Kniha prináša chronologický prierez prvými storočiami
kresťanstva na Slovensku s dôrazom na veľkomoravské
obdobie a misiu solúnskych bratov sv. Konštantína-Cyrila
a Metoda, pričom veľkú pozornosť venuje sv. Gorazdovi. Tu však autor nekončí, ale poukazuje na ďalší vývoj,
zdôrazňujúc výnimočné postavenie Nitry a tamojšieho
zoborského benediktínskeho kláštora. Dielo má za cieľ byť skromným príspevkom
k popularizácii našich starších dejín a k
rozširovaniu obzoru našich súčasníkov.
... Viac »
Bibliografia komplexne zachytáva publikované autorské výpovede Andreja Hlinku. Najväčšiu časť z celkovo 2022 záznamov predstavujú jeho vlastné články a tlačové referáty o jeho verejných vystúpeniach. Okrem toho tu nachádzame záznamy o 21 samostatných publikáciách, 22 príspevkoch v samostatných publikáciách, 8 prekladoch, 111 interview a 20 dielach, v ktorých sú publikované Hlinkove články, prejavy a listy. Súpis zahŕňa celé obdobie Hlinkovej spoločenskej a politickej angažovanosti, od r. 1893, keď pôsobil ako farár v Troch Sliačoch až po skon v r. 1938.
Dielo predstavuje významnú referenčnú príručku pre historické spracúvanie osobnosti A. Hlinku a pre vedecký výskum slovenských dejín v danom období.
Nadväzne autori pripravujú kritické knižné vydanie plných textov Hlinkových prejavov a článkov.
... Viac »
Reprezentatívny výber 59 dokumentov pokrývajúcich azda
všetky podstatné etapy a dimenzie verejného účinkovania
Andreja Hlinku, kňaza, politika a národného dejateľa,
ponúka možnosť utvoriť si pomerne komplexný obraz
o jednej z najvýraznejších osobností novodobých
slovenských dejín. Napriek rozličným prístupom k
interpretácii jeho postojov a činov je
nespochybniteľné, že Hlinka rozhodujúcim spôsobom
prispel k dotvoreniu Slovákov v moderný a
sebavedomý štátotvorný národ.
... Viac »
Kniha prináša výsledky najnovšieho bádania popredných historikov venujúcich sa výskumu našich stredovekých dejín. Autori sa zamerali na rôznorodé témy súvisiace s pôsobením najvyšších cirkevných autorít – arcibiskupov a biskupov – v prostredí našich predkov v celom kontexte ich právomocí a povinností. Spájajúcim aspektom knihy je pohľad na ich vplyv na spoločenské dianie, keďže v stredovekom Uhorskom kráľovstve prakticky neexistovala žiadna oblasť života jednotlivca i spoločnosti, do ktorej by cirkev aktívne nezasahovala alebo v nej aspoň nebola prítomná prostredníctvom svojich predstaviteľov. Každá z kapitol prináša originálny pohľad na konkrétnu čiastkovú tému a odpovede na mnohé otázky, no zaiste sa stane aj zdrojom nových podnetov pre ďalší výskum. Poznanie a pochopenie slovenských (uhorských) dejín bez dôkladného skúmania tohto ich rozmeru by bolo neúplné, až deformované.
... Viac »CENA : 14.80 EUR
Vypredané
Róbert Letz – Ľuboslav Hromják – Pavol Stano
Tvorcovia tejto knihy pripravenej k 110. výročiu
Černovskej tragédie sa podujali hľadať jej odkaz v
širokom historickom oblúku a v súvislostiach národného
pohybu, ktoré sú späté s pôsobením kľúčovej
osobnosti našich moderných dejín – Andreja Hlinku. Slováci zrejme odvtedy nenájdu inú osobnosť, ktorá by
takou mierou prispela k ich sformovaniu v moderný
politický národ a následne k jeho nezávislosti.
... Viac »
Černovská tragédia, 27. október 1907* *− udalosť,
ktorej význam a zmysel prerástol miestne súvislosti a
stal sa jedným z míľnikov na ceste Slovákov k slobode a
národnému samourčeniu. Je to príbeh, v ktorom nechýba
zápletka, násilie, napätie, krv. Bezmocnosť a nevinnosť
sa dostáva do konfrontácie s bezohľadnou štátnou mocou
− obeťou nie je zločinec, vojnový protivník, ale
bezbranný občan.
... Viac »
Željko Holjevac – Martin Homza – Martin Vašš (eds.)
Kniha je druhým zväzkom spoločného projektu Filozofickej fakulty UK v Bratislave a Filozofickej fakulty Záhrebskej univerzity a prináša príspevky z rovnomennej medzinárodnej konferencie uskutočnenej v júni 2014 v Záhrebe. Tématické okruhy štúdií rozčlenené chronologicky zahŕňajú obdobia od národného obrodenia po vývin počas druhej svetovej vojny. Osobitne sú vyčlenené otázky lingvistických a eko-historických aspektov a paralel súčasného vývoja a menšín.
... Viac »
Tešínska kňažná Hedviga z rodu Piastovcov (1470 –
1521) bola jednou z najvplyvnejších osobností prelomu
stredoveku a novoveku v Uhorskom kráľovstve. Bola
manželkou uhorského palatína Štefana Zápoľského,
matkou poľskej kráľovnej Barbory a neskoršieho
uhorského kráľa Jána Zápoľského, a väčšinu svojho
života prežila práve na území dnešného Slovenska.
... Viac »
Kniha prináša ucelený súbor statí venovaných vedeckému, kodifikačnému, organizátorskému a vydavateľskému dielu jazykovedca, publicistu a kultúrnopolitického činiteľa Henricha Bartka (1907 – 1986). H. Bartek sa zaraďuje do zakladateľskej generácie profesionálnych slovenských jazykovedcov, ktorá vstupovala do aktívnej bádateľskej činnosti v tridsiatych rokoch 20. storočia a v odbore jazykovedy robila pioniersku prácu, otvárala v jazykovede nové priestory celej slovenskej kultúre. Pripomenúť si treba najmä jeho zásluhy o hlbšie a komplexnejšie poznanie a stabilizovanie normy spisovnej slovenčiny v zložitých medzivojnových časoch i činnosť v prospech zachovania jednoty spisovnej slovenčiny v exile so stavom na Slovensku v päťdesiatych rokoch 20. storočia.
... Viac »Emilia Hrabovec – Pierantonio Piatti – Rita Tolomeo (eds.)
Kniha je súborom štúdií v taliančine, ktoré vznikli
pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila
a Metoda na Veľkú Moravu a boli prednesené na
medzinárodnej vedeckej konferencii *Svätí Cyril a Metod a
ich náboženské a kultúrne dedičstvo – most medzi
Východom a Západom*, ktorú usporiadal v Bratislave 8. – 12.
... Viac »
Róbert Letz - Peter Jurčaga (zost.)
Zborník z vedeckej konferencie konanej v novembri 2017 obsahuje 19 štúdií, ktoré prinášajú výsledky najnovšieho historického výskumu k rôznym aspektom života J. Vojtaššáka: rodinné zázemie, príchod do biskupskej služby, pastoračné aktivity, zástoj pri budovaní školstva a cirkevných inštitúcií, poľská problematika, vzťah k židovskému obyvateľstvu, vzťahy so Svätou stolicou a so slovenským exilom, postoj k totalitným ideológiám a režimom a ich postoj k nemu. Osobitný prínos majú príspevky dokumentujúce jeho perzekúciu v povojnovom Československu, predovšetkým politický proces a dlhoročné väznenie komunistickým režimom. Jednotlivé state vychádzajú z primárneho archívneho výskumu a prinášajú mnoho nových, doteraz neznámych poznatkov.
Do rozsiahlej prílohy zostavovatelia zaradili viaceré kľúčové dokumenty a bohatý fotografický materiál. Zaujímavosťou je dôverná správa o posledných dňoch života J. Vojtaššáka v internácii v Senohraboch pri Prahe, ktorej autorom je autentický svedok, český kňaz František Ludvík,
Zámerom všetkých zainteresovaných bolo dosiahnuť, aby sa postava biskupa J. Vojtaššáka vnímala vo väčšej komplexnosti a v reálnom svetle. Popri novootvorených témach práve realizmus pohľadu na túto osobnosť je vkladom, ktorým účastníci konferencie prispievajú do celkového diskurzu o J. Vojtaššákovi v nádeji, že skutočný dialóg je možný aj pri rozličných interpretačných východiskách.
... Viac »
Knižka obsahuje príspevky z rovnomenného vedeckého seminára v Nitre, venovaného jednej z kľúčových osobností nielen slovenských dejín 20. storočia, ale v istom zmysle aj jednej z kľúčových osobností historického povedomia slovenského národa vôbec. Útla knižka nemôže a nechce ponúknuť vyčerpávajúcu analýzu takej zásadnej témy, akou je historický zástoj Jozefa Tisu v slovenských dejinách, ale je príspevkom do diskusie predovšetkým o jednej osobitnej dimenzii Tisovej osobnosti ‒ o Tisovom kňazstve.
... Viac »Jozef Zavarský - Ján Košiar - Juraj Chovan
Publikácia Katolícke noviny na úvrati ponúka čitateľom pohľad tých, čo stáli pri tvorbe najstaršieho slovenského katolíckeho periodika v hektických časoch prvého desaťročia plnej náboženskej slobody v našich podmienkach.
Po štyridsiatich rokoch, počas ktorých s týmto týždenníkom manipulovala komunistická moc, nebolo jednoduché pustiť sa do jeho obrodenia, ale ani do revitalizácie slovenského katolíckeho novinárstva a katolíckeho ducha v našej spoločnosti. Výzvy doby nenechávali členov redakcie ľahostajnými, a aj keď načúvali novému vanutiu Ducha, jeho pôsobeniu v tých časoch a volaniu, aby šli za ním, neraz ich predstavy neboli celkom v súlade s tým, čo si mysleli niektorí iní, a tak sa obrodzovací proces vo všeobecnom vnímaní komplikoval.
Čitateľ, predovšetkým záujemca o cirkevné dejiny, dostáva do rúk užitočné, sčasti menej známe poznatky o jednej etape v živote Katolíckych novín, ktorú charakterizovala snaha o nové smerovanie – sám si môže urobiť obraz o tom, čo sa urobilo a čo zo zámerov nevyšlo. Autori budú radi, ak bude táto ich výpoveď vnímaná ako poučná i motivačná.
... Viac »
Zborník je zostavený z príspevkov, ktoré odzneli na vedeckom kolokviu konanom pri príležitosti ukončenia rozsiahleho pamiatkového výskumu Kostola sv. Mikuláša v roku 2019. Architektonicko-historický, reštaurátorský a archeologický výskum sa zameral najmä na identifikáciu najstarších vývojových fáz kostola, listinne doloženého v roku 1262 a v staršej literatúre datovaného do roku 1221. V prvej etape výskumu bola v presbytériu objavená jedinečná celoplošná fresková výzdoba, dnes už zreštaurovaná. Objavené boli tiež zamurované románske okná nad emporou a vo východnej stene bočnej lode, čo potvrdilo predpoklad, že celé trojlodie bolo vystavané v románskom období. Archeológovia zasa datujú najstaršie nivelety interiérových podláh a prvý horizont pochovávania na cintoríne do obdobia 10. - 11. storočia. Prekvapujúce nové poznatky vypovedajúce o dôležitosti regionálneho centra a naznačujúce dávnu tradíciu sakrálneho miesta budú zaiste vážnym podnetom pre ďalšie odborné diskusie a interpretácie.
... Viac »
Monografia predstavuje priekopnícke vedecké dielo, pretože v slovenskej historiografii, či filozofickej a teologickej spisbe problematika zmyslu dejín, tobôž z kresťanského pohľadu na svet, nie je dostatočne pertraktovaná.
Autor načrtáva najprv rámce kresťanskej filozofie a analyzuje dôvody, prečo sa zaoberať históriou, aký je jej význam pre spoločnosť. Poukazuje na tradičnú kresťanskú koncepciu dejín Jacquesa Benigne Bossueta, ktorú narušilo sprvu osvietenstvo (Voltaire) a potom materialisticky svetonázor a utópia Marxa a Engelsa. Kresťanská filozofia dejín a Katolícka cirkev po Druhom vatikánskom koncile sú predmetom osobitnej autorovej pozornosti.
Metódou postupného objasňovania doterajších prístupov a prehĺbením pojmu dejín ako sveta ľudského jestvovania autor dospieva k definícii pojmu filozofie dejín ako kritického skúmania dejín, pričom zisťuje ich súčasti. Podľa autora úlohou „kresťanskej filozofie dejín“ je hájiť jednotnú, integrálnu súčasť človeka v rámci celého historického diania vrátane ustavičného technického a vedeckého pokroku.
Monografiu uvádza cirkevný historik Viliam Judák, sídelný biskup nitriansky, uzatvára ju preklad eseje nemeckého teológa Huga Rahnera SJ Zmysel dejín : osobnosť a dejiny a Poznámky o zmysle našich dejín z pera slovenského kardinála Jozefa Tomku. Samozrejmosťou je obsažný výber špecializovanej literatúry zameranej na kresťanskú filozofiu a na kresťanskú filozofiu dejín.
... Viac »
Súbor prác nestora slovenskej historiografie, profesora
Richarda Marsinu, je prierezom jeho vedeckej činnosti s
osobitným zreteľom na problematiku dejín slovenskej
historiografie a jej základné teoretické otázky. Kniha
ponúka zaujímavé čítanie pre každého, kto sa chce
dozvedieť viac o tom, ako sa formovalo slovenské
historické myslenie v minulých storočiach, či aké
prekážky muselo prekonávať ešte i v storočí minulom.
... Viac »
Monografia sa zaoberá dejinami obrazu, ktorý podľa
legiend nebol zhotovený človekom. Nevytvoril ho umelec,
ikonopisec, ale vznikol počas Kristovho života na Zemi ako
odtlačok jeho tváre na plátne. Tento osobitý
náboženský a výtvarný prejav ‒ rukou-nestvorený
obraz (gr. acheiropoietos) sa stal významnou súčasťou
byzantskej a neskôr pravoslávnej duchovnej kultúry.
... Viac »
Róbert Letz a Pavol Stano (zost.)
Informačne bohatá reprezentatívna publikácia dokumentuje
sériu podujatí konaných v septembri 2014 pri
príležitosti 150. výročia narodenia Andreja Hlinku,
kňaza a politika, jednej z najvýznamnejších osobností
slovenských dejín. Jej obsah tvoria: 1. príhovory
prednesené na slávnostnom zhromaždení v historickej
budove NR SR v Bratislave (J. Figeľ, V. Judák, R. Letz,
J. Pavlík), 2. príspevky deviatich historikov, ktoré
odzneli na vedeckom seminári v Ružomberku, a 3.
... Viac »
Publikácia zaznamenáva priebeh podujatí, ktoré sa uskutočnili v auguste 2018 pri príležitosti 80. výročia úmrtia Andreja Hlinku v Bratislave a Ružomberku. Textovú časť tvoria vybrané príhovory, ktoré predniesli historici a zástupcovia verejných inštitúcií: Beata Katrebová Blehová a Igor Čombor v Bratislave – Ružinove, Anton Hrnko a Emília Hrabovcová v Národnej rade Slovenskej republiky, kardinál Jozef Tomko, Patrik Habo v Ružomberku a Martin Lacko v Černovej. Podrobnosti programu a atmosféru na jednotlivých miestach ilustruje bohatá fotodokumentácia.
Záujemca má takto k dispozícii informačne bohatú kroniku súboru podujatí , ktorými si organizátori a početní účastníci pripomenuli jedinečnú osobnosť Otca slovenského národa a vzdali mu zaslúženú poctu.
... Viac »
Kniha prináša ojedinelý, faktami oplývajúci obraz
Slovenska v zrkadle jeho dávnych dejín, s osobitným
zreteľom na vývoj kresťanstva, ktorý vychádza
zo skúmania rozmanitých prameňov – počínajúc
svedectvami najstarších historikov a končiac
archeologickými pamiatkami. Autor sa na ne dokázal
pozrieť aj v iných, než zaužívaných súvislostiach. Jeho neraz odvážne pohľady na doposiaľ prehliadané
historické dokumenty, či etymologické vzťahy a dobové
skutočnosti ponúkajú príťažlivé čítanie pre
všetkých, ktorých lákajú odpovede týkajúce sa
doposiaľ často zahmlenej minulosti.
... Viac »
CENA : 14.52 EUR
Vypredané
Priekopnícka práca otvára slovenskej verejnosti bránu k
najstarším gruzínskym (a sčasti i arménskym) dejinám. Tieto prvé kresťanské štáty sveta, napriek vplyvu či
nadvláde Rímskej ríše a Perzskej ríše, si uchovali
svoju jedinečnosť. Zo stáročného lavírovania a
duchovných zápasov medzi uctievaním ohňa,
zoroastrijzmom, miafyzitistickým a diafyzitistickým
kresťanstvom, arabským a perzským islamom, napokon aj
ruským vplyvom či sovietskym ateizmom, vyšli dnešní
Arméni a Gruzínci ako apoštolskí a ortodoxní
kresťania.
... Viac »
Ambíciou knihy je lepšie ozrejmiť zložitosť slovenských dejín v prvých troch povojnových rokoch, ktoré predstavujú v dejinách Slovenska obdobie rozsiahlych politických zmien. Autor opisuje a komentuje udalosti pohľadom, ktorý je odlišný od prístupu marxistickej a čechoslovakistickej historiografie, čitateľ tak dostáva do rúk zaujímavý rámec informácií prehlbujúcich poznanie tohto dramatického úseku našej minulosti. Prínosom knihy je skutočnosť, že autor čerpal do veľkej miery zo zahraničných archívnych zdrojov. Kniha patrí k najvýznamnejším monografickým prácam významého a plodného autora, no na Slovensku vychádza prvýkrát, a to v novej editorskej úprave.
... Viac »
Kniha obsahuje príspevky k problematike komunistickej
politickej perzekúcie a osudoch jej obetí, ako boli
prednesené na vedeckej konferencii organizácie Politickí
väzni – Zväz protikomunistického odboja konanej
v dňoch 11. až 13. októbra 2016. Autormi príspevkov sú
historici Martin Lacko, Ivan A. Petranský, Peter Jašek,
Juraj Vrábel ml.
... Viac »
Súbor pramenných textov súvisiacich s cyrilo-metodskou
misiou na našom území a s jej bezprostredným
pokračovaním sprístupňuje slovenskému čitateľovi
v jednom zväzku základné, ale aj menej známe písomné
pamiatky, ktoré poukazujú na korene našej duchovnej a
kultúrnej tradície a sú neoddeliteľnou súčasťou
prvej písomne zaznamenanej fázy našich národných
dejín. Mnohé z nich boli naposledy publikované pred
viacerými desaťročiami v rôznych publikáciách a sú
bežnému čitateľovi ťažko dostupné (zoznam
bulharských arcibiskupov je v slovenskom preklade
publikovaný po prvý raz).
... Viac »
Kniha prináša vzrušujúce putovanie slovenskými
dejinami, je príbehom nášho národa od dnešných čias
až po obdobia, v ktorých sa síce hmlisto, avšak čoraz
zreteľnejšie, črtajú naši dávni predkovia, naše
korene. Autor tento príbeh prerozprával svojím –
slovenským – uhlom pohľadu.
... Viac »
CENA : 0.00 EUR
Vypredané
Ambíciou monografie je ponúknuť záujemcom systematické právnohistorické spracovanie problematiky retribúcie na Slovensku s dôrazom na činnosť Národného súdu v Bratislave ako najvýznamnejšieho slovenského retribučného súdu v rokoch 1945 až 1947. Ide doteraz o prvé takto komplexné spracovanie. Retribúcia na Slovensku bola súčasťou celoeurópskeho až globálneho procesu trestnoprávneho vysporiadania sa s obdobím druhej svetovej vojny. Pre jej uplatnenie v povojnovom Československu bol špecifický retribučný dualizmus, teda osobitný výkon na Slovensku a v Čechách. Na Slovensku bola retribúcia realizovaná primárne na základe retribučného nariadenia Slovenskej národnej rady, ktoré bolo opakovane novelizované a tiež doplnené vykonávacím nariadením Zboru povereníkov. Retribučné nariadenie bolo prejavom revolučného zákonodarstva, bolo retroaktívne a svojím obsahom nenadväzovalo na dovtedajšie právne predpisy. Kniha obsahuje v prílohe plné znenia príslušných právnych predpisov a prehľadne spracované súhrny dokladujúce činnosť Národného súdu.
... Viac »
Kniha prináša pohľad do obdobia vzniku novodobej
slovenskej meny v roku 1993 a na súvislosti, ktoré tento
proces sprevádzali. Autor bol priamym účastníkom
predmetných udalostí, najprv ako námestník ministra
financií a potom ako zakladateľ Národnej banky Slovenska
poverený jej vedením. Preto jeho svedectvo predstavuje
cenný pohľad na zaujímavé a doposiaľ širšej
verejnosti zväčša neznáme okolnosti, ktoré sa stali
súčasťou našich nedávnych dejín.
... Viac »
Knižka ponúka triezve a vyvážené poznanie prístupné
pre každého v praktickom vreckovom formáte. Autor
vychádza z pohľadu na politickú situáciu
v medzivojnovom Československu, ktorej významnou
stránkou bolo silnejúce volanie po autonómii Slovenska. Následné okolnosti vzniku prvej Slovenskej republiky a jej
krátkej existencie objasňuje stručnou charakteristikou
hlavných udalostí na vnútropolitickej
scéne, významných vonkajších faktorov, ako aj
vybraných osobností slovenskej politiky tých čias.
2010, 11,5x17,5 cm, 96 s. , brož.
... Viac »
Monografia približuje atmosféru doby v čase
cisársko-kráľovských rokovaní o uzavretí manželstva
vnúčat cisára Maximiliána I. Habsburského, Ferdinanda
a Márie, s potomkami uhorského kráľa Vladislava II. Jagelovského, Annou a Ľudovítom. Ich vyvrcholením boli
zásnuby 22. júla 1515 vo Viedni; celá udalosť je známa
ako Prvý viedenský kongres. V odbornej literatúre nie je
docenený význam a okolnosti prípravných rokovaní
v Bratislave.
... Viac »
V tejto knihe spomienok môžeme sledovať životný príbeh arcibiskupa Dominika Hrušovského (1926 – 2016), ktorý patrí medzi špičkové osobnosti moderného slovenského katolicizmu. Väčšinu života prežil v Taliansku, kde bol v r. 1950 vysvätený za kňaza, no na Slovensko sa nemohol vrátiť. Jeho najvýznamnejším pôsobiskom sa stal Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda, ktorý v roku 1963 v Ríme vybudovali slovenskí emigranti s cieľom pomáhať Slovákom udržiavať kresťanskú vieru a túžbu po slobode, demokracii a štátnej nezávislosti. Z redaktora časopisu Hlasy z Ríma a spolupracovníka Vatikánskeho rozhlasu sa postupne stal druhým rektorom Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda. V roku 1982 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za biskupa pre slovenských katolíkov žijúcich mimo územia Slovenska. Po páde komunistických totalitných režimov v strednej a východnej Európe sa stal pomocným biskupom Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy a kariéru zavŕšil v rokoch 1996 až 2001 ako pápežský nuncius v Minsku, hlavnom meste Bieloruskej republiky.
Memoáre sú výsledkom päťdňového pobytu v kláštornom zátiší neďaleko Ríma, ktoré po ukončení diplomatickej misie arcibiskupa Hrušovského poskytlo možnosť nazrieť do minulosti jeho činorodého života. Rozhovor usmerňoval a zaznamenal prof. F. Vnuk tak, aby nezostala nespomenutá žiadna významná udalosť, ktorej bol arcibiskup protagonistom, účastníkom či aspoň svedkom. Vzhľadom na pestré historické okolnosti i pozície, ktoré zastával, kniha prináša množstvo cenných pohľadov na dobu a jej súvislosti, ba možno v nej vidieť zrkadlenie osudov slovenského národa v druhej polovici 20. storočia a na prahu tretieho milénia.
... Viac »
Kniha prináša nové pohľady na život a činnosť biskupa
Pavla M. Hnilicu SJ, ktorý bol jednou z kľúčových
osobností Katolíckej cirkvi v období panovania
komunistického režimu na Slovensku. Štúdie popredných
historikov zaradené vo vedeckej sekcii knihy neboli doteraz
v takomto rozsahu a hĺbke publikované.
... Viac »
State, rozpravy a príspevky zaradené do celoživotného
výberu predstavujú kľúčové práce historika Milana S. Ďuricu, ktoré okrem štyroch prác v prvom zväzku
všetky boli uverejnené v pravých či nepravých
periodikách alebo vyšli knižne, buď v zborníkoch,
alebo samostatne. Práce a články publikované
v cudzích jazykoch sú preložené do slovenčiny a po
slovensky vychádzajú po prvý raz.
... Viac »
Bohato ilustrovaná kniha ponúka odbornej i širokej
čitateľskej verejnosti fundovaný obsažný a ucelený
pohľad na vznik a vývoj úcty k Sedembolestnej Panne
Márii od jej historických počiatkov až po súčasnosť. Poukazuje pritom na významnú úlohu, ktorú zohralo
kresťanstvo v slovenských dejinách. Autor vychádza
z najnovších historických výskumov a z vedeckého
skúmania veľkého množstva historických prameňov
a literatúry, pričom predkladá aj niektoré nové
poznatky, ktoré doteraz neboli publikované.
... Viac »
Najnovšia kniha profesora Matúša Kučeru Slováci
a Chorváti patrí medzi tie diela, ktoré môžeme nazvať
prelomovými v slovenskej historiografii, keďže na
Slovensku doteraz nevznikla práca podobného charakteru
a záberu. Široko koncipovaný pohľad na dejiny dvoch
slovanských národov, spojených nadlho spoločným
štátnym celkom, Uhorským kráľovstvom, ponúka objavné
čítanie o paralelách i špecifikách historického
vývoja oboch národných spoločenstiev a rozličných
dimenziách ich vzájomných vzťahov cez stáročia.
17 x 24 cm, 240 strán, obrazová príloha, ISBN
978-80-89567-19-5
... Viac »
Kniha obsahuje 50 vedeckých štúdií z medzinárodnej konferencie Slovensko a Chorvátsko: Historické paralely a vzťahy (do roku 1780), ktorá sa konala pod záštitou ministra zahraničných vecí SR v dňoch 20. – 25. júna 2011. Projekt vznikol na základe spolupráce katedier histórie Filozofickej fakulty UK v Bratislave a Filozofickej fakulty Záhrebskej univerzity. Konferencia, prvá svojho druhu, sa stala významnou platformou účastníkov z 9 krajín pre výmenu poznatkov v kontexte spoločnej uhorskej minulosti. Spracované témy zahŕňajú široký okruh od základných otázok stredoeurópskej historiografie, cez otázku etnogenézy Slovákov a Chorvátov, až po charakter Uhorskej štátnosti. Editormi diela sú profesori katedier histórie Neven Budak a Martin Homza, pričom jednotlivé štúdie sú publikované v angličtine, resp. nemčine (do slovenčiny sú preložené úvodné texty prof. Homzu a prof. Matúša Kučeru).
... Viac »
Historicko-politologický pohľad na obdobie moderných
slovenských dejín od národného obrodenia po vznik
Slovenskej republiky (1848 – 1993) je napísaný
čítavým esejistickým štýlom. Autor sa s dnes tak
potrebným nadhľadom podujal podať prehľadné zhodnotenie
cesty Slovákov spejúcej k etablovaniu sa ako moderného
politického národa a k dosiahnutiu rovnocenného
postavenia medzi národmi Európy.
... Viac »
Kniha prináša hlboký a široký pohľad na slovenskú
minulosť, no sčasti i súčasnosť, ba budúcnosť,
očami autora, ktorý sa s rôznymi prejavmi slovenskosti
stretal aktívne pôsobiac v rôznych pozíciách.
... Viac »
Výber z prác profesora Matúša Kučeru umožňuje
odbornému i laickému čitateľovi v kompaktnej podobe
zoznámiť sa s jeho textami, ktoré sú „roztratené“
vo viacerých vedeckých časopisoch, zborníkoch a
publikáciách z rôznych časových období – od
počiatkov jeho vedeckej tvorby až po posledný príspevok
z konferencie v roku 2011. Štúdie sú usporiadané do 4
blokov: O koncepcii slovenských dejín, Slovenská
historiografia, Hospodárske a sociálne dejiny
slovenského stredoveku a Slovensko-poľské vzťahy
v stredoveku.
... Viac »
CENA : 17.93 EUR
Vypredané
Miroslav Kamenický - László Szögi
Práca prezentuje výsledky historického výskumu medzinárodnej mobility študentov z Bratislavskej stolice od stredoveku po rok 1918 na základe skúmania matrík relevantných európskych univerzít a vysokých škôl. Najstarší doteraz známy záznam je z roku 1263 a nachádza sa v matrike slávnej Bolonskej univerzity. Zatiaľ čo v stredoveku študenti z Bratislavskej stolice študovali na desiatich univerzitách, v novoveku (od roku 1526) sa záznamy o nich nachádzajú v archívoch už viac ako 200 univerzít a vysokých škôl. Jadrom knihy je štruktúrovaný súpis 6 500 zistených mien študentov, spolu s dostupnými biografickými údajmi; miestny register umožňuje vyhľadať študentov podľa lokalít ich pôvodu. Popri pramennej informácii využiteľnej historikmi s rozmanitým zameraním, práca bude prínosom osobitne pre dejiny bratislavského regiónu, resp. jeho jednotlivých obcí.
... Viac »
Práca, ktorá vznikla na základe dlhodobého poctivého výskumu v švajčiarskych archívoch, prináša objektívnu analýzu vzťahov a záujmov, ktoré politicky a hospodársky spájali Švajčiarsko a Slovensko v predmetnom období. Po stručnom prehľade dejín Slovenska v rokoch 1918 – 1945 autor opisuje nadviazanie a prerušenie diplomatických vzťahov medzi oboma štátmi, sleduje humanitárnu intervenciu Švajčiarska v prospech perzekvovaných Židov a rozoberá dôležitosť obchodných kontaktov v štruktúre politických a diplomatických vzťahov. Napokon odpovedá, či sa obom štátom podarilo uskutočniť vlastné záujmy, a ak áno, v akej miere. Jeho závery potvrdzujú životaschopnosť samostatného Slovenska nielen ako subjektu medzinárodného práva, ale aj hodnoverného a schopného hospodárskeho partnera strategickej dôležitosti v ťažkých rokoch druhej svetovej vojny.
... Viac »
Zámerom autorského kolektívu bolo čo najpodrobnejšie
zmapovať stopy, ktoré zanechala svätoplukovská
problematika v najstaršom písomníctve a v dejinnom
priebehu historiografie, a to nielen slovenskej (uhorskej),
ale i moravskej, českej i širšej európskej. Zostavovateľ a autor úvodných textov v knihe
metodologicky zdôvodňuje aspekty skúmania
svätoplukovskej legendy a zaoberá sa jej genézou a
funkciami v stredovekej slovenskej i uhorskej
historiografii. Ďalší autori rozšírili sledovanú tému
o jej bulharské (Boris) a franské (Svätopluk
Lotrinský) paralely, o rozpracovanie obrazu Svätopluka
v prameňoch jednotlivých historických období.
... Viac »
CENA : 22.44 EUR
Vypredané
Kniha prináša silné osobné svedectvo o praktikách
totalitnej moci pri prenasledovaní predstaviteľov
katolíckej cirkvi i vzrušujúci pohľad za múry väzníc
a táborov nútených prác na Slovensku. Dnešný
čitateľ môže získať lepšiu predstavu o tom, čo sa
dialo po komunistickom prevrate v roku 1948. Autor, mons. ThDr. Anton Botek (8. 2. 1911 − 9. 2. 1992),
bol významným katolíckym kňazom, ktorý sa v 40.
... Viac »
V tejto knihe sa zišlo 55 autoriek i autorov zo Slovenska
i zo zahraničia, aby pri vzácnom životnom jubileu
jedného z našich najznámejších historikov,
univerzitného profesora Milana S. Ďuricu, spontánne
spomínali na človeka, ktorý našim dejinám vrátil ich
slovenskú tvár.
... Viac »
Proces s Dr. Jozefom Tisom, prezidentom prvej Slovenskej
republiky bol súčasťou tzv. retribúcie – mimoriadneho
povojnového súdnictva, ktoré významnou črtou bolo, že
sa stalo mocensko-politickým nástrojom víťazov. V historickej eseji autor vychádzajúc z dobového
kontextu stručne a prehľadne poukazuje najmä na
uplatňovanie špecifických princípov, akými boli napr. retroaktivita a kolektívna vina, či absencia
štandardných procesných postupov.
... Viac »
Príbeh o hľadaní a nachádzaní úspechov na tejto zemi,
o ceste k bohatstvu, o jeho užívaní a o jeho
rozplývaní sa. Je to príbeh o ľuďoch z mäsa
a kostí, spravodlivých i náruživých, veľkorysých aj
úzkostlivých, dodržujúcich princípy i hľadajúcich
výhody bez ohľadu na ne. Kniha o osudoch ľudí, ktorí
spoluvytvárali našu históriu, spája beletristický
a faktografický prístup k tejto širokej historickej
téme. Turzovci patrili k najvýznamnejším magnátskym rodinám
v strednej Európe od konca 15. do prvej štvrtiny 17.
... Viac »
CENA : 0.00 EUR
Vypredané
Monografia približuje slovenskému čitateľovi doslova
zabudnutý prameň k starším dejinám Slovenska i
strednej Európy, ktorý má závažný význam pri
poznávaní a interpretovaní udalostí súvisiacich so
vznikom uhorského štátu. Popri samotnej kronike
v latinčine a slovenčine, vrátane rozsiahleho
poznámkového aparátu, kniha obsahuje rozsiahlu štúdiu,
v ktorej autor objavným spôsobom rozoberá obsah i zmysel
tohto stredovekého diela. V prílohe je faksimile rukopisu
kroniky zo 14. storočia. Kniha disponuje všetkými znakmi
modernej kritickej pramennej edície.
... Viac »
CENA : 0.00 EUR
Vypredané
EMÍLIA HRABOVEC ‒ GIULLANO BRUGNOTTO ‒ PETER JURČAGA (zost.)
Súbor štúdií medzinárodného autorského zoskupenia historikov sa zaoberá situáciou Katolíckej cirkvi v krajinách stredovýchodnej Európy počas dvadsiatich rokov počínajúc bezprostredne povojnovým obdobím, ktoré bolo už poznačené silným vplyvom komunistických strán a prvým prenasledovaním Cirkvi za formujúcou sa železnou oponou, cez smutnoznáme päťdesiate roky v znamení úplnej izolácie komunistických štátov a najtvrdšej perzekúcie umlčanej Cirkvi, až po prvé kontakty a nasledujúce diplomatické rokovania, ktoré vstúpili do dejín ako vatikánska východná politika. Kniha vychádza zo širokej porovnávacej a interdisciplinárnej perspektívy, spájajúcej historicko-diplomatický a historicko-teologický pohľad, a predstavuje konkrétne situácie, v akých sa Katolícka cirkev nachádzala v rôznych štátoch stredovýchodnej Európy, ako aj metódy a postupy diplomacie pápežov Pia XII., Jána XXIII. a Pavla VI. v kontexte studenej vojny a rodiacej sa ostpolitiky. Významným aspektom skúmaného obdobia sú svedectvá o prenasledovaní a mučeníctve, ktoré tu ilustrujú napríklad prípady J. Mindszentyho, S. Wyszynského či J. Vojtaššáka.
... Viac »
CENA : 25.00 EUR
Vypredané
Kniha s podtitulom Spomienky ministra
hospodárstva Slovenskej republiky 1939 – 1945 prináša
výber z memoárových a polemických textov z pozostalosti
Dr. Gejzu Medrického (1901 – 1989), ktoré načrtávajú
pomerne komplexný „autoportrét“ jednej
z neprehliadnuteľných osobností slovenského verejného
života prvej polovice 20. storočia.
... Viac »
Nie je to tak dávno, čo pozornosť upútali odvážne
názory na datovanie vzniku Kostola sv. Margity
Antiochijskej v Kopčanoch do čias Veľkej Moravy. Pochopiteľne, veď pokiaľ ide o pamiatky stavebného
charakteru, doteraz sa pracovalo len s archeologickými
nálezmi torzovitého charakteru a ich hypotetickými
rekonštrukciami.
... Viac »
CENA : 16.83 EUR
Vypredané
Pozoruhodná autobiografia podáva autentický obraz
o živote v Sovietskom zväze v prvej polovici 20. storočia. Revolučné nadšenie, viera vo väčšiu
spravodlivosť nového režimu, budovateľské nasadenie,
sľubná kariéra inžiniera v ťažkom priemysle sa
u mladého komunistu dostávajú do vážneho konfliktu
s tragickými skúsenosťami z uplatňovania moci režimom
–kolektivizáciou poľnohospodárstva a následným
hladomorom, zneužívaním moci a násilím, čistkami
a všadeprítomnou tajnou políciou, strachom, pretvárkou,
nútenými prácami a gulagmi, miliónmi obetí.
... Viac »
Pripravujeme:
Peter Tollarovič: Pavol Gašparovič Hlbina a slovenská katolícka moderna
Peter Šajda (ed.): Človek v štruktúrach spoločnosti a kultúry. Inšpirácie myslením Františka Novosáda.
Blažej Belák: Literárne dielo a publicistika.