóg prispieva k produktívnemu riešeniu filozofických problémov. Predpokladom komplexnej odpovede na základnú antropologickú otázku Čo je človek? je zohľadnenie sociálneho a kultúrneho zakorenenia človeka. ... Viac »
Reprezentatívny výber z rozsiahlej a rozmanitej tvorby Blažeja Beláka, ktorý je autorom originálnych, formovo výrazne experimentálnych básnických a prozaických diel, dôsledne vychádzajúcich z kresťanskej idey a z hlboko precítenej národnej tradície, súvisiacich s národnými a regionálnymi dejinami Slovenska, najmä jeho rodného kraja (povesti a historické príbehy z povodia Bebravy) a z regiónu Turca, v ktorom žije od roku 1969. Okrem historických štúdií a umeleckej literatúry sa systematicky venuje kultúre spisovnej slovenčiny v prejavoch verejných činiteľov a v jazyku elektronických médií. Súčasťou knihy je autorská bibliografia, ktorá ucelene rekapituluje autorovo tvorivé úsilie a podáva celistvý obraz o duchovno-intelektuálnom profile tejto osobnosti.
... Viac »
Monografia je významným príspevkom k hlbšiemu poznaniu literárneho diela Pavla Gašparoviča Hlbinu − priekopníka a ústrednej osobnosti slovenskej katolíckej moderny. Centrom pozornosti autora sa stala básnikova tvorba z 30. rokov minulého storočia, ktorá predstavuje základ modernej spirituálnej poézie. Výsledkom rozboru básnických zbierok, časopisecky publikovaných básní, archívnych materiálov, rozhovorov s autorom, autorových článkov a literárnej pozostalosti (spolu s vhodne uplatneným prepojením literárno-historického a interpretačného prístupu) je komplexný pohľad nie len na osobnosť básnika a jeho tvorbu, ale aj na atmosféru v slovenskom literárnom prostredí v čase prvej republiky.
Pavol Gašparovič Hlbina (1909, Veľké Kršteňany – 1977, Bobot), kňaz, básnik, prekladateľ, literárny teoretik, ústredná osobnosť slovenskej katolíckej moderny. Po štúdiách teológie v Prahe prijal v roku 1934 kňazskú vysviacku. Pôsobil ako kaplán na viacerých pôsobiskách, od roku 1945 až do smrti bol farárom v Bobote. V 30. rokoch vydal zbierky: Začarovaný kruh (1932), Cesta do raja (1933), Harmonika (1935), Dúha (1937), Belasé výšky (1939). Jeho povojnová schematická tvorba je výsledkom osobného sklamania a zatrpknutosti bez literárnoestetickej hodnoty: Mŕtve more (1946), Mračná (1947), Podobenstvá (1947), Ozveny slnka (1950), Mierové ráno (1952), Ruže radosti (1955). V roku 1943 vyšiel jeho preklad knihy Henriho Bremonda Modlitba a poézia.
... Viac »Kniha prináša nové pohľady na život a činnosť biskupa Pavla M. Hnilicu SJ, ktorý bol jednou z kľúčových osobností Katolíckej cirkvi v období panovania komunistického režimu na Slovensku. Štúdie popredných historikov zaradené vo vedeckej sekcii knihy neboli doteraz v takomto rozsahu a hĺbke publikované. ... Viac »
Denník ostatného dňa nadväzuje na už skôr vydané knihy poviedok: Denník jedného dňa (2014) a Denník ďalšieho dňa (2018). Striedajú sa v nich úsmevné príbehy spracované z podnetov vlastných zážitkov či rozprávaní priateľov i známych, so smutnými životnými osudmi, ktoré sa ho, či už priamo, alebo nepriamo bytostne dotkli. Práve v tvorivom stvárňovaní skutočných udalostí sa prejavuje podstata jeho renesančného talentu pestrofarebného videnia života, a to tak v zornom uhle istej hravosti, dobrej nálady až chlapskej roztopaše, ako aj v tienistých stránkach každodenných dní, až po samo dno tragédie človeka, ale všetko so spoločným menovateľom chápavého človečenstva, zmierenia i vzájomnej tolerancie medzi ľuďmi, národmi, rasami, čím poviedky spontánne a nenásilne prezentujú aj určitú multikultúrnu dimenziu. Ide o neobyčajné denníky každodenných obyčajov...
... Viac »
V novej zbierke autor ponúka zo svojej aktuálnej tvorby 42 básní, ktoré sú určené skutočným milovníkom vážnej reflexívnej poézie. Sám názov zbierky básní, obsahujúci pojmy z dynamickej fyzikálnej architektúry sveta a zároveň prvok modlitby, svedčí o kozmickom nastrojení lyrika. Ide o verše renomovaného tvorcu v pokročilom veku. Čo je tu osobitné a podstatné? To, že sa reflektované personálno-individuálne vnemy vlievajú do jedného riečiska s vnemami univerzálno-kozmickými , v transcendenčnom vyústení za bránu večna. Pred neodmysliteľne čakaným prekročením onej brány zvažuje poetický subjekt jednotlivé aspekty svojej životnej skúsenosti na vážkach poetickej, totiž tvorivej obraznosti a nachádza v nich prímery vhodné na všeobecnejšiu úvahu. Je to plnohodnotná spirituálna poézia.
... Viac »Monografia predstavuje doteraz najucelenejší pohľad na dielo a život významného slovenského básnika, prekladateľa, esejistu, žurnalistu, univerzitného profesora a jednej z najvýznamnejších osobností slovenského exilu. Karol Strmeň (1921 – 1994) vytvoril pozoruhodné dielo, ktoré bolo na Slovensku do pádu komunizmu prakticky neznáme. Študoval filozofiu a slovenský jazyk na univerzite v Bratislave a na začiatku štyridsiatych rokov 20. storočia naplno prispel k rozmachu slovenskej kultúry. ... Viac »
Akademický maliar Stano Dusík (6. jún 1946, Boleráz – 6. december 2019, Florencia) sa svojím dielom zapísal do dejín slovenského, ale aj európskeho a svetového umenia. Osobitnou tvorivou inšpiráciou sa mu stalo Turínske plátno (Sindone). Na ňom zobrazený odtlačok tváre Ježiša Krista výtvarne stvárnil v mnohých variáciách. Svoju reflexiu tejto jedinečnej pamiatky premietol aj do série meditatívnych esejí, ktoré v roku 1987 ocenili v talianskej literárnej súťaži. Prostredníctvom tejto knihy sa po prvýkrát dostávajú k slovenskému čitateľovi spoločne s výberom 19 reprodukcií jeho sindologických obrazov. Spojenie výtvarnej a literárnej autorskej výpovede Stana Dusíka tak ponúka nevšedný umelecký a duchovný zážitok.
... Viac »
Autorka, rodáčka z Prešova, počas 36 rokov života v Rakúsku stretla mnohých cudzincov a ako emigrantku ju oslovili príbehy prisťahovalcov z Orientu, ktorí prišli často s prázdnymi rukami, no priniesli so sebou svoje tradičné zvyky a životné hodnoty. Bližšie spoznanie sa s viacerými z nich v nej vzbudilo hlbokú sympatiu k ich kultúre. Často dramatické ľudské osudy, ktoré jej vyrozprávali, sa stali podkladom k napísaniu siedmich poviedok plasticky zachytávajúcich život migrantov v starej i novej domovine so všetkým čo prináša odchod zväčša z neľahkých podmienok a potom komplikovaný proces prispôsobovania sa novému prostrediu. Dejovú pestrosť rozprávania podčiarkuje rôzny národný pôvod protagonistov poviedok − albánsky, turecký, aramejský, iracký, libanonský, perzský a sýrsky. Do textov autorka vkomponovala tiež vlastné úvahy o problematike migrácie. Knižka sa tak stala príťažlivým i obohacujúcim čítaním na voľné chvíle. Milé ilustrácie Natalie Sokolovovej, autorkinej dávnej ruskej priateľky, dotvárajú celkovo príjemný dojem z kvalitne spracovanej knihy.
... Viac »
Svätý páter Pio – stigmatizovaný kapucín – je jednou z najvýznamnejších duchovných osobností našich čias. Už počas života priťahoval pozornosť veriacich i neveriacich a fascinácia jeho odkazom pretrváva od smrti v roku 1968 až podnes. Silne oslovil aj súčasného seminaristu, ktorý sa podujal autorsky nanovo prerozprávať jeho príbeh, a to nie len na základe dostupných informácií, ale tiež osobným precítením miest spätých so životom pátra Pia. Kniha však nie je len ďalším obyčajným životopisom, akých je veľa. Autor sa chce podeliť predovšetkým s jeho myšlienkami, ktoré sú poznačené duchovnou zrelosťou a veľkou hĺbkou, ale aj so svojím pohľadom na posolstvo tohto veľkého svätca. Dôležitú časť knihy tvoria modlitby pátra Pia i rôzne modlitby, ktoré vznikli ako prejav úcty voči svätcovi. Dokumentárnu hodnotu majú plné znenia príhovorov pápeža Jána Pavla II. prednesené pri beatifikácii a svätorečení sv. pátra Pia. Kniha je bohato ilustrovaná fotografiami z jeho života.
... Viac »
Cieľom knihy je filozoficky preskúmať dynamiku vzniku a priebehu konfliktu a poukázať na to, ako môže konflikt deeskalovať na základe uvedomelého uchopenia vlastnej existencie. Kľúčovú rolu v tomto procese zohráva princíp ľudskosti. Základom reflexie sú podnety mysliteľov, ktorí pôsobili v intelektuálnych paradigmách filozofie existencie a konzervatívnej revolúcie, ako sú S. Kierkegaard, M. Buber, M. Heidegger, C. Schmitt a E. Jünger. Spoločným menovateľom ich myslenia je interpretácia existencie ako danosti a úlohy. Kniha sa zameriava na druhý moment, keď sa existencia uskutočňuje ako sebaformácia jedinca a kolektívu. Jej súčasťou je uvedomelý vzťah k nepriateľovi, pričom cieľom je prekonať konkrétne nepriateľstvo. Princíp ľudskosti vnáša do politickej sféry dôraz na antropologickú rovnocennosť účastníkov konfliktu. Vytvára základ na uplatnenie systematického obmedzenia nepriateľstva, ktoré prostredníctvom jasných rozlíšení a pravidiel predchádza degradácii protivníka a absolutizácii nepriateľstva. Existenciálna sebaformácia umožňuje jedincovi aplikovať tento princíp ako liek proti masovej propagande, ktorá diskriminuje nepriateľa. Možnosť uvedomelo si zvoliť svoju existenciu nezaniká ani v momentoch intenzívnej nivelizácie. Súčasťou takejto voľby je zakorenenie v základných existenciálnych vzťahoch a jej kľúčovým vyjadrením je ľudskosť.
... Viac »Jozef Zavarský - Ján Košiar - Juraj Chovan
Publikácia Katolícke noviny na úvrati ponúka čitateľom pohľad tých, čo stáli pri tvorbe najstaršieho slovenského katolíckeho periodika v hektických časoch prvého desaťročia plnej náboženskej slobody v našich podmienkach.
Po štyridsiatich rokoch, počas ktorých s týmto týždenníkom manipulovala komunistická moc, nebolo jednoduché pustiť sa do jeho obrodenia, ale ani do revitalizácie slovenského katolíckeho novinárstva a katolíckeho ducha v našej spoločnosti. Výzvy doby nenechávali členov redakcie ľahostajnými, a aj keď načúvali novému vanutiu Ducha, jeho pôsobeniu v tých časoch a volaniu, aby šli za ním, neraz ich predstavy neboli celkom v súlade s tým, čo si mysleli niektorí iní, a tak sa obrodzovací proces vo všeobecnom vnímaní komplikoval.
Čitateľ, predovšetkým záujemca o cirkevné dejiny, dostáva do rúk užitočné, sčasti menej známe poznatky o jednej etape v živote Katolíckych novín, ktorú charakterizovala snaha o nové smerovanie – sám si môže urobiť obraz o tom, čo sa urobilo a čo zo zámerov nevyšlo. Autori budú radi, ak bude táto ich výpoveď vnímaná ako poučná i motivačná.
... Viac »
Knižka Zrodená z hmly je autorkiným literárnym debutom, ktorého pôvod treba hľadať v poviedkach ukrytých v popísaných zošitoch na dne zásuvky. Desať poviedok pretkaných pohľadom a ideálmi mladej duše podáva obraz o hľadaní, nachádzaní a o ceste, ktorá dáva tej hmlistej krajine meno život.
Mária Letzová (1998) má rada jarné lístie, východy slnka, modré nebo, spev sýkorky, kávu z automatu, dlhé prechádzky, cesty vlakom, Bachove prelúdiá a van Goghove kosatce, a v podstate všetko krásne, do čoho kedy vtlačil svoju stopu človek.
„Jednotlivé poviedky sú ako kukly priadky morušovej, vnútri vystlané kilometrami hodvábu, sú to kukly zo slov, kukly premeny. Kukly, z ktorých vyletia motýle v podobe riešenia, zmierenia, omilostenia či vyslobodenia.“ (Dana Podracká)
... Viac »
Monografia predstavuje priekopnícke vedecké dielo, pretože v slovenskej historiografii, či filozofickej a teologickej spisbe problematika zmyslu dejín, tobôž z kresťanského pohľadu na svet, nie je dostatočne pertraktovaná.
Autor načrtáva najprv rámce kresťanskej filozofie a analyzuje dôvody, prečo sa zaoberať históriou, aký je jej význam pre spoločnosť. Poukazuje na tradičnú kresťanskú koncepciu dejín Jacquesa Benigne Bossueta, ktorú narušilo sprvu osvietenstvo (Voltaire) a potom materialisticky svetonázor a utópia Marxa a Engelsa. Kresťanská filozofia dejín a Katolícka cirkev po Druhom vatikánskom koncile sú predmetom osobitnej autorovej pozornosti.
Metódou postupného objasňovania doterajších prístupov a prehĺbením pojmu dejín ako sveta ľudského jestvovania autor dospieva k definícii pojmu filozofie dejín ako kritického skúmania dejín, pričom zisťuje ich súčasti. Podľa autora úlohou „kresťanskej filozofie dejín“ je hájiť jednotnú, integrálnu súčasť človeka v rámci celého historického diania vrátane ustavičného technického a vedeckého pokroku.
Monografiu uvádza cirkevný historik Viliam Judák, sídelný biskup nitriansky, uzatvára ju preklad eseje nemeckého teológa Huga Rahnera SJ Zmysel dejín : osobnosť a dejiny a Poznámky o zmysle našich dejín z pera slovenského kardinála Jozefa Tomku. Samozrejmosťou je obsažný výber špecializovanej literatúry zameranej na kresťanskú filozofiu a na kresťanskú filozofiu dejín.
... Viac »Kniha rozpráva príbeh niekoľkých generácií autorkiných predkov, ako ich zachytila z rozprávania svojho otca* *Františka Milčeviča a súvisiaceho štúdia archívnych dokumentov, či osobného pátrania na miestach, kde členovia rodiny zanechali svoje stopy. ... Viac »
Kniha ponúka pohľad na najvýznamnejšie zjavenia Panny Márie od 19. storočia po súčasnosť, najmä ich spoločensko-náboženský kontext a posolstvá do našich čias. Jej ambíciou je, aby sa stala pre záujemcu o túto problematiku zdrojom základných informácií, po ktorom siahne, keď si bude chcieť prehĺbiť svoje vedomosti alebo si upevniť vlastnú mariánsku úctu. ... Viac »
Popredný predstaviteľ duchovno-kresťansky orientovanej poézie darúva sebe i slovenskej kultúrnej verejnosti jedinečnú knihu, ktorá rekapituluje básnickým spôsobom, čo a ako prežil. Unikátny tvorivý zámer napísať lyrickú autobiografiu vyplynul z pocitu, že pri životnom jubileu – osemdesiatinách – nastal čas „všetko podstatné akosi znova zosumarizovať, podčiarknuť a zrátať“. V úvodnom slove knihy autor ďalej vysvetľuje: „Zmyslel som si pospomínať na výrazné momenty, ktoré ma poznačili od celkom včasného veku, ba vlastne od narodenia, a ktoré ma sprevádzali peripetiami odvíjajúcej sa osobnej skutočnosti. ... Predsavzatie nadobudlo, napodiv, priam závratný objem, zrodilo sa z neho päť hrubých zväzkov básní viazaných spoločným titulom Pútnikova kapsa, kníh formálne absolútne netypických pre poetickú tvorbu, ale pritom plných tej najosobnejšej poézie.“
... Viac »
Hľadáte odpovede na najzávažnejšie otázky súčasnosti? Potom vás môže zaujať kniha, ktorá ponúka systematický pohľad na stav spoločnosti očami hĺbavého, skúseného publicistu. Esejisticky napísaný text je hodnotovo ukotvený v kresťanskom myšlienkovom prostredí, vníma teda tradíciu, kontinuitu ako nevyhnutný predpoklad zdravého vývoja ľudského spoločenstva. Takto „konzervatívne“ nastavené kritériá sa dnes intenzívne konfrontujú s úkazmi ba trendmi, ktoré v mnohých vyvolávajú legitímne obavy o osud našej civilizácie. Autor ich vecne a priamo pomenúva, pričom argumentačnú oporu nachádza v mnohých intelektuálnych a duchovných autoritách. Okrem neveľmi povzbudivej diagnózy čitateľ má možnosť čerpať inšpiráciu a nádej zo statí, ktoré poukazujú na viaceré všeplatné božské aspekty života jedinca i spoločnosti, a pripomenúť si ich dôležitosť pre dnešné, ale aj budúce časy.
... Viac »
Na prvý pohľad je to útla a skromná zbieročka voľnoveršových básní, ktoré sú však na prasknutie naplnené mohutným obsahom a hĺbkou myšlienky, podčiarknutej nečakanou pointou. To svedčí aj o autorkinej schopnosti obrazného videnia a nachádzania prekvapujúcich sklíčok metafor. (Z doslovu Jaroslava Rezníka.)
... Viac »
Kniha prináša výsledky najnovšieho bádania popredných historikov venujúcich sa výskumu našich stredovekých dejín. Autori sa zamerali na rôznorodé témy súvisiace s pôsobením najvyšších cirkevných autorít – arcibiskupov a biskupov – v prostredí našich predkov v celom kontexte ich právomocí a povinností. Spájajúcim aspektom knihy je pohľad na ich vplyv na spoločenské dianie, keďže v stredovekom Uhorskom kráľovstve prakticky neexistovala žiadna oblasť života jednotlivca i spoločnosti, do ktorej by cirkev aktívne nezasahovala alebo v nej aspoň nebola prítomná prostredníctvom svojich predstaviteľov. Každá z kapitol prináša originálny pohľad na konkrétnu čiastkovú tému a odpovede na mnohé otázky, no zaiste sa stane aj zdrojom nových podnetov pre ďalší výskum. Poznanie a pochopenie slovenských (uhorských) dejín bez dôkladného skúmania tohto ich rozmeru by bolo neúplné, až deformované.
... Viac »CENA : 14.80 EUR
Vypredané
Reflexívne úvahy i verše s častými otázkami čitateľovi približujú obsah, nad ktorým sa treba v každej dobe zamýšľať. Ide o podnety, ktoré môžu byť užitočné na to, aby človek dokázal čeliť nástrahám chaotického mediálno-virtuálneho sveta a neupustil od kresťanských tradícií a hodnôt. Autorka poukazuje na aktuálnu potrebu praktického rozlišovania medzi hodnotami a pseudohodnotami, medzi múdrosťou a nerozumnosťou, medzi povrchnosťou a hĺbkou, medzi zodpovednosťou a ľahostajnosťou, medzi priamym svedomím a tvrdohlavou pýchou spontánnej svojvôle. Takéto rozlišovanie predpokladá návrat ku koreňom, ale aj k viere otcov, k osvedčeným svedectvám mučeníkov, vyznávačov a osobností, ktoré pochopili, že intelekt im bol Bohom daný. Navyše, pre súčasný svet, v ktorom je mnoho protirečení, nedorozumení, ale aj naivity, sa javí ako nesmierne dôležité „objaviť ticho“ ako štýl jednoduchosti, čistej radosti a priateľstva, ktorým predchádzajú hlboké idey a modlitba ako závdavok Božej blízkosti.
... Viac »
Ambíciou knihy je lepšie ozrejmiť zložitosť slovenských dejín v prvých troch povojnových rokoch, ktoré predstavujú v dejinách Slovenska obdobie rozsiahlych politických zmien. Autor opisuje a komentuje udalosti pohľadom, ktorý je odlišný od prístupu marxistickej a čechoslovakistickej historiografie, čitateľ tak dostáva do rúk zaujímavý rámec informácií prehlbujúcich poznanie tohto dramatického úseku našej minulosti. Prínosom knihy je skutočnosť, že autor čerpal do veľkej miery zo zahraničných archívnych zdrojov. Kniha patrí k najvýznamnejším monografickým prácam významého a plodného autora, no na Slovensku vychádza prvýkrát, a to v novej editorskej úprave.
... Viac »
Memoáre Jána Košiara sú výrazným svedectvom doby, v ktorej žil, a tak ako všetky dobré knihy tohto žánru určite potešia pamätníkov, poučia zvedavých a poslúžia aj ako študijná literatúra o slovenských historických reáliách. Ním (doteraz) prežitý ľudský príbeh oplýva dynamizmom a pestrosťou, čo nachádza patričný odraz v pútavo zaznamenanom, často dramatickom rozprávaní.
Autor ako 23-ročný vysokoškolák odchádza v roku 1983 za svojím snom, ktorý doma realizovať nemohol, aby na Pápežskej Lateránskej univerzite v Ríme vyštudoval teológiu a v roku 1987 bol vysvätený za kňaza. Patril k blízkym spolupracovníkom biskupa Pavla Hnilicu SJ, zúčastňoval sa na živote slovenského exilu a bol pri mnohých významných katolíckych aktivitách, spolupracoval so slovenským vysielaním Vatikánskeho rozhlasu a BBC. V roku 1990 sa vrátil na Slovensko a venoval sa najmä apoštolátu médií. Bol zástupcom šéfredaktora Katolíckych novín, pracoval v Slovenskej televízii a bol redaktorom slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu. Pôsobil v diplomatických službách Zvrchovaného rádu maltézskych rytierov v Bielorusku (2008 – 2012). V súčasnosti je duchovným organizácie Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja a pôsobí aj v Trnavskej arcidiecéze.
... Viac »
Monografia v zrozumiteľnej podobe predstavuje slovenskému čitateľovi zložitý dejinný vývoj ruskej filozofie – ruského myslenia o človeku a zmysle jeho života vo svetle hľadania pravdy, dobra a krásy. V centre autorkinej pozornosti sú ruskí filozofi, ale aj literárni géniovia, ktorí oslovili nielen ľudí svojej doby, ale majú čo povedať aj ľuďom 21. storočia. Prvá časť monografie podáva prehľad ruského filozofického myslenia v dejinnom priereze od najstarších čias po koniec 19. storočia. Druhá časť sa venuje ruskej náboženskej a personalistickej filozofii 20. storočia. V tomto chronologickom rámci sa systematicky predkladajú idey jednotlivých autorov s poukazom na bohato zastúpené filozoficko-etické aspekty.
... Viac »
Autor už viac než tri desaťročia premýšľa a píše o rôznych spoločensko-politických a náboženských témach. Trvale ho zaujíma situácia vo svete, sociálne otázky, slovenská minulosť a súčasnosť, úloha a postavenie kresťanstva v našom civilizačnom priestore, vzťahy medzi vierovyznaniami a osobitne problém zla a nespravodlivosti vo svete, v živote jednotlivca i spoločenstva. Svoje texty rozširoval už v komunistickej totalite formou samizdatov (za čo si vyslúžil pozornosť zo strany Štátnej bezpečnosti) a súhrnne ich vydal v roku 1994 pod názvom Kódexy. Po zmene režimu publikoval svoje zamyslenia – charakteristické emocionálnym i intelektuálnym vkladom – časopisecky a prostredníctvom internetu. Z nich mu vyšli dva knižné súbory: Svedectvo času (2012) a Svedectvo času II / Básne plné dobroty (2015; publikovaním neznámych veršov tu vzdal tiež hold svojmu otcovi). Neustála tvorivá aktivita autora dala aktuálne vzniknúť ďalšiemu zväzku, v ktorom čitateľ nájde jeho podnetné texty, napísané v rokoch 2015 až 2019. V ich charaktere, štýle i tematickým záberom možno vnímať síce kontinuitu s jeho predchádzajúcou tvorbou, no zároveň sú špecifické vzhľadom na dobu, ktorú aktuálne žijeme, a výzvy, ktoré v hojnosti ponúka ako námety na zamyslenie.
... Viac »
Vdp. Augustín Drška (1939 – 2009) zanechal na každom svojom kňazskom pôsobisku hlbokú stopu a silný duchovný aj ľudský odkaz. Táto knižočka mu chce vzdať hold prostredníctvom väčších i menších textov, ktoré poskytli tí, čo im zostal v srdci, doplnených dobovými dokumentmi a fotografiami, ktoré sa podarilo zhromaždiť. Jej poslanie azda dobre vystihujú slová z predhovoru Mons. Jána Formánka: „... dostávajú sa vám do ruky spomienky tých, ktorí nezabúdajú. Nech v nás všetkých, čo ich budú čítať, sa aspoň trochu vzbudí túžba, že na takých ľudí, ako bol otec Drška, chceme nielen spomínať, ale ich aj nasledovať. Iba takíto ľudia môžu posunúť svet dopredu, aby bol ľudskejší pre všetkých.“
... Viac »
Významné dielo duchovnej literatúry, ktoré neopakovateľným meditatívnym spôsobom – zároveň však priamo, jasne a zrozumiteľne – poukazuje na posolstvo Ježiša Krista a odkaz jeho učenia pre ľudí dnešných čias. Autor sa zameriava na uvažovanie o tom, ako dosiahnuť súlad s Bohom a Božou vôľou v rôznych konkrétnych oblastiach, akými sú: čítanie Písma, láska k blížnemu, odpustenie, život viery, spiritualita, Eucharistia či smerovanie do našej večnej nebeskej vlasti. Z jeho zjavne inšpiratívnych myšlienok predkladaných v tejto knihe môže teraz čerpať aj slovenské prostredie. Zaujímavosťou je, že text je členený na riadky so samostatným významom s cieľom podporiť jeho porozumenie a uľahčiť meditáciu.
... Viac »
Najnovšia básnická zbierka skúseného autora je oslavou Oravy – ako miesta detstva, radostí, materinských citov a otcovských pohladení. Básnik spomína na starých rodičov, ktorí sú už do neba vzdialení, ale stále blízki, obdivuje ich úprimný vzťah k pôde, k tradíciám, k človeku. A najmä k Človeku, ktorého veľkosť cítiť na Orave na každom kroku, práve tak ako v každom verši básnika. Všedné dni naplnené vierou, na aké si básnik spomína z detstva i z potuliek Oravou, zachytáva vo veršoch pre budúce generácie (nielen) Oravcov. No nezabúda tiež na myšlienkové bohatstvo významných rodákov, tvorcov slovenskej kultúry, ba otvára aj tie najaktuálnejšie otázky súčasnosti, na ktoré sme stále nenašli zodpovedajúce riešenia hodné našich kresťanských tradícií a hodnôt, ku ktorým sa hlásime. Tvorivý zámer básnik podporil dnes už takmer zabudnutým literárnym útvarom, rondelom, tak vhodným na zvýraznenie čistoty a priezračnosti svojej Oravy.
... Viac »
Kniha podáva komplexný prehľad stanovísk sovietskych marxistických autorov týkajúcich sa osoby Ježiša Krista a konfrontuje ich kresťanskou kritikou, so stanoviskami učiteľského úradu Cirkvi a s poznatkami teológie. Práca je výsledkom bádania slovenského kňaza žijúceho v Taliansku, kde knižne vyšla na sklonku existencie komunistických režimov v roku 1985. V tom čase bol jej cieľ – vysporiadať sa s ateistickým „vedeckým svetonázorom“ sovietskeho typu tvrdo presadzovaným v strednej a východnej Európe – bezprostredne aktuálny. Avšak ani súčasné slovenské vydanie nepredstavuje len strohú historicko-faktografickú výpoveď, ale dáva mnohé podnety na porovnanie, ako sa s postavou Krista, či kresťanstvom vôbec, vyrovnáva dnešná doba.
... Viac »
Kniha prináša literárne spracovaný pohľad na život Jozefa Tisa, výraznej postavy našej nedávnej histórie. Keďže jeho životný príbeh nezahŕňal len krátke pôsobenie na poste prezidenta prvej Slovenskej republiky, ktoré je pomerne známe a stalo sa pre mnohých dôvodom na jeho nezmieriteľné odsúdenie, čo nachádza silný odraz aj vo verejnom priestore, autorka sa zamerala na tie obdobia, ktoré tomu predchádzali a ktoré sú vo všeobecnosti pomerne málo známe – detstvo, štúdiá, začiatky kňazského a neskôr politického pôsobenia. Ženská optika dala knižke osobitý rozmer: vyžaruje z nej pokoj, dobromyseľnosť a láskavosť, a to aj vtedy, keď sa rozprávanie dotýka nepríjemných skutočností, či ostrých názorových konfrontácií. Napriek širokým možnostiam umeleckej licencie, autorka fikciu nezneužíva na deformovanie historickej skutočnosti, naopak, usiluje sa o vecný, kronikársky záznam udalostí vo svetle pravdy. A tak popri pútavom čítaní má záujemca dobrú príležitosť oboznámiť sa aj s mnohými udalosťami a skutočnosťami, ktoré majú potenciál rozšíriť obraz nie len o osobe samotného protagonistu, ale aj o dobe, ktorú žil.
... Viac »
Ďalšia kniha básnika a esejistu a hudobníka, priekopníka blues na Slovensku je čarovnou symbiózou aforistických definícií a kresleného humoru, s akou sa na Slovensku nestretávame často. Autor podáva svoje myšlienky vo forme výkladového slovníka súčasných pojmov či slovných spojení, ale aj obyčajných slov, na ktorých sa vyvŕšila politická korektnosť. Knižku možno charakterizovať aj ako ľahký samizdat v ťažkých časoch a jej mottom je Konfuciov výrok, že pri spravovaní krajiny je prvoradá vec postarať sa o nápravu pojmov a správneho obsahu slov. Tieto satirické skratky vás veľmi často prekvapia svojim nečakaným, no vždy úprimným pohľadom umelca na svet okolo nás, ktorý ako keby postupne strácal svoju dôstojnosť a originalitu. Knihu dopĺňajú ilustrácie Laca Tormu, ktorého smutno-veselý humor svojím nadhľadom mimoriadne dobre ladí s témou rozuzľovania rozladených slov.
... Viac »
E-KNIHA: https://www.martinus.sk/?uItem=713195
Dej románu, ktorý autor situoval na západné Slovensko v rokoch 1942 až 1947, poskytuje čitateľovi množstvo strhujúco vyrozprávaných príbehov a pestrú škálu ľudských charakterov a osudov. Hlavné postavy, Maťo a Ondro, sú dvojičky na nerozoznanie, no povahy majú odlišné, preto sa ich životné cesty často vzďaľujú, a zas prepájajú, najmä, keď sa ich podobnosť má stať dramatickou zápletkou.
Popri tragických udalostiach, ako napríklad prenasledovanie Židov, boxerské zápasy o život v nemeckom lágri, či postupné presadzovanie sa komunistov po vojne, s ktorými sa spájajú prejavy ľudskej ľahostajnosti, bezohľadnej túžby po moci a bohatstve, v knihe možno nájsť tiež množstvo pozitívnych prvkov, ako zmysel pre obetavosť, láskyplnosť, ochotu nezištne pomôcť, ba i riskovať. Konanie postáv naznačuje, že v človeku sa rôznorodé, i protichodné črty často stretávajú a navzájom zápasia – neraz v nádeji na druhú šancu. Niektorí však novú šancu už nedostanú, pretože sa stávajú obeťami záhadného vraha...
Osobitý rozmer knihe dávajú bohato zastúpené historické reálie a snaha o zachytenie atmosféry doby. Obzvlášť detailne je podaný obraz Nitry s vtedajšími názvami ulíc, budov, častí mesta i okolitých obcí, pričom do literárnej línie príbehov sú zakomponované aj skutočné postavy.
... Viac »
Ambíciou monografie je ponúknuť záujemcom systematické právnohistorické spracovanie problematiky retribúcie na Slovensku s dôrazom na činnosť Národného súdu v Bratislave ako najvýznamnejšieho slovenského retribučného súdu v rokoch 1945 až 1947. Ide doteraz o prvé takto komplexné spracovanie. Retribúcia na Slovensku bola súčasťou celoeurópskeho až globálneho procesu trestnoprávneho vysporiadania sa s obdobím druhej svetovej vojny. Pre jej uplatnenie v povojnovom Československu bol špecifický retribučný dualizmus, teda osobitný výkon na Slovensku a v Čechách. Na Slovensku bola retribúcia realizovaná primárne na základe retribučného nariadenia Slovenskej národnej rady, ktoré bolo opakovane novelizované a tiež doplnené vykonávacím nariadením Zboru povereníkov. Retribučné nariadenie bolo prejavom revolučného zákonodarstva, bolo retroaktívne a svojím obsahom nenadväzovalo na dovtedajšie právne predpisy. Kniha obsahuje v prílohe plné znenia príslušných právnych predpisov a prehľadne spracované súhrny dokladujúce činnosť Národného súdu.
... Viac »
Kniha prináša pohľad do obdobia vzniku novodobej slovenskej meny v roku 1993 a na súvislosti, ktoré tento proces sprevádzali. Autor bol priamym účastníkom predmetných udalostí, najprv ako námestník ministra financií a potom ako zakladateľ Národnej banky Slovenska poverený jej vedením. Preto jeho svedectvo predstavuje cenný pohľad na zaujímavé a doposiaľ širšej verejnosti zväčša neznáme okolnosti, ktoré sa stali súčasťou našich nedávnych dejín. ... Viac »
Už od svojich počiatkov muselo kresťanstvo brániť čistotu svojej viery voči rozličným učeniam, ktoré v značnej miere deformovali jej základné prvky, keď Kristove slová interpretovali neprijateľným spôsobom, prípadne spochybňovali buď jeho Božstvo, alebo jeho človečenstvo a podobne. Takýmto učením je aj gnóza či gnosticizmus. Hoci boli gnostické myšlienky najsilnejšie v období kresťanského staroveku, aj v súčasnosti je možné pozorovať ich širokú implementáciu popri ďalších filozofických a teologických svetonázoroch najmä v oblasti tzv. populárnej kultúry ‒ v knihách žánru fantasy a sci-fi, v komiksoch, a tiež vo filmoch a seriáloch. Takto sa publiku, do veľkej miery dospievajúcej mládeži, predostierajú predstavy o Bohu, o svete a o človeku, ktoré sú adaptáciou starovekého gnosticizmu, resp. jeho ďalších vývojových fáz.
Prostredníctvom tejto knihy sa môže záujemca oboznámiť s pozadím a hlavnými prejavmi gnosticizmu, s jeho najvýznamnejšími predstaviteľmi v dejinách od kresťanského staroveku až po súčasnosť a napokon na konkrétnych príkladoch aj so spôsobmi, akým sa šíria pre zdravé kresťanstvo deformačné myšlienky moderného gnosticizmu predovšetkým k mladej generácii čitateľov a divákov.
... Viac »CENA : 8.90 EUR
Vypredané
Publikácia zaznamenáva priebeh podujatí, ktoré sa uskutočnili v auguste 2018 pri príležitosti 80. výročia úmrtia Andreja Hlinku v Bratislave a Ružomberku. Textovú časť tvoria vybrané príhovory, ktoré predniesli historici a zástupcovia verejných inštitúcií: Beata Katrebová Blehová a Igor Čombor v Bratislave – Ružinove, Anton Hrnko a Emília Hrabovcová v Národnej rade Slovenskej republiky, kardinál Jozef Tomko, Patrik Habo v Ružomberku a Martin Lacko v Černovej. Podrobnosti programu a atmosféru na jednotlivých miestach ilustruje bohatá fotodokumentácia.
Záujemca má takto k dispozícii informačne bohatú kroniku súboru podujatí , ktorými si organizátori a početní účastníci pripomenuli jedinečnú osobnosť Otca slovenského národa a vzdali mu zaslúženú poctu.
... Viac »
E-KNIHA: https://www.martinus.sk/?uItem=713179
Pokaziť si život je túžbou každého z nás, hoci niekedy len podvedomou. Človek je neúnavným hľadačom a budovateľom vlastného nešťastia, ale aj nešťastia iných. Jeho úsilie, žiaľ, často zlyháva alebo zostane na polceste, pretože mu chýba správna metóda. To sa však môže stať minulosťou, ak si zoberiete na pomoc túto knihu, ktorá poskytne účinnú pomoc každému, kto sa usiluje dosiahnuť stav trvalého nešťastia. Jednoduchý a komplexný sprievodca, ktorý vás naučí, ako sa k tomu úspešne dopracovať a poskytne vám účinný návod, ako si naplno vychutnať svoje trápenie, je konečne tu.
... Viac »
V tejto knihe spomienok môžeme sledovať životný príbeh arcibiskupa Dominika Hrušovského (1926 – 2016), ktorý patrí medzi špičkové osobnosti moderného slovenského katolicizmu. Väčšinu života prežil v Taliansku, kde bol v r. 1950 vysvätený za kňaza, no na Slovensko sa nemohol vrátiť. Jeho najvýznamnejším pôsobiskom sa stal Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda, ktorý v roku 1963 v Ríme vybudovali slovenskí emigranti s cieľom pomáhať Slovákom udržiavať kresťanskú vieru a túžbu po slobode, demokracii a štátnej nezávislosti. Z redaktora časopisu Hlasy z Ríma a spolupracovníka Vatikánskeho rozhlasu sa postupne stal druhým rektorom Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda. V roku 1982 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za biskupa pre slovenských katolíkov žijúcich mimo územia Slovenska. Po páde komunistických totalitných režimov v strednej a východnej Európe sa stal pomocným biskupom Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy a kariéru zavŕšil v rokoch 1996 až 2001 ako pápežský nuncius v Minsku, hlavnom meste Bieloruskej republiky.
Memoáre sú výsledkom päťdňového pobytu v kláštornom zátiší neďaleko Ríma, ktoré po ukončení diplomatickej misie arcibiskupa Hrušovského poskytlo možnosť nazrieť do minulosti jeho činorodého života. Rozhovor usmerňoval a zaznamenal prof. F. Vnuk tak, aby nezostala nespomenutá žiadna významná udalosť, ktorej bol arcibiskup protagonistom, účastníkom či aspoň svedkom. Vzhľadom na pestré historické okolnosti i pozície, ktoré zastával, kniha prináša množstvo cenných pohľadov na dobu a jej súvislosti, ba možno v nej vidieť zrkadlenie osudov slovenského národa v druhej polovici 20. storočia a na prahu tretieho milénia.
... Viac »
Knižka prináša stručný, no komplexný pohľad na problematiku imigrácie, ktorá je dnes predmetom širokej diskusie. Autor – kňaz, profesor filozofie a náboženský spisovateľ – dáva do pozornosti čitateľskej verejnosti, často polarizovanej, teologické učenie i praktické aspekty, ktoré rozoberá vo svetle princípov politickej filozofie a princípov, ktoré vychádzajú zo Zjavenia. Poukazuje na zjednodušený prístup k problematike charakterizovaný postojom založeným na „bezpodmienečnom prijatí“ núdzneho, ktorý tvorí základný prvok frekventovanej kresťanskej mienky o imigrácii. Reflektuje pritom tiež vlastnú (francúzsku) skúsenosť, ako sa javila ešte pred dramatickými udalosťami posledných rokov. To umožňuje očakávať triezvu výpoveď smerujúcu k podstate problému a uvedomeniu si jeho širších spoločenských a kultúrnych súvislostí.
... Viac »Róbert Letz - Peter Jurčaga (zost.)
Zborník z vedeckej konferencie konanej v novembri 2017 obsahuje 19 štúdií, ktoré prinášajú výsledky najnovšieho historického výskumu k rôznym aspektom života J. Vojtaššáka: rodinné zázemie, príchod do biskupskej služby, pastoračné aktivity, zástoj pri budovaní školstva a cirkevných inštitúcií, poľská problematika, vzťah k židovskému obyvateľstvu, vzťahy so Svätou stolicou a so slovenským exilom, postoj k totalitným ideológiám a režimom a ich postoj k nemu. Osobitný prínos majú príspevky dokumentujúce jeho perzekúciu v povojnovom Československu, predovšetkým politický proces a dlhoročné väznenie komunistickým režimom. Jednotlivé state vychádzajú z primárneho archívneho výskumu a prinášajú mnoho nových, doteraz neznámych poznatkov.
Do rozsiahlej prílohy zostavovatelia zaradili viaceré kľúčové dokumenty a bohatý fotografický materiál. Zaujímavosťou je dôverná správa o posledných dňoch života J. Vojtaššáka v internácii v Senohraboch pri Prahe, ktorej autorom je autentický svedok, český kňaz František Ludvík,
Zámerom všetkých zainteresovaných bolo dosiahnuť, aby sa postava biskupa J. Vojtaššáka vnímala vo väčšej komplexnosti a v reálnom svetle. Popri novootvorených témach práve realizmus pohľadu na túto osobnosť je vkladom, ktorým účastníci konferencie prispievajú do celkového diskurzu o J. Vojtaššákovi v nádeji, že skutočný dialóg je možný aj pri rozličných interpretačných východiskách.
... Viac »EMÍLIA HRABOVEC ‒ GIULLANO BRUGNOTTO ‒ PETER JURČAGA (zost.)
Súbor štúdií medzinárodného autorského zoskupenia historikov sa zaoberá situáciou Katolíckej cirkvi v krajinách stredovýchodnej Európy počas dvadsiatich rokov počínajúc bezprostredne povojnovým obdobím, ktoré bolo už poznačené silným vplyvom komunistických strán a prvým prenasledovaním Cirkvi za formujúcou sa železnou oponou, cez smutnoznáme päťdesiate roky v znamení úplnej izolácie komunistických štátov a najtvrdšej perzekúcie umlčanej Cirkvi, až po prvé kontakty a nasledujúce diplomatické rokovania, ktoré vstúpili do dejín ako vatikánska východná politika. Kniha vychádza zo širokej porovnávacej a interdisciplinárnej perspektívy, spájajúcej historicko-diplomatický a historicko-teologický pohľad, a predstavuje konkrétne situácie, v akých sa Katolícka cirkev nachádzala v rôznych štátoch stredovýchodnej Európy, ako aj metódy a postupy diplomacie pápežov Pia XII., Jána XXIII. a Pavla VI. v kontexte studenej vojny a rodiacej sa ostpolitiky. Významným aspektom skúmaného obdobia sú svedectvá o prenasledovaní a mučeníctve, ktoré tu ilustrujú napríklad prípady J. Mindszentyho, S. Wyszynského či J. Vojtaššáka.
... Viac »
CENA : 25.00 EUR
Vypredané
Monografia popredného slovenského kresťansky orientovaného filozofa prezentuje skúmanú problematiku invenčne ako bádateľský projekt, v ktorom autor vedie dialóg i konfrontáciu s poznatkami súčasných vied, osobitne filozofie a teológie, pričom chce naznačiť, akými smermi sa bude uberať bádanie v problematike Boha.
Jadrom knihy je predstavenie návrhu konceptu teológie z celostného pohľadu v jej reinterpretácii na teologickú filozofiu v celostnom porozumení, pričom rôzne exemplifikácie tohto postupu charakterizujú základné východiská pri tvorbe jej konceptu. Keďže zastávané teórie a viaceré nové vedecké poznatky v ňom majú do značnej miery hypotetický charakter a bude ich treba v ďalšom bádaní preveriť a upevniť v dialógu s inými mysliteľmi.
Súčasťou projektu je slovník špeciálnych termínov, ktoré si vyžadujú osobitné vysvetlenie, a rozsiahly bibliografický súpis literatúry, ktorý ukazuje, ako intenzívne sa báda v tejto oblasti, a to najmä v anglosaských krajinách. Poznámkový aparát sa uvádza na konci diela a sú v ňom začlenené aj portréty významných osobností, ktoré vplývali na myslenie autora.
... Viac »Željko Holjevac – Martin Homza – Martin Vašš (eds.)
Kniha je druhým zväzkom spoločného projektu Filozofickej fakulty UK v Bratislave a Filozofickej fakulty Záhrebskej univerzity a prináša príspevky z rovnomennej medzinárodnej konferencie uskutočnenej v júni 2014 v Záhrebe. Tématické okruhy štúdií rozčlenené chronologicky zahŕňajú obdobia od národného obrodenia po vývin počas druhej svetovej vojny. Osobitne sú vyčlenené otázky lingvistických a eko-historických aspektov a paralel súčasného vývoja a menšín.
... Viac »
V sérii krátkych úvah sa autor podujal podať konzistentné a systematické svedectvo o osobe Ježiša Krista a o jeho význame pre svet s ohľadom na dnešného človeka, nadväzujúc pritom na stáročnú tradíciu kresťanskej apologetiky. Ide o zámer odvážny a aj podnetný – veď Kristus bol už za svojho života znakom protirečenia a v podobnom duchu sa počas dvetisíc rokov uvažuje, hovorí a píše o jeho osobe a učení. Čím to je, že púta láskou alebo nenávisťou toľko ľudských bytostí? Aj to o niečom svedčí ‒ že je stále prítomný v živote ľudí, že jeho postava sa evidentne vymyká z radu, nezapadla prachom zabudnutia a núti zaujať postoj: za alebo proti. Bolo by veľmi plytké, zavádzajúce a klamlivé považovať Ježišovo pôsobenie za uzavreté, patriace minulosti...
... Viac »
Druhá knižka poviedok Juraja Havaja Petejovského prináša príťažlivé posolstvo humanizmu. Autor v nej potvrdzuje, že jeho texty nie sú iba prerozprávaním prežitého či osvojeného, ale vždy mu ide o zobrazenie podstaty vytypovaného problému v jeho viacerých polohách s neočakávanou pointou. Opäť nezaprie v sebe citlivého pedagóga a každú poviedku uvádza netradičným didaktickým exemplom, ktorým na istej populárno-náučnej báze približuje čitateľovi zmysel predmetu, situácie či javu ako ústredného objektu alebo subjektu kostry príbehu. Pritom sa nezameriava iba na bežné kolízie, takpovediac každodenné napätia či krízy v medziľudských vzťahoch, prechádzajúce občas až do životných drám, ale zodpovedne pristupuje k nastoľovaniu najpálčivejších negatívnych javov súčasnosti, ako je kriminalita, sociálna bieda, nacionalizmus, extrémizmus alebo exodus migrácie. Oproti pesimistickým víziám však prezentuje aj úsmevné stránky nášho žitia, vtipné príbehy, ale aj bohaté skúsenosti ľudského porozumenia, obety a tak prepotrebnej viery v Boha i v dobro človeka.
... Viac »
Kniha obsahuje 50 vedeckých štúdií z medzinárodnej konferencie Slovensko a Chorvátsko: Historické paralely a vzťahy (do roku 1780), ktorá sa konala pod záštitou ministra zahraničných vecí SR v dňoch 20. – 25. júna 2011. Projekt vznikol na základe spolupráce katedier histórie Filozofickej fakulty UK v Bratislave a Filozofickej fakulty Záhrebskej univerzity. Konferencia, prvá svojho druhu, sa stala významnou platformou účastníkov z 9 krajín pre výmenu poznatkov v kontexte spoločnej uhorskej minulosti. Spracované témy zahŕňajú široký okruh od základných otázok stredoeurópskej historiografie, cez otázku etnogenézy Slovákov a Chorvátov, až po charakter Uhorskej štátnosti. Editormi diela sú profesori katedier histórie Neven Budak a Martin Homza, pričom jednotlivé štúdie sú publikované v angličtine, resp. nemčine (do slovenčiny sú preložené úvodné texty prof. Homzu a prof. Matúša Kučeru).
... Viac »
Kniha prináša ucelený súbor statí venovaných vedeckému, kodifikačnému, organizátorskému a vydavateľskému dielu jazykovedca, publicistu a kultúrnopolitického činiteľa Henricha Bartka (1907 – 1986). H. Bartek sa zaraďuje do zakladateľskej generácie profesionálnych slovenských jazykovedcov, ktorá vstupovala do aktívnej bádateľskej činnosti v tridsiatych rokoch 20. storočia a v odbore jazykovedy robila pioniersku prácu, otvárala v jazykovede nové priestory celej slovenskej kultúre. Pripomenúť si treba najmä jeho zásluhy o hlbšie a komplexnejšie poznanie a stabilizovanie normy spisovnej slovenčiny v zložitých medzivojnových časoch i činnosť v prospech zachovania jednoty spisovnej slovenčiny v exile so stavom na Slovensku v päťdesiatych rokoch 20. storočia.
... Viac »Miroslav Kamenický - László Szögi
Práca prezentuje výsledky historického výskumu medzinárodnej mobility študentov z Bratislavskej stolice od stredoveku po rok 1918 na základe skúmania matrík relevantných európskych univerzít a vysokých škôl. Najstarší doteraz známy záznam je z roku 1263 a nachádza sa v matrike slávnej Bolonskej univerzity. Zatiaľ čo v stredoveku študenti z Bratislavskej stolice študovali na desiatich univerzitách, v novoveku (od roku 1526) sa záznamy o nich nachádzajú v archívoch už viac ako 200 univerzít a vysokých škôl. Jadrom knihy je štruktúrovaný súpis 6 500 zistených mien študentov, spolu s dostupnými biografickými údajmi; miestny register umožňuje vyhľadať študentov podľa lokalít ich pôvodu. Popri pramennej informácii využiteľnej historikmi s rozmanitým zameraním, práca bude prínosom osobitne pre dejiny bratislavského regiónu, resp. jeho jednotlivých obcí.
... Viac »
V knihe sú zozbierané „Knižné kútiky“, publikované v časopise politických väzňov Svedectvo. Ich cieľom bolo upozorniť na niektoré dôležité u nás nedostupné knihy, ktoré patria v Európe k prirodzenému konzervatívnemu diskurzu, či priam k základnému kánonu pravicovo-konzervatívnej literatúry. Keďže u nás nemajú veľkú šancu na vydanie, lebo „majiteľom peňazí“ by nevyhovovali, môžete si prečítať aspoň ich stručný obsah alebo krátke výňatky. Kniha je doplnená o niekoľko recenzií, o esej Nová pravica a náboženstvo a o samizdatový text Zelené bundy. Tieto texty vyšli v časopisoch Kultúra, Literárny týždenník, Kultúrny život a Dimenzie.
... Viac »Matúš Demko - Jakub Krška - Ján Zborovjan
Bol sám, aby sme my neboli sami. Z vrcholu zostúpil až na dno svojich síl. Hoci skončil vo funkcii rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku, neprestal slúžiť. Tadeusz Zasepa. Pán rektor. Jeho slabé srdce naposledy dotĺklo v milovanom Ružomberku 18. septembra 2016. Rok nato sa k divákom dostáva audiovizuálna spomienka na človeka, pre ktorého „viera a láska znesú všetko. ... Viac »
Róbert Letz – Ľuboslav Hromják – Pavol Stano
Tvorcovia tejto knihy pripravenej k 110. výročiu Černovskej tragédie sa podujali hľadať jej odkaz v širokom historickom oblúku a v súvislostiach národného pohybu, ktoré sú späté s pôsobením kľúčovej osobnosti našich moderných dejín – Andreja Hlinku. Slováci zrejme odvtedy nenájdu inú osobnosť, ktorá by takou mierou prispela k ich sformovaniu v moderný politický národ a následne k jeho nezávislosti. ... Viac »
Kniha s podtitulom Spomienky ministra hospodárstva Slovenskej republiky 1939 – 1945 prináša výber z memoárových a polemických textov z pozostalosti Dr. Gejzu Medrického (1901 – 1989), ktoré načrtávajú pomerne komplexný „autoportrét“ jednej z neprehliadnuteľných osobností slovenského verejného života prvej polovice 20. storočia. ... Viac »
Kniha prináša ojedinelý, faktami oplývajúci obraz Slovenska v zrkadle jeho dávnych dejín, s osobitným zreteľom na vývoj kresťanstva, ktorý vychádza zo skúmania rozmanitých prameňov – počínajúc svedectvami najstarších historikov a končiac archeologickými pamiatkami. Autor sa na ne dokázal pozrieť aj v iných, než zaužívaných súvislostiach. Jeho neraz odvážne pohľady na doposiaľ prehliadané historické dokumenty, či etymologické vzťahy a dobové skutočnosti ponúkajú príťažlivé čítanie pre všetkých, ktorých lákajú odpovede týkajúce sa doposiaľ často zahmlenej minulosti. ... Viac »
CENA : 14.52 EUR
Vypredané
Kniha prináša hlboký a široký pohľad na slovenskú minulosť, no sčasti i súčasnosť, ba budúcnosť, očami autora, ktorý sa s rôznymi prejavmi slovenskosti stretal aktívne pôsobiac v rôznych pozíciách. ... Viac »
Monografia sa zaoberá dejinami obrazu, ktorý podľa legiend nebol zhotovený človekom. Nevytvoril ho umelec, ikonopisec, ale vznikol počas Kristovho života na Zemi ako odtlačok jeho tváre na plátne. Tento osobitý náboženský a výtvarný prejav ‒ rukou-nestvorený obraz (gr. acheiropoietos) sa stal významnou súčasťou byzantskej a neskôr pravoslávnej duchovnej kultúry. ... Viac »
State, rozpravy a príspevky zaradené do celoživotného výberu predstavujú kľúčové práce historika Milana S. Ďuricu, ktoré okrem štyroch prác v prvom zväzku všetky boli uverejnené v pravých či nepravých periodikách alebo vyšli knižne, buď v zborníkoch, alebo samostatne. Práce a články publikované v cudzích jazykoch sú preložené do slovenčiny a po slovensky vychádzajú po prvý raz. ... Viac »
Emilia Hrabovec – Pierantonio Piatti – Rita Tolomeo (eds.)
Kniha je súborom štúdií v taliančine, ktoré vznikli pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a boli prednesené na medzinárodnej vedeckej konferencii *Svätí Cyril a Metod a ich náboženské a kultúrne dedičstvo – most medzi Východom a Západom*, ktorú usporiadal v Bratislave 8. – 12. ... Viac »
Kniha obsahuje príspevky k problematike komunistickej politickej perzekúcie a osudoch jej obetí, ako boli prednesené na vedeckej konferencii organizácie Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja konanej v dňoch 11. až 13. októbra 2016. Autormi príspevkov sú historici Martin Lacko, Ivan A. Petranský, Peter Jašek, Juraj Vrábel ml. ... Viac »
Priekopnícka práca otvára slovenskej verejnosti bránu k najstarším gruzínskym (a sčasti i arménskym) dejinám. Tieto prvé kresťanské štáty sveta, napriek vplyvu či nadvláde Rímskej ríše a Perzskej ríše, si uchovali svoju jedinečnosť. Zo stáročného lavírovania a duchovných zápasov medzi uctievaním ohňa, zoroastrijzmom, miafyzitistickým a diafyzitistickým kresťanstvom, arabským a perzským islamom, napokon aj ruským vplyvom či sovietskym ateizmom, vyšli dnešní Arméni a Gruzínci ako apoštolskí a ortodoxní kresťania. ... Viac »
Monografia približuje atmosféru doby v čase cisársko-kráľovských rokovaní o uzavretí manželstva vnúčat cisára Maximiliána I. Habsburského, Ferdinanda a Márie, s potomkami uhorského kráľa Vladislava II. Jagelovského, Annou a Ľudovítom. Ich vyvrcholením boli zásnuby 22. júla 1515 vo Viedni; celá udalosť je známa ako Prvý viedenský kongres. V odbornej literatúre nie je docenený význam a okolnosti prípravných rokovaní v Bratislave. ... Viac »
V tejto knihe sa zišlo 55 autoriek i autorov zo Slovenska i zo zahraničia, aby pri vzácnom životnom jubileu jedného z našich najznámejších historikov, univerzitného profesora Milana S. Ďuricu, spontánne spomínali na človeka, ktorý našim dejinám vrátil ich slovenskú tvár. ... Viac »
Róbert Letz a Pavol Stano (zost.)
Informačne bohatá reprezentatívna publikácia dokumentuje sériu podujatí konaných v septembri 2014 pri príležitosti 150. výročia narodenia Andreja Hlinku, kňaza a politika, jednej z najvýznamnejších osobností slovenských dejín. Jej obsah tvoria: 1. príhovory prednesené na slávnostnom zhromaždení v historickej budove NR SR v Bratislave (J. Figeľ, V. Judák, R. Letz, J. Pavlík), 2. príspevky deviatich historikov, ktoré odzneli na vedeckom seminári v Ružomberku, a 3. ... Viac »
Hoci bol poslancom len jedno volebné obdobie, Jozef Rydlo zanechal v dejinách slovenskej parlamentnej histórie trvalú stopu. Podľa oficiálnych záznamov, bez faktických poznámok má za sebou 32 vystúpení v rozpravách k rozličným parlamentným aktom. Je predkladateľom alebo spolupredkladateľom 5 legislatívnych iniciatív návrhov zákona alebo návrhov na zmenu či doplnenie zákona a autorom 5 resp. 6 interpelácií. ... Viac »
Pozoruhodná, dlho očakávaná kniha predkladá hlboké multidisciplinárne zamyslenie sa nad dnešnými časmi a postavením človeka v nich. Autor, reflektujúc duchovné odkazy v dejinách ľudského myslenia, sa pýta: Kde hľadať pravdu o človeku, o zmysle jeho života? Tvrdí, že zo súčasnej kultúry a vedy sa vytratil človek, ľudská osoba, podmet dejín, ktorý im dáva zmysel, a teda že veda nemôže dať definitívnu odpoveď na kľúčové otázky. ... Viac »
Nie je to tak dávno, čo pozornosť upútali odvážne názory na datovanie vzniku Kostola sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch do čias Veľkej Moravy. Pochopiteľne, veď pokiaľ ide o pamiatky stavebného charakteru, doteraz sa pracovalo len s archeologickými nálezmi torzovitého charakteru a ich hypotetickými rekonštrukciami. ... Viac »
CENA : 16.83 EUR
Vypredané
Reprezentatívny výber 59 dokumentov pokrývajúcich azda všetky podstatné etapy a dimenzie verejného účinkovania Andreja Hlinku, kňaza, politika a národného dejateľa, ponúka možnosť utvoriť si pomerne komplexný obraz o jednej z najvýraznejších osobností novodobých slovenských dejín. Napriek rozličným prístupom k interpretácii jeho postojov a činov je nespochybniteľné, že Hlinka rozhodujúcim spôsobom prispel k dotvoreniu Slovákov v moderný a sebavedomý štátotvorný národ. ... Viac »
Tešínska kňažná Hedviga z rodu Piastovcov (1470 – 1521) bola jednou z najvplyvnejších osobností prelomu stredoveku a novoveku v Uhorskom kráľovstve. Bola manželkou uhorského palatína Štefana Zápoľského, matkou poľskej kráľovnej Barbory a neskoršieho uhorského kráľa Jána Zápoľského, a väčšinu svojho života prežila práve na území dnešného Slovenska. ... Viac »
Bohato ilustrovaná kniha ponúka odbornej i širokej čitateľskej verejnosti fundovaný obsažný a ucelený pohľad na vznik a vývoj úcty k Sedembolestnej Panne Márii od jej historických počiatkov až po súčasnosť. Poukazuje pritom na významnú úlohu, ktorú zohralo kresťanstvo v slovenských dejinách. Autor vychádza z najnovších historických výskumov a z vedeckého skúmania veľkého množstva historických prameňov a literatúry, pričom predkladá aj niektoré nové poznatky, ktoré doteraz neboli publikované. ... Viac »
Súbor prác nestora slovenskej historiografie, profesora Richarda Marsinu, je prierezom jeho vedeckej činnosti s osobitným zreteľom na problematiku dejín slovenskej historiografie a jej základné teoretické otázky. Kniha ponúka zaujímavé čítanie pre každého, kto sa chce dozvedieť viac o tom, ako sa formovalo slovenské historické myslenie v minulých storočiach, či aké prekážky muselo prekonávať ešte i v storočí minulom. ... Viac »
Súbor pramenných textov súvisiacich s cyrilo-metodskou misiou na našom území a s jej bezprostredným pokračovaním sprístupňuje slovenskému čitateľovi v jednom zväzku základné, ale aj menej známe písomné pamiatky, ktoré poukazujú na korene našej duchovnej a kultúrnej tradície a sú neoddeliteľnou súčasťou prvej písomne zaznamenanej fázy našich národných dejín. Mnohé z nich boli naposledy publikované pred viacerými desaťročiami v rôznych publikáciách a sú bežnému čitateľovi ťažko dostupné (zoznam bulharských arcibiskupov je v slovenskom preklade publikovaný po prvý raz). ... Viac »
Zámerom autorského kolektívu bolo čo najpodrobnejšie zmapovať stopy, ktoré zanechala svätoplukovská problematika v najstaršom písomníctve a v dejinnom priebehu historiografie, a to nielen slovenskej (uhorskej), ale i moravskej, českej i širšej európskej. Zostavovateľ a autor úvodných textov v knihe metodologicky zdôvodňuje aspekty skúmania svätoplukovskej legendy a zaoberá sa jej genézou a funkciami v stredovekej slovenskej i uhorskej historiografii. Ďalší autori rozšírili sledovanú tému o jej bulharské (Boris) a franské (Svätopluk Lotrinský) paralely, o rozpracovanie obrazu Svätopluka v prameňoch jednotlivých historických období. ... Viac »
CENA : 22.44 EUR
Vypredané
Najnovšia kniha profesora Matúša Kučeru Slováci a Chorváti patrí medzi tie diela, ktoré môžeme nazvať prelomovými v slovenskej historiografii, keďže na Slovensku doteraz nevznikla práca podobného charakteru a záberu. Široko koncipovaný pohľad na dejiny dvoch slovanských národov, spojených nadlho spoločným štátnym celkom, Uhorským kráľovstvom, ponúka objavné čítanie o paralelách i špecifikách historického vývoja oboch národných spoločenstiev a rozličných dimenziách ich vzájomných vzťahov cez stáročia. 17 x 24 cm, 240 strán, obrazová príloha, ISBN 978-80-89567-19-5 ... Viac »
Historicko-politologický pohľad na obdobie moderných slovenských dejín od národného obrodenia po vznik Slovenskej republiky (1848 – 1993) je napísaný čítavým esejistickým štýlom. Autor sa s dnes tak potrebným nadhľadom podujal podať prehľadné zhodnotenie cesty Slovákov spejúcej k etablovaniu sa ako moderného politického národa a k dosiahnutiu rovnocenného postavenia medzi národmi Európy. ... Viac »
Kniha prináša chronologický prierez prvými storočiami kresťanstva na Slovensku s dôrazom na veľkomoravské obdobie a misiu solúnskych bratov sv. Konštantína-Cyrila a Metoda, pričom veľkú pozornosť venuje sv. Gorazdovi. Tu však autor nekončí, ale poukazuje na ďalší vývoj, zdôrazňujúc výnimočné postavenie Nitry a tamojšieho zoborského benediktínskeho kláštora. Dielo má za cieľ byť skromným príspevkom k popularizácii našich starších dejín a k rozširovaniu obzoru našich súčasníkov. ... Viac »
Výber z prác profesora Matúša Kučeru umožňuje odbornému i laickému čitateľovi v kompaktnej podobe zoznámiť sa s jeho textami, ktoré sú „roztratené“ vo viacerých vedeckých časopisoch, zborníkoch a publikáciách z rôznych časových období – od počiatkov jeho vedeckej tvorby až po posledný príspevok z konferencie v roku 2011. Štúdie sú usporiadané do 4 blokov: O koncepcii slovenských dejín, Slovenská historiografia, Hospodárske a sociálne dejiny slovenského stredoveku a Slovensko-poľské vzťahy v stredoveku. ... Viac »
CENA : 17.93 EUR
Vypredané
Pozoruhodná autobiografia podáva autentický obraz o živote v Sovietskom zväze v prvej polovici 20. storočia. Revolučné nadšenie, viera vo väčšiu spravodlivosť nového režimu, budovateľské nasadenie, sľubná kariéra inžiniera v ťažkom priemysle sa u mladého komunistu dostávajú do vážneho konfliktu s tragickými skúsenosťami z uplatňovania moci režimom –kolektivizáciou poľnohospodárstva a následným hladomorom, zneužívaním moci a násilím, čistkami a všadeprítomnou tajnou políciou, strachom, pretvárkou, nútenými prácami a gulagmi, miliónmi obetí. ... Viac »
CENA : 13.20 EUR
Vypredané
Proces s Dr. Jozefom Tisom, prezidentom prvej Slovenskej republiky bol súčasťou tzv. retribúcie – mimoriadneho povojnového súdnictva, ktoré významnou črtou bolo, že sa stalo mocensko-politickým nástrojom víťazov. V historickej eseji autor vychádzajúc z dobového kontextu stručne a prehľadne poukazuje najmä na uplatňovanie špecifických princípov, akými boli napr. retroaktivita a kolektívna vina, či absencia štandardných procesných postupov. ... Viac »
Knižka ponúka triezve a vyvážené poznanie prístupné pre každého v praktickom vreckovom formáte. Autor vychádza z pohľadu na politickú situáciu v medzivojnovom Československu, ktorej významnou stránkou bolo silnejúce volanie po autonómii Slovenska. Následné okolnosti vzniku prvej Slovenskej republiky a jej krátkej existencie objasňuje stručnou charakteristikou hlavných udalostí na vnútropolitickej scéne, významných vonkajších faktorov, ako aj vybraných osobností slovenskej politiky tých čias. 2010, 11,5x17,5 cm, 96 s. , brož. ... Viac »
Kniha prináša vzrušujúce putovanie slovenskými dejinami, je príbehom nášho národa od dnešných čias až po obdobia, v ktorých sa síce hmlisto, avšak čoraz zreteľnejšie, črtajú naši dávni predkovia, naše korene. Autor tento príbeh prerozprával svojím – slovenským – uhlom pohľadu. ... Viac »
CENA : 0.00 EUR
Vypredané
Kniha prináša silné osobné svedectvo o praktikách totalitnej moci pri prenasledovaní predstaviteľov katolíckej cirkvi i vzrušujúci pohľad za múry väzníc a táborov nútených prác na Slovensku. Dnešný čitateľ môže získať lepšiu predstavu o tom, čo sa dialo po komunistickom prevrate v roku 1948. Autor, mons. ThDr. Anton Botek (8. 2. 1911 − 9. 2. 1992), bol významným katolíckym kňazom, ktorý sa v 40. ... Viac »
Príbeh o hľadaní a nachádzaní úspechov na tejto zemi, o ceste k bohatstvu, o jeho užívaní a o jeho rozplývaní sa. Je to príbeh o ľuďoch z mäsa a kostí, spravodlivých i náruživých, veľkorysých aj úzkostlivých, dodržujúcich princípy i hľadajúcich výhody bez ohľadu na ne. Kniha o osudoch ľudí, ktorí spoluvytvárali našu históriu, spája beletristický a faktografický prístup k tejto širokej historickej téme. Turzovci patrili k najvýznamnejším magnátskym rodinám v strednej Európe od konca 15. do prvej štvrtiny 17. ... Viac »
CENA : 0.00 EUR
Vypredané
Monografia približuje slovenskému čitateľovi doslova zabudnutý prameň k starším dejinám Slovenska i strednej Európy, ktorý má závažný význam pri poznávaní a interpretovaní udalostí súvisiacich so vznikom uhorského štátu. Popri samotnej kronike v latinčine a slovenčine, vrátane rozsiahleho poznámkového aparátu, kniha obsahuje rozsiahlu štúdiu, v ktorej autor objavným spôsobom rozoberá obsah i zmysel tohto stredovekého diela. V prílohe je faksimile rukopisu kroniky zo 14. storočia. Kniha disponuje všetkými znakmi modernej kritickej pramennej edície. ... Viac »
CENA : 0.00 EUR
Vypredané
Černovská tragédia, 27. október 1907* *− udalosť, ktorej význam a zmysel prerástol miestne súvislosti a stal sa jedným z míľnikov na ceste Slovákov k slobode a národnému samourčeniu. Je to príbeh, v ktorom nechýba zápletka, násilie, napätie, krv. Bezmocnosť a nevinnosť sa dostáva do konfrontácie s bezohľadnou štátnou mocou − obeťou nie je zločinec, vojnový protivník, ale bezbranný občan. ... Viac »
Spoločné vydanie dvoch historických noviel zasadených do prostredia Černovej reflektujúcich každodenný život jej obyvateľov pred viac ako 100 rokmi, ale aj udalosti, ktoré vstúpili do našich dejín, osobitne postavu miestneho rodáka Andreja Hlinku. Autor, dôverne spätý s prostredím, vychádza z osobne odovzdávanej skúsenosti a pamäte predkov, čo dáva prózam jedinečnú ľudskosť a autentickosť. ... Viac »
Knižka obsahuje príspevky z rovnomenného vedeckého seminára v Nitre, venovaného jednej z kľúčových osobností nielen slovenských dejín 20. storočia, ale v istom zmysle aj jednej z kľúčových osobností historického povedomia slovenského národa vôbec. Útla knižka nemôže a nechce ponúknuť vyčerpávajúcu analýzu takej zásadnej témy, akou je historický zástoj Jozefa Tisu v slovenských dejinách, ale je príspevkom do diskusie predovšetkým o jednej osobitnej dimenzii Tisovej osobnosti ‒ o Tisovom kňazstve.
... Viac »
Do názvu svojej tretej knižky poézie vložil autor kód vyjadrujúci inšpiračný zdroj, no najmä myšlienkový odkaz. Viac ako pravda je láska; láska s veľkým L. Prítomnosť biblickej dimenzie dáva do popredia skutočnosť, že poznanie dostávame aj prostredníctvom vnútorného nazerania, viery, modlitby, mystiky a ‒ poézie. Tematická škála básní je široká a poukazuje na hlboký záujem o človeka a zmysel jeho bytia, pričom významnú rolu predstavujú duchovné motívy, no nechýba ani reflexia úzko osobného sveta.
... Viac »
V knihe čitateľ nájde súbor 23 rozhovorov emeritného profesora filozofie Jána Letza, ktoré sa uskutočnili v rokoch 1991 až 2016 pri rozličných príležitostiach. Zhovárali sa s ním redaktori novín, filozofických, kultúrnych a náboženských časopisov, televízie, ako aj jeho spolupracovníci a priatelia rozličnej profesijnej orientácie. Rozhovory majú buď profilový charakter a sú zamerané celkovo na jeho život a dielo, na jeho rodinné zázemie a na rozličné aktuálne spoločenské otázky, alebo sa upriamujú na určitú oblasť jeho pedagogickej činnosti či vedeckého bádania. V rozhovoroch sa pútavým a zrozumiteľným spôsobom odzrkadľujú najvýznamnejšie úseky jeho života a tvorby. No osobitný dôraz sa v nich kladie na vývin jeho filozofického myslenia za posledných 25 rokov.
... Viac »
Zbierka básní a drobných reflexií prináša osobnú výpoveď predovšetkým o tom, čo autora trápilo v časoch normalizácie. V osemdesiatych rokoch minulého storočia písané texty sú svedectvom z oných čias o tom, ako človek prežíval svet okolo seba, čo si písal na zmiernenie dusnej nálady a ako únik z panelákovej tuposti socialistického realizmu. Autor texty rozdával priateľom a známym ako samizdat, často aj aktívnym eštebákom. Dnes, aby neostali navždy v šuplíku, ich publikuje spolu s novšími, reagujúcimi na udalosti a prejavy dnešných čias. Ponúka tak viacrozmernú, desaťročia prepájajúcu skúsenosť, že nemusí byť všetko tak, ako tolerantno-totalitne hlása dunivá vrava tlampačov.
... Viac »
Príbeh mladého hrdinu od dvojice mladých autorov s ambíciou osloviť najmä túto čitateľskú kategóriu je postavený na svojskom humore premietnutom už v použitých vyjadrovacích prostriedkoch. Peťove životné peripetie však predovšetkým charakterizuje snaha nájsť samého seba, svoje miesto vo svete, i túžba získať bohatstvo nielen materiálne, ale najmä duchovné. To, či sa mu to podarí, zistíte po prelúskaní jeho osudov od strednej školy až po jeho „renesanciu“.
... Viac »
Románik, ktorý osobitne ocenia milovníci hodnotnej literatúry. Dala by sa charakterizovať ako úlomky zo života, či útla správa o stave duše ženy hľadajúcej kľúč k svojmu životu. Ako to býva, človek nepozná mnohé odpovede, niekedy ani otázky... Určite ide o neošúchanú literárnu výpoveď o živote našom každodennom, o zložitosti vzťahov, zraneniach i nádejach.
... Viac »
Autor ponúka náročnejšiemu kultúrnemu čitateľovi výber zo svojich textov, ktoré sú plne konzistentné s duchom jeho básnickej tvorby, ktorej ambíciou bolo a je scitlivovať dušu človeka pre vnímanie a šírenie krásna, povznášať ju nad nihilizmus všedného dňa. V súbore statí (publikovaných i nepublikovaných) skúseného žurnalistu a redaktora sú zastúpené rozličné žánre, od eseje cez novinársky komentár, literárnu úvahu, spomienkový článok a rozhovor, poetický rozbor až po posudky literárnych diel, či recenzie.
... Viac »
Knižka básní ponúka myšlienky, ktoré sa pokúšajú preniknúť k podstate a zmyslu našej existencie, vyjadriť poetickou skratkou dávne zdroje, aktivitu človeka, jeho sizyfovský zápas o úlomky pravdy. Autorovi sú bytostne blízke základné ľudské city lásky, priateľstva, zodpovednosti, úcty k rodičom a predkom vôbec, k stáročným náboženským tradíciám a zvykom. Poslaním jeho poézie je spojiť človeka dnešnej doby s jeho pradávnou minulosťou, nepredstaviteľnou bez základných kresťanských etických postulátov, vnášajúcich zmysel i poriadok do nášho úsilia nájsť pravdu a spravodlivosť.
Obyčajné veci sú zbierkou zasahujúcou svojou filozofickou hĺbkou vedomie i podvedomie každého čitateľa, ktorému nestačí plytkosť konformného vnímania spoločenských a interpersonálnych vzťahov. Je vyznaním čistej pokory spojenej s dôstojným postojom k hlbinným hodnotám našich predkov, nachádzajúc tak pevný most k pokusom o vylepšenie nášho prítomného sveta. (Z doslovu Ernesta Sirochmana.)
... Viac »
Životopis pátra Jozefa Litomiského, zakladateľa Kongregácie bratov tešiteľov z Gethseman, umožňuje širšej verejnosti oboznámiť sa s jeho odkazom, ktorý sa zrkadlí aj v spiritualite jeho duchovných synov a dcér. Narodil sa v Čechách, kde bol vysvätený za kňaza (1914) a zakrátko bol poslaný na ďalšie teologické štúdium do Viedne, kde sa venoval pastorácii tamojších českých a slovenských katolíkov. Pôsobil tiež v nemocniciach, ktoré boli preplnené vojakmi zranenými na frontoch 1. svetovej vojny. Skúsenosť s ľudským utrpením a duchovným i morálnym úpadkom spôsobeným vojnou v ňom zrodila túžbu odčiniť Bohu hriechy, ktoré urážajú Jeho lásku a človeku berú dôstojnosť. Dozrela v ňom túžba stať sa rehoľníkom. V roku 1922 založil rehoľné spoločenstvo bratov a kňazov, ktorí s láskou konajú zadosťučinenie za svoje hriechy, za hriechy Cirkvi a celého sveta. Tajomstvo ich zasvätenia vyplýva z dramatickej prosby Spasiteľa „Ostaňte tu a bdejte so mnou“, ktorú vyslovil v Getsemanskej záhrade. Zomrel v roku 1956 v Prahe.
... Viac »
Zbierka Andante je slovesnou paralelou veršovo zväčša voľne plynúcich a melodicky vyrovnaných (na spôsob hudobného andante) exkurzií do závažných tém, ktorými žije spoločnosť aj jednotlivec na Slovensku. Jednotlivé básne chcú prostredníctvom objektívneho poznania a primeraného pátosu sprostredkovať pravdivý pohľad na život dnešného človeka a vystihnúť jeho perspektívu. Epicky formované útvary a skratky typických udalostí umožňujú dosahovať lyrický aj ideologický zisk: báseň vierohodne potvrdzuje, ako sa v historicky známych udalostiach prejavuje a zároveň stráca tvár dnešného slovenského človeka. Neskrývané vlastenectvo a politický pátos ‒ to sú rozhodujúce znaky zbierky, ktorá ako celok chce byť teda skúšobným laboratóriom protirečivého procesu poľudšťovania i odľudšťovania nášho súčasníka.
... Viac »
Príbehy z vojenského prostredia majú vždy osobitné čaro, zvlášť, ak sa rozprávačovi podarí zachytiť zvyčajne v ňom prítomný tragikomický rozmer. Aj zážitky vojaka Antona Čulena z jeho pôsobenia v Československej ľudovej armáde ‒ ktoré tvoria podstatnú časť tejto knižky ‒ sa čítajú prinajmenšom tak dobre ako Čierni baróni, či Haškov Švejk. Zásadný rozdiel je však v tom, že tu nejde o žiadnu literárnu štylizáciu, keďže zaznamenané skúsenosti plne zodpovedajú realite, tak ako sa stala. V knihe však ide aj o čosi viac: podať svedectvo o viere v Ježiša Krista v zložitých podmienkach komunistického režimu, jeho ateistického školstva i pracovného prostredia. A že to nebolo ľahké, sa presvedčí každý, kto sa do tejto knihy začíta.
... Viac »
Ďalšia kniha spisovateľa a hudobníka, priekopníka blues na Slovensku, prináša súbor politicko-historických esejí, ale aj menších glos s „dnešnými“ témami ako sú napríklad: multikulturalizmus, bratislavské sochy, 14. marec, či vládcovia Slovenska po „nežnej“ inscenácii. Uhol pohľadu je podobne ako v predchádzajúcej knihe Labyrint – hlavou o múr (2003) konzervatívny, to znamená slovenský a kresťanský. Napriek zložitým témam sa autor snaží písať odľahčeným a často ironickým jazykom, aby nás súčasný marazmus už načisto neubil. Časť textov bola uverejnená v rôznych časopisoch, niektoré boli rozosielané internetom ako samizdaty. Rovnako ako vo svojom blues je autor načisto úprimný.
... Viac »
Básnická zbierka skúseného autora, ktorá sa nesie v duchu programového nadväzovania na velikánov modernej katolíckej poézie, pričom reflektuje problémy dnešného človeka a naznačuje potrebu uvedomovania si hodnôt, krásy, či hľadania zmyslu života. Jadrom celej zbierky a v istom zmysle tiež vrcholom, miestom najväčšieho tvorivého vzopätia je Ritornelový veniec o bolesti, zostavený na spôsob venca sonetového. Ide pravdepodobne o vôbec prvé takéto útvary (nielen) v našej poézii.
... Viac »CENA : 5.83 EUR
Vypredané
V cestopisnej knihe s autobiografickými črtami sa autorka ‒ Slovenka žijúca 30 rokov v Rakúsku ‒ delí s nami o zážitky zo svojich dobrodružných ciest, ktoré sú popretkávané nielen zaujímavosťami z histórie i kultúr, ale aj úvahami o svete, identite, o deťoch, o výchove, o láske, o vzťahoch rodičov a detí, o ľudských hodnotách i o vlastnom neľahkom a často veľmi komplikovanom, no nesmierne zaujímavom živote ženy-matky. Kuriózne je, že autorka väčšinu ciest podnikla autostopom – sama i s tromi deťmi – od Atlantiku po Kaukaz, od Škandinávie po Gibraltár. Bolo to cestovanie na vlastnú päsť, naverímboha – bez máp a bez sprievodcov, bez akýchkoľvek zábezpiek a poistení, iba s jedným malým ruksakom. Nadobudlo však dimenzie prekračujúce bežné spoznávanie cudzích krajín: adrenalín, kliesnenie si nevychodených chodníčkov, prekonávanie predsudkov, rozširovanie vlastných horizontov či spoznávanie samého seba.
... Viac »Ktože je ten Boh, v ktorého veria kresťania? Čím sa odlišuje kresťanstvo od nekresťanských náboženstiev? Čo to znamená, keď kresťania vyznávajú Boha ako „Otca“. „Syna“ a „Ducha svätého“? Kniha prináša odpovede aj na tieto otázky a predstavuje živo a pre každého zrozumiteľným spôsobom kresťanského trojjediného Boha. Umožňuje ho tak nie len lepšie spoznať, ale zároveň je i pozvaním naučiť sa ho milovať. ... Viac »
Nová zbierka básní významného predstaviteľa literárneho a vôbec kultúrneho života Slovákov v Maďarsku je inšpirovaná rodným Pilíšom a dotýka sa ho v rôznych polohách, od lyrickej, cez žartovnú, až po vážnu pokiaľ ide o existenčné otázky tamojšej slovenskej komunity. Zahŕňa však aj iné témy, ako sú otázky globálneho spoločenského vývoja, alebo ľudské slabôstky v jeho láskavom zrkadle. Autorovi bytostne vlastná je tvorba pre deti, ktorá tu nachádza svoje početné zastúpenie, a to aj v prekladoch básnika Sándora Weorosa. Zaujímavosťou je, že viaceré Papučekove básne boli zhudobnené, o čom svedčia aj tu publikované vybrané partitúry.
... Viac »
Druhý zväzok hĺbavých filozofických zamyslení a esejí Vlada Gregora, vnímavého pozorovateľa a neúnavného glosátora spoločenského diania prináša odpočet jeho tvorby za posledných päť rokov. Vychádza spoločne s doteraz nepublikovanými veršami z pozostalosti jeho otca.
... Viac »
Tri novely, obsiahnuté v knižke sú vnútorne prepojené témou, ľudskou tragikou a ľudskou samotou protagonistov, vnorených do sveta zaľudneného povrchnosťou a chladom tzv. všedného dňa. Všedná noc a všedný deň však v tomto prozaickom debute transcendujú do dramatickej genezis súčasného stavu ľudskej mysle, strácajúcej v citovej a pocitovej prázdnote elektronických médií zmysel pre nehu, odvahu, nádej budúcich pokolení i česť.
... Viac »Nedávno zosnulý páter Šebastián Labo SJ bol výraznou kňazskou osobnosťou, ktorá vyorala v slovenskom cirkevnom a verejnom priestore hlbokú brázdu. Kniha ponúka čitateľovi prostredníctvom jeho vlastných slov bližšie sa oboznámiť so zaujímavými životnými osudmi - počínajúc spomienkami na detstvo a mladosť, cez pôsobenie v exile i opäť na Slovensku - , ale aj s jeho názormi na rôzne spoločenské otázky a búrlivú dobu, v ktorej žil. ... Viac »
Nová kniha významného amerického filozofa a teológa ponúka pozoruhodný príspevok do večnej diskusie o „viere a neviere“, v ktorom možno nájsť širokú škálu podnetov inšpirovaných duchovnou skúsenosťou ľudstva a jej konfrontáciou s myšlienkovým svetom značnej časti našich súčasníkov. Autor vychádza zo skutočnosti, že ateisti aj veriaci zažívajú tú istú „temnú noc“, v ktorej akoby necítili Božiu prítomnosť a konštatuje, že konflikt medzi vierou a pochybovaním nevychádza z objektívnych rozdielností, ale z odlišných prístupov k nepoznanému. No nevyhýba sa ani priamej polemike so silne znejúcimi názormi zástancov ateizmu, akými sú napríklad Dawkins, Dennett, Harris, či Hitchens. Na základe svojej dlhoročnej vedeckej činnosti, ako aj svojich osobných zápasov o vieru, Novak prostredníctvom racionálnych argumentov ukazuje, že duchovná perspektíva naozaj poskytuje najuspokojujúcejšie odpovede na večné otázky o zmysle bytia. Veriť je niekedy problém, ale napriek všetkému viera ponúka jedinú plne koherentnú odpoveď na ľudskú skúsenosť, či už v osobnej rovine alebo z aspektu vývoja ľudskej spoločnosti.
... Viac »CENA : 22.88 EUR
Vypredané
Knižka v praktickom vreckovom formáte prináša podnetné zrnko múdrosti na každý deň. Krátke zamyslenia sa dotýkajú životných otázok človeka i doby, v ktorej žijeme a majú ambíciu ponúknuť čitateľovi trváce hodnoty a overené postoje, ako sú obsiahnuté v pokladnici kresťanského učenia. Úsporný jazyk, precízna formulácia, schopnosť vystihnúť podstatu, dávajú dielu charakter modernej, každému prístupnej duchovnej literatúry.
Pravidelným čítaním duchovno-formačnej literatúry posväcujeme svoj čas. Cesta k bráne je vyjadrením kresťanského úsilia o život v plnosti. Bránou do nebeského kráľovstva je Ježiš Kristus – ten istý včera i dnes a naveky!
... Viac »Kniha zaujme všetkých, ktorí sú otvorení pre hľadanie pravdy o svojom živote. Je totiž plná podnetných (neraz provokujúcich) myšlienok smerujúcich k najpodstatnejším otázkam človeka a tie určite stoja za našu pozornosť. Autor ponúka predovšetkým nové pohľady na jedno z najhlbších tajomstiev života: ako sa pád môže stať základom pre duchovný rast. ... Viac »
CENA : 12.65 EUR
Vypredané
Knižka prináša štrnásť príbehov zo života – ako to býva, úsmevných i tragických – inšpirovaných vlastnými životnými zážitkami či rozprávaním priateľov i známych. V tvorivom stvárnení skutočných udalostí sa prejavuje všestranné umelecké založenie autora, povolaním architekta, ale aj jeho hlboký ľudský rozmer, vďaka čomu mohol podať pestrofarebný obraz života, ktorého spoločným menovateľom je posolstvo o chápajúcom človečenstve, zmierení a vzájomnej tolerancii. V jeho poviedkach je cítiť práve často opomínaný multikultúrny aspekt. ... Viac »
Kim Thúy, kanadská spisovateľka s vietnamským pôvodom a Pascal Janovjak, po francúzsky píšuci Švajčiar so slovenskými koreňmi – stretli sa v Monaku v roku 2010 a stačilo pár hodín, aby sa zblížili. Rozhodnú sa pokračovať v rozhovore cez oceán a šesť časových pásiem. V ich korešpondencii – spomienkach, príbehoch, úvahách − sa odráža životná púť dvoch ľudí so skúsenosťou exilu i túlavého života. ... Viac »
Návraty ku koreňom majú osobitnú príchuť, ak sa ich nositeľom stáva človek odlúčený od svojho prirodzeného rodinného zázemia, od vlasti, emigrant, ako je to v prípade autorky, žijúcej takmer 30 rokov v Rakúsku. Z tohto východiska sa odvíja príbeh Irenky, ktorý nás vovádza do Bardejova prvej polovice 20. ... Viac »
CENA : 14.96 EUR
Vypredané
Básnická zbierka ponúka hĺbavé reflexie odrážajúce vnútorný svet autora v kontexte širokej škály podnetov vychádzajúcich z pozorovania a vnímania sveta, či už v jeho individuálnej ľudskej rovine, alebo súvisiacich so spoločenskými pohybmi, kultúrnymi a duchovnými skutočnosťami. Zvláštny názov zbierky predpovedá, že ide o originálnu výpoveď nastoľujúcu otázky, vyzývajúcu k dialógu, hľadajúcu čitateľa ochotného popasovať sa so zašifrovanou výpoveďou o čase, ktorý žijeme. ... Viac »
Poéma inšpirovaná eucharistickým tajomstvom sláveným v Cirkvi po všetky časy na celom svete ponúka čitateľovi hlboký básnicko-filozofický pohľad na svet a na človeka cez prizmu Boha darúvajúceho sa v kúsku chleba. Autor vo svojich obrazoch vychádza z reflexie biblického podania i neskorších kresťanských legiend. ... Viac »
Ján Košiar - Šebastián Labo SJ
V pondelok 11. februára 2013 svet šokovala správa, že pápež Benedikt XVI. sa vzdáva svojho úradu. Kniha podrobne mapuje posledné verejné vystúpenia odstupujúceho pápeža a prináša všetky jeho príhovory prednesené do 28. februára 2013, keď sa jeho pontifikát definitívne skončil. Sú to najmä príhovory počas dvoch posledných Generálnych audiencií, homíliu na Popolcovú stredu i tri krátke príhovory pred modlitbou Anjel Pána, či zaujímavú improvizovanú prednášku prednesenú na stretnutí s rímskymi kňazmi. Naviac sú v knihe zaradené i osobné svedectvá od významných katolíckych spisovateľov, Petra Seewalda a Vittoria Messoriho, v ktorých opisujú svoje skúsenosti zo spolupráce s odstupujúcim Svätým otcom. Priebeh dojímavých rozlúčkových stretnutí ilustrujú farebné fotografie.
... Viac »
Zbierka básní Lásky nikdy nespia je výberom z básnikovej ľúbostnej poézie, ktorá je úprimná, neumelá, nefalšovaná. Autorov svojrázny rytmus je oživením súčasnej tvorby a dáva najavo, že netrpí žiadnou formou schematizmu. Potvrdzuje to i bohato aplikovaná rozmanitosť tvorivého štýlu, ktorý je priliehavý téme a je odrazom básnikovho tvorivého ducha. Ten je moderný i klasický. Z jeho básní pramení filozofický postulát života, ale chce čitateľa aj rozptýliť a poukázať na sladkosť či dravosť lásky, jej skutočnú, ba mnohokrát i úskočnú silu, či nežné pohladenie. Básne vznikli mimo územia Slovenska, ich vydanie teda symbolicky spája slovenskú kultúru doma a vo svete.
... Viac »
Autorova piata zbierka básní prináša prierez tvorbou z posledných rokov, ale i návraty k starším básňam, čo možno vnímať ako prejav konzistentnosti jeho literárnej tvorby a kontinuity hodnotových východísk. V knižke nachádzame vyvážený celok lyrických reflexií vnútorných zážitkov a vnímania okolitého sveta so silným meditatívnym akcentom i poukazom na transcendentné polohy bytia. Tradičné poetické formy autor oživuje drobnými útvarmi, sčasti inšpirovanými východným umením tvorby miniatúrnych krajiniek – saikei, a troma rozsiahlejšími kompozíciami. Dielo uzatvára krátkym esejistickým textom Božský rez, ktorý poukazuje na autorove inšpiračné zdroje i básnické smerovanie.
... Viac »Zbierka básní je autorkiným debutom a obsahuje tvorbu, ktorá vznikala od čias gymnaziálneho štúdia po súčasnosť. Autobiografické verše sú odrazom vnútorného sveta mladej ženy, ktorá siaha po témach zmyslu ľudského života, lásky, motivácie a dáva nazrieť do sveta svojej fantázie. Ilustrovala Zuzana Hlavatá. Výber básní z tejto zbierky získal ocenenie v súťaži autorov Literárna Ilava 2012 – druhé miesto v kategórii poézia. ... Viac »
Kniha prináša 108 spomienkových textov od pamätníkov – kolegov, priateľov a žiakov – na profesora slovenčiny a francúzštiny a známeho slovenského jazykovedca Bela Letza (1902 – 1971), ktorý pôsobil na žilinskej reálke, neskôr gymnáziu, v rokoch 1931 – 1938 a 1945 – 1955. Profesor Letz zanechal i pozoruhodné vedecké dielo, popri iných publikáciách je autorom rozsiahlej novátorskej Gramatiky slovenského jazyka. ... Viac »
Zbierka inšpirovaná osudom emigranta – verše sa vyjadrujú k témam osobným, intímnym i spoločenským, rieši vzťah k Slovensku poznačený láskou i sklamaním, reflektuje zložitosť života v cudzom kultúrnom priestore, ale aj nástrahy globálnych civilizačných prejavov. Ilja Čičvák (1939) je významným predstaviteľom slovenskej exilovej literatúry a šíriteľom slovenskej kultúry na severoamerickom kontinente. Po invázii r. 1968 pod tlakom normalizačného režimu ako mladý novinár a spisovateľ emigroval do Kanady, kde žije, slobodne tvorí a je členom The Writers´ Union of Canada. Ilustrácie Andrej Botek. Vydanie knihy podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
... Viac »
Kniha obsahuje rozsiahly výber z autorovej karikatúrnej a aforistickej tvorby, ktorou nastavuje zrkadlo ľudským slabostiam i vážnym zlyhaniam. Nevyhýba sa ani delikátnym problémom dnešných čias, ani problematike (ne)zvládania moci a často si berie na mušku i politikov. Svojím spôsobom − úspornými a úsmevnými vyjadrovacími prostriedkami − ponúka zamyslieť sa nad životom.
... Viac »
Aj dvadsiate storočie bolo poznamenané mnohými ľudskými zlyhaniami a ich dôsledkami. Boh však, napriek všetkému, stále dáva človeku na vedomie, že na neho nezabúda. Svedčí o tom mnoho výnimočných i svätých mužov a žien, ktorí sú hodní obdivu i nasledovania, pretože zanechali v zložitých časoch minulého storočia nezmazateľnú stopu. V krátkych, ale výstižných životopisných črtách má čitateľ príležitosť bližšie sa oboznámiť so životnými príbehmi dvadsiatich ôsmych osobností spomedzi nich. Nie len na rozšírenie svojho poznania, ale i na povzbudenie ku konaniu dobra.
... Viac »CENA : 6.49 EUR
Vypredané
Prečo ľudia (ne)odchádzajú zo svojej vlasti?
Problematike emigrácie sa autor − lekár žijúci od roku 1968 vo Švajčiarsku – z vlastného záujmu venoval celé roky. Do knižky zozbieral desiatky svedectiev a výpovedí umelcov, vedcov, verejných činiteľov, či kňazov, ktoré tvoria pestrú mozaiku ľudských postojov a dramatických životných príbehov a každý z nich nejakým spôsobom odpovedá na otázku o motívoch odchodu, resp. úteku z vlasti. Kniha môže byť zaujímavým a poučným čítaním pre každého aj v dnešnom globalizujúcom sa svete, veď (e)migrácia je opäť aktuálna.
Eseje a úvahy reagujúce na spoločenský vývin i bežné ľudské problémy vznikali priebežne od roku 1978 až po súčasnosť. Ich súborné vydanie ponúka hlboký filozofický, ale zrozumiteľne a jadrne podaný ponor do širokého spektra tém, pričom zaujímavé myšlienky sú podporené i osobitým štýlom, v ktorom cítiť sympatický nadhľad, ba neraz aj humor. Rozsah diela poukazuje na fakt, že autor neustal vo svojom životnom nasmerovaní – riešiť základné otázky morálneho realizmu, zmyslu života, medziľudských vzťahov, či pozdvihovania človeka, ale aj skúmať, hľadať, polemizovať.
... Viac »
Skutočný príbeh rehoľnej sestry Cecílie, ktorá v prestrojení unikla desiatke policajtov a niekoľko mesiacov sa skrývala, až sa jej v januári 1952 podarilo ujsť cez rieku Moravu do Rakúska. V roku 1954 sa dostala do USA, kde mala možnosť rozpovedať svoj životný príbeh známemu publicistovi – tak vznikla kniha, ktorá získala veľký úspech a vyšla vo viacerých vydaniach.
... Viac »
Hlavný hrdina románu má tridsaťpäť rokov a pracuje v Luxemburgu v advokátskej kancelácii. Má síce báječný plat, ale je osamelý, zatrpknutý a frustrovaný, má silný pocit bezvýznamnosti, stratenosti ba až neviditeľnosti. Počas služobnej cesty v Paríži sa stáva naozaj neviditeľným. Spoznáva možnosti svojej výnimočnosti, užíva si ju, vystrája roztopašné kúsky. Rozhodne sa sledovať tajomného Araba na jeho cestách a − začína sa meniť...
... Viac »
Zbierka básní popredného autora obsahuje prierez jeho tvorbou z obdobia od vydania poslednej knižne publikovanej zbierky (Jablko v dlani, 1998). Básne sú usporiadané do štyroch cyklov: Byť, zostať sám sebou, Stigmy času, Slovensko moje a Pod krížom stojím, ktoré predznamenávajú ich zameranie a potvrdzujú kontinuitu inšpiračných zdrojov i ustálenosť postojov básnika. Kniha je ilustrovaná reliéfmi akad. soch. Antona Gábrika z Brány sv. Cyrila a Metoda biskupského paláca na Nitrianskom hrade. Doslov Peter Liba.
... Viac »
Príbeh speváka - jezuitu - alkoholika. Životný príbeh francúzskeho šansoniéra Luciena je osobnou výpoveďou o ľudskej slabosti a pádoch, stavoch bezvýchodiskovosti, utrpenia a zúfalstva, ale i o nádeji, priateľstve, pokore, láske a pochopení. A najmä o ceste k víťazstvu. S neobyčajnou úprimnosťou a zmyslom pre jemný psychologický detail opisuje Duval svoj vlastný príbeh.
... Viac »
S nadhľadom o vážnych veciach. Zbierka drobných básnických útvarov, pri tvorbe ktorých sa autor naozaj pohral, šarmantne a s nadhľadom, s rozličnými životnými situáciami, ktoré končia ľudským koncom. Aj „príbehy“ tohto druhu, pokiaľ si zachovajú úroveň, vtipnú účelnú pointu, či brisknosť jazyka, môžu oblažiť i obohatiť čitateľa, vyvolať ten povestný pozitívno-láskavý smiech cez slzy.
... Viac »
Verše voňajúce ženstvom. V zbierke básní autorka odhaľuje svet svojich najdôvernejších pocitov, odrážajúcich najmä zložitosť partnerského vzťahu. Vedomá si mnohých svojich závažných životných chýb a omylov, hľadá pravdu o sebe, o iných a o svete, a snaží sa ísť cestou lásky a odpustenia. „Po básnickej stránke možno udeliť autorke plné absolutórium, a to hlavne za to, ako prirodzene si počínala na zradne pohyblivej pôde citov a lásky marív.
... Viac »
Tiché, pokojné a oblažujúce stretnutia s Bohom v meditácii. Verše zrelého autora, ktorými oslovuje Pôvodcu a Nositeľa „lásky večnej“ a vyjadruje potrebu posvätného a duchovného, túžbu po jednote „podstaty človečieho a božského v nás“. L. Lajčiak nezbásňuje známe vieroučné pravdy, naopak, tieto pravdy básnicky interpretuje vychádzajúc z osobnej skúsenosti v ich stále aktuálnej hodnote.
... Viac »UPOZORNENIE:
Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.
Ďakujeme za porozumenie.
Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.
Ďakujeme za porozumenie.