Camille Labas

Sila statočného života. Irenkina mladosť v Bardejove

Camille Bardejov obal

Návraty ku koreňom majú osobitnú príchuť, ak sa ich nositeľom stáva človek odlúčený od svojho prirodzeného rodinného zázemia, od vlasti, emigrant, ako je to v prípade autorky, žijúcej takmer 30 rokov v Rakúsku. Z tohto východiska sa odvíja príbeh Irenky, ktorý nás vovádza do Bardejova prvej polovice 20. storočia (sprostredkovane však zachytáva storočné rozpätie 1860 −1961) a predstavuje nám cez jej autentické rozprávanie život jednej remeselníckej rodiny v jeho radostnej dobovej jednoduchosti, ale aj vždy prítomnej náročnosti, avšak najmä v jeho kráse vyplývajúcej z umenia dobre ho zvládnuť. Text je oživený regionálnymi nárečovými výrazmi, čo dáva textu osobitý autentický kolorit (pre súčasníkov je k dispozícii slovníček). V prílohe čitateľ nájde aj krátku históriu mesta Bardejov a prílohu s dobovými rodinnými fotografiami.

17 x 23,5 cm, 240 strán, brož., 2013, ISBN 978-80-89567-14-0

CENA : 14.96 EUR

 

Mag. Camille Labas

Život  Camille Labas sa viaže na štyri krajiny: Slovensko, Nemecko, Gruzínsko a Rakúsko. Na Slovensku sa narodila (v Prešove), strávila detstvo a maturovala (v Banskej Štiavnici). V Košiciach pôsobila ako asistentka na univerzite a v Bratislave robila preklady pre filmové štúdio Koliba. V Nemecku vyštudovala na Univerzite Jena nemeckú literatúru a jazykovedu a pracovala vo vydavateľstve v Berlíne. V Gruzínsku bola viackrát na štúdijný pobyt a určitú dobu tam aj pracovala ako učiteľka v hlavnom meste Tbilisi (2002). V Rakúsku pracovala ako korektorka vo vydavateľstve a neskôr študovala grécku, rímsku, mezopotámsku a sýrsku kresťanskú históriu Byzancie, Arménska a Gruzínska na Univerzite Viedeň, kde sa momentálne venuje vedeckým rešeršiam o kresťanstve Gruzínska v podobe dizerstačnej práce. V Rakúsku vychovala tri deti, ktoré všetky už ako dospelé žijú v Nemecku (Freiburg, Stuttgart a Berlín).

Píše po nemecky a po slovensky, básne, články, poviedky, romány, vedecké články a históriou popretkávané cestopisy o Cypre, Turecku, Arménsku, Gruzínsku, Škótsku, Švédsku, Fínsku, Estónsku, Rusku, Španielsku a Portugalsku. V roku 2010 jej vyšla kniha básní „Miesto v tráve“. Chystá knihu po slovensky o málo známej histórii Gruzínska od počiatkov až po príchod a dobytie Arabmi v 7. storočí.

 

Mag. Miriam Labas – Ilustrátorka

V Badene pri Viedni (Rakúsko) sa narodila slovenským rodičom - emigrantom -, tam aj vyrastala a na gymnáziu so špecializáciou na latinčinu maturovala. Jej láska k cestovaniu a objavovaniu nových kultúr a zvykov sa stala náplňou jej voľného času, zdrojom jej maľovania, ako aj predmetom jej vysokoškolských štúdií. Na Viedenskej univerzite vyštudovala etnológiu a turkológiu. Na Cypre žila jeden celý rok (2007-2008), kde v rámci štúdia navštevovala prednášky i semináre a robila skúšky v gréckom, tureckom a anglickom jazyku. Už počas štúdia pracovala určitý čas v Írsku, na viacerých kultúrnych festivaloch vo Viedni, vo filmovom štúdiu Bavaria v nemeckom Stuttgarte a obcestovala Európu, Afriku, Ameriku a Áziu. Navštívila Canadu, Marokko, Egypt, Turecko, Gruzínsko, Indonéziu, Nikaraguu, Kubu a iné. V záverečnej diplomovej práci sa na vedeckej úrovni zaoberala slovenskou emigrácou v Rakúsku, čím dokázala, že aj v germánskom svete cíti svoje slovenské korene. Po štúdiu pôsobila vyše pol roka v Nikarague (2011), kde ako dobrovolníčka pracovala najprv na ekologickej farme a potom cez španielčinu vyučovala nikaragujské deti na základnej škole angličtinu.

Maľovaniu sa už od malička venuje vo svojom voľnom čase a maliarske kurzy absolvovala v jej obľúbenom slovenskom historickom a umeleckom mestečku Banská Štiavnica, v Bratislave a vo Viedni. Od návratu z Latinskej Ameriky žije v Nemecku a pracuje pre nemeckú strešnú kultúrnu organizáciu, kde sa zaoberá témami migrácia, diaspora a rozvojová politika.

 

 

zavrieť

 
 
 • UPOZORNENIE:

   

  Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.

  Ďakujeme za porozumenie.


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


   

  Pavol Gašparovič Hlbina
  a slovenská katolícka moderna

   

 • Upozornenie:

  Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.

  Ďakujeme za porozumenie.

   

   

   

Zavrieť