Spoločné vydanie dvoch historických noviel zasadených do prostredia Černovej reflektujúcich každodenný život jej obyvateľov pred viac ako 100 rokmi, ale aj udalosti, ktoré vstúpili do našich dejín, osobitne postavu miestneho rodáka Andreja Hlinku. Autor, dôverne spätý s prostredím, vychádza z osobne odovzdávanej skúsenosti a pamäte predkov, čo dáva prózam jedinečnú ľudskosť a autentickosť. ... Viac »
Druhá knižka poviedok Juraja Havaja Petejovského prináša príťažlivé posolstvo humanizmu. Autor v nej potvrdzuje, že jeho texty nie sú iba prerozprávaním prežitého či osvojeného, ale vždy mu ide o zobrazenie podstaty vytypovaného problému v jeho viacerých polohách s neočakávanou pointou. Opäť nezaprie v sebe citlivého pedagóga a každú poviedku uvádza netradičným didaktickým exemplom, ktorým na istej populárno-náučnej báze približuje čitateľovi zmysel predmetu, situácie či javu ako ústredného objektu alebo subjektu kostry príbehu. Pritom sa nezameriava iba na bežné kolízie, takpovediac každodenné napätia či krízy v medziľudských vzťahoch, prechádzajúce občas až do životných drám, ale zodpovedne pristupuje k nastoľovaniu najpálčivejších negatívnych javov súčasnosti, ako je kriminalita, sociálna bieda, nacionalizmus, extrémizmus alebo exodus migrácie. Oproti pesimistickým víziám však prezentuje aj úsmevné stránky nášho žitia, vtipné príbehy, ale aj bohaté skúsenosti ľudského porozumenia, obety a tak prepotrebnej viery v Boha i v dobro človeka.
... Viac »Knižka prináša štrnásť príbehov zo života – ako to býva, úsmevných i tragických – inšpirovaných vlastnými životnými zážitkami či rozprávaním priateľov i známych. V tvorivom stvárnení skutočných udalostí sa prejavuje všestranné umelecké založenie autora, povolaním architekta, ale aj jeho hlboký ľudský rozmer, vďaka čomu mohol podať pestrofarebný obraz života, ktorého spoločným menovateľom je posolstvo o chápajúcom človečenstve, zmierení a vzájomnej tolerancii. V jeho poviedkach je cítiť práve často opomínaný multikultúrny aspekt. ... Viac »
Denník ostatného dňa nadväzuje na už skôr vydané knihy poviedok: Denník jedného dňa (2014) a Denník ďalšieho dňa (2018). Striedajú sa v nich úsmevné príbehy spracované z podnetov vlastných zážitkov či rozprávaní priateľov i známych, so smutnými životnými osudmi, ktoré sa ho, či už priamo, alebo nepriamo bytostne dotkli. Práve v tvorivom stvárňovaní skutočných udalostí sa prejavuje podstata jeho renesančného talentu pestrofarebného videnia života, a to tak v zornom uhle istej hravosti, dobrej nálady až chlapskej roztopaše, ako aj v tienistých stránkach každodenných dní, až po samo dno tragédie človeka, ale všetko so spoločným menovateľom chápavého človečenstva, zmierenia i vzájomnej tolerancie medzi ľuďmi, národmi, rasami, čím poviedky spontánne a nenásilne prezentujú aj určitú multikultúrnu dimenziu. Ide o neobyčajné denníky každodenných obyčajov...
... Viac »
Ďalšia kniha básnika a esejistu a hudobníka, priekopníka blues na Slovensku je čarovnou symbiózou aforistických definícií a kresleného humoru, s akou sa na Slovensku nestretávame často. Autor podáva svoje myšlienky vo forme výkladového slovníka súčasných pojmov či slovných spojení, ale aj obyčajných slov, na ktorých sa vyvŕšila politická korektnosť. Knižku možno charakterizovať aj ako ľahký samizdat v ťažkých časoch a jej mottom je Konfuciov výrok, že pri spravovaní krajiny je prvoradá vec postarať sa o nápravu pojmov a správneho obsahu slov. Tieto satirické skratky vás veľmi často prekvapia svojim nečakaným, no vždy úprimným pohľadom umelca na svet okolo nás, ktorý ako keby postupne strácal svoju dôstojnosť a originalitu. Knihu dopĺňajú ilustrácie Laca Tormu, ktorého smutno-veselý humor svojím nadhľadom mimoriadne dobre ladí s témou rozuzľovania rozladených slov.
... Viac »
Kniha prináša literárne spracovaný pohľad na život Jozefa Tisa, výraznej postavy našej nedávnej histórie. Keďže jeho životný príbeh nezahŕňal len krátke pôsobenie na poste prezidenta prvej Slovenskej republiky, ktoré je pomerne známe a stalo sa pre mnohých dôvodom na jeho nezmieriteľné odsúdenie, čo nachádza silný odraz aj vo verejnom priestore, autorka sa zamerala na tie obdobia, ktoré tomu predchádzali a ktoré sú vo všeobecnosti pomerne málo známe – detstvo, štúdiá, začiatky kňazského a neskôr politického pôsobenia. Ženská optika dala knižke osobitý rozmer: vyžaruje z nej pokoj, dobromyseľnosť a láskavosť, a to aj vtedy, keď sa rozprávanie dotýka nepríjemných skutočností, či ostrých názorových konfrontácií. Napriek širokým možnostiam umeleckej licencie, autorka fikciu nezneužíva na deformovanie historickej skutočnosti, naopak, usiluje sa o vecný, kronikársky záznam udalostí vo svetle pravdy. A tak popri pútavom čítaní má záujemca dobrú príležitosť oboznámiť sa aj s mnohými udalosťami a skutočnosťami, ktoré majú potenciál rozšíriť obraz nie len o osobe samotného protagonistu, ale aj o dobe, ktorú žil.
... Viac »
Príbeh mladého hrdinu od dvojice mladých autorov s ambíciou osloviť najmä túto čitateľskú kategóriu je postavený na svojskom humore premietnutom už v použitých vyjadrovacích prostriedkoch. Peťove životné peripetie však predovšetkým charakterizuje snaha nájsť samého seba, svoje miesto vo svete, i túžba získať bohatstvo nielen materiálne, ale najmä duchovné. To, či sa mu to podarí, zistíte po prelúskaní jeho osudov od strednej školy až po jeho „renesanciu“.
... Viac »
Hlavný hrdina románu má tridsaťpäť rokov a pracuje v Luxemburgu v advokátskej kancelácii. Má síce báječný plat, ale je osamelý, zatrpknutý a frustrovaný, má silný pocit bezvýznamnosti, stratenosti ba až neviditeľnosti. Počas služobnej cesty v Paríži sa stáva naozaj neviditeľným. Spoznáva možnosti svojej výnimočnosti, užíva si ju, vystrája roztopašné kúsky. Rozhodne sa sledovať tajomného Araba na jeho cestách a − začína sa meniť...
... Viac »
Románik, ktorý osobitne ocenia milovníci hodnotnej literatúry. Dala by sa charakterizovať ako úlomky zo života, či útla správa o stave duše ženy hľadajúcej kľúč k svojmu životu. Ako to býva, človek nepozná mnohé odpovede, niekedy ani otázky... Určite ide o neošúchanú literárnu výpoveď o živote našom každodennom, o zložitosti vzťahov, zraneniach i nádejach.
... Viac »Kim Thúy, kanadská spisovateľka s vietnamským pôvodom a Pascal Janovjak, po francúzsky píšuci Švajčiar so slovenskými koreňmi – stretli sa v Monaku v roku 2010 a stačilo pár hodín, aby sa zblížili. Rozhodnú sa pokračovať v rozhovore cez oceán a šesť časových pásiem. V ich korešpondencii – spomienkach, príbehoch, úvahách − sa odráža životná púť dvoch ľudí so skúsenosťou exilu i túlavého života. ... Viac »
E-KNIHA: https://www.martinus.sk/?uItem=713195
Dej románu, ktorý autor situoval na západné Slovensko v rokoch 1942 až 1947, poskytuje čitateľovi množstvo strhujúco vyrozprávaných príbehov a pestrú škálu ľudských charakterov a osudov. Hlavné postavy, Maťo a Ondro, sú dvojičky na nerozoznanie, no povahy majú odlišné, preto sa ich životné cesty často vzďaľujú, a zas prepájajú, najmä, keď sa ich podobnosť má stať dramatickou zápletkou.
Popri tragických udalostiach, ako napríklad prenasledovanie Židov, boxerské zápasy o život v nemeckom lágri, či postupné presadzovanie sa komunistov po vojne, s ktorými sa spájajú prejavy ľudskej ľahostajnosti, bezohľadnej túžby po moci a bohatstve, v knihe možno nájsť tiež množstvo pozitívnych prvkov, ako zmysel pre obetavosť, láskyplnosť, ochotu nezištne pomôcť, ba i riskovať. Konanie postáv naznačuje, že v človeku sa rôznorodé, i protichodné črty často stretávajú a navzájom zápasia – neraz v nádeji na druhú šancu. Niektorí však novú šancu už nedostanú, pretože sa stávajú obeťami záhadného vraha...
Osobitý rozmer knihe dávajú bohato zastúpené historické reálie a snaha o zachytenie atmosféry doby. Obzvlášť detailne je podaný obraz Nitry s vtedajšími názvami ulíc, budov, častí mesta i okolitých obcí, pričom do literárnej línie príbehov sú zakomponované aj skutočné postavy.
... Viac »
Tri novely, obsiahnuté v knižke sú vnútorne prepojené témou, ľudskou tragikou a ľudskou samotou protagonistov, vnorených do sveta zaľudneného povrchnosťou a chladom tzv. všedného dňa. Všedná noc a všedný deň však v tomto prozaickom debute transcendujú do dramatickej genezis súčasného stavu ľudskej mysle, strácajúcej v citovej a pocitovej prázdnote elektronických médií zmysel pre nehu, odvahu, nádej budúcich pokolení i česť.
... Viac »
Autor ponúka náročnejšiemu kultúrnemu čitateľovi výber zo svojich textov, ktoré sú plne konzistentné s duchom jeho básnickej tvorby, ktorej ambíciou bolo a je scitlivovať dušu človeka pre vnímanie a šírenie krásna, povznášať ju nad nihilizmus všedného dňa. V súbore statí (publikovaných i nepublikovaných) skúseného žurnalistu a redaktora sú zastúpené rozličné žánre, od eseje cez novinársky komentár, literárnu úvahu, spomienkový článok a rozhovor, poetický rozbor až po posudky literárnych diel, či recenzie.
... Viac »
Knižka Zrodená z hmly je autorkiným literárnym debutom, ktorého pôvod treba hľadať v poviedkach ukrytých v popísaných zošitoch na dne zásuvky. Desať poviedok pretkaných pohľadom a ideálmi mladej duše podáva obraz o hľadaní, nachádzaní a o ceste, ktorá dáva tej hmlistej krajine meno život.
Mária Letzová (1998) má rada jarné lístie, východy slnka, modré nebo, spev sýkorky, kávu z automatu, dlhé prechádzky, cesty vlakom, Bachove prelúdiá a van Goghove kosatce, a v podstate všetko krásne, do čoho kedy vtlačil svoju stopu človek.
„Jednotlivé poviedky sú ako kukly priadky morušovej, vnútri vystlané kilometrami hodvábu, sú to kukly zo slov, kukly premeny. Kukly, z ktorých vyletia motýle v podobe riešenia, zmierenia, omilostenia či vyslobodenia.“ (Dana Podracká)
... Viac »UPOZORNENIE:
Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.
Ďakujeme za porozumenie.
Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.
Ďakujeme za porozumenie.