Ktože je ten Boh, v ktorého veria kresťania? Čím sa
odlišuje kresťanstvo od nekresťanských náboženstiev?
Čo to znamená, keď kresťania vyznávajú Boha ako
„Otca“. „Syna“ a „Ducha svätého“? Kniha
prináša odpovede aj na tieto otázky a predstavuje živo
a pre každého zrozumiteľným spôsobom kresťanského
trojjediného Boha. Umožňuje ho tak nie len lepšie
spoznať, ale zároveň je i pozvaním naučiť sa ho
milovať.
... Viac »
Monografia popredného slovenského kresťansky orientovaného filozofa prezentuje skúmanú problematiku invenčne ako bádateľský projekt, v ktorom autor vedie dialóg i konfrontáciu s poznatkami súčasných vied, osobitne filozofie a teológie, pričom chce naznačiť, akými smermi sa bude uberať bádanie v problematike Boha.
Jadrom knihy je predstavenie návrhu konceptu teológie z celostného pohľadu v jej reinterpretácii na teologickú filozofiu v celostnom porozumení, pričom rôzne exemplifikácie tohto postupu charakterizujú základné východiská pri tvorbe jej konceptu. Keďže zastávané teórie a viaceré nové vedecké poznatky v ňom majú do značnej miery hypotetický charakter a bude ich treba v ďalšom bádaní preveriť a upevniť v dialógu s inými mysliteľmi.
Súčasťou projektu je slovník špeciálnych termínov, ktoré si vyžadujú osobitné vysvetlenie, a rozsiahly bibliografický súpis literatúry, ktorý ukazuje, ako intenzívne sa báda v tejto oblasti, a to najmä v anglosaských krajinách. Poznámkový aparát sa uvádza na konci diela a sú v ňom začlenené aj portréty významných osobností, ktoré vplývali na myslenie autora.
... Viac »
Nová kniha významného amerického filozofa a teológa ponúka pozoruhodný príspevok do večnej diskusie o „viere a neviere“, v ktorom možno nájsť širokú škálu podnetov inšpirovaných duchovnou skúsenosťou ľudstva a jej konfrontáciou s myšlienkovým svetom značnej časti našich súčasníkov. Autor vychádza zo skutočnosti, že ateisti aj veriaci zažívajú tú istú „temnú noc“, v ktorej akoby necítili Božiu prítomnosť a konštatuje, že konflikt medzi vierou a pochybovaním nevychádza z objektívnych rozdielností, ale z odlišných prístupov k nepoznanému. No nevyhýba sa ani priamej polemike so silne znejúcimi názormi zástancov ateizmu, akými sú napríklad Dawkins, Dennett, Harris, či Hitchens. Na základe svojej dlhoročnej vedeckej činnosti, ako aj svojich osobných zápasov o vieru, Novak prostredníctvom racionálnych argumentov ukazuje, že duchovná perspektíva naozaj poskytuje najuspokojujúcejšie odpovede na večné otázky o zmysle bytia. Veriť je niekedy problém, ale napriek všetkému viera ponúka jedinú plne koherentnú odpoveď na ľudskú skúsenosť, či už v osobnej rovine alebo z aspektu vývoja ľudskej spoločnosti.
... Viac »
Životopis pátra Jozefa Litomiského, zakladateľa Kongregácie bratov tešiteľov z Gethseman, umožňuje širšej verejnosti oboznámiť sa s jeho odkazom, ktorý sa zrkadlí aj v spiritualite jeho duchovných synov a dcér. Narodil sa v Čechách, kde bol vysvätený za kňaza (1914) a zakrátko bol poslaný na ďalšie teologické štúdium do Viedne, kde sa venoval pastorácii tamojších českých a slovenských katolíkov. Pôsobil tiež v nemocniciach, ktoré boli preplnené vojakmi zranenými na frontoch 1. svetovej vojny. Skúsenosť s ľudským utrpením a duchovným i morálnym úpadkom spôsobeným vojnou v ňom zrodila túžbu odčiniť Bohu hriechy, ktoré urážajú Jeho lásku a človeku berú dôstojnosť. Dozrela v ňom túžba stať sa rehoľníkom. V roku 1922 založil rehoľné spoločenstvo bratov a kňazov, ktorí s láskou konajú zadosťučinenie za svoje hriechy, za hriechy Cirkvi a celého sveta. Tajomstvo ich zasvätenia vyplýva z dramatickej prosby Spasiteľa „Ostaňte tu a bdejte so mnou“, ktorú vyslovil v Getsemanskej záhrade. Zomrel v roku 1956 v Prahe.
... Viac »
Knižka v praktickom vreckovom formáte prináša podnetné zrnko múdrosti na každý deň. Krátke zamyslenia sa dotýkajú životných otázok človeka i doby, v ktorej žijeme a majú ambíciu ponúknuť čitateľovi trváce hodnoty a overené postoje, ako sú obsiahnuté v pokladnici kresťanského učenia. Úsporný jazyk, precízna formulácia, schopnosť vystihnúť podstatu, dávajú dielu charakter modernej, každému prístupnej duchovnej literatúry.
Pravidelným čítaním duchovno-formačnej literatúry posväcujeme svoj čas. Cesta k bráne je vyjadrením kresťanského úsilia o život v plnosti. Bránou do nebeského kráľovstva je Ježiš Kristus – ten istý včera i dnes a naveky!
... Viac »
Poéma inšpirovaná eucharistickým tajomstvom sláveným v
Cirkvi po všetky časy na celom svete ponúka čitateľovi
hlboký básnicko-filozofický pohľad na svet a na človeka
cez prizmu Boha darúvajúceho sa v kúsku chleba. Autor vo
svojich obrazoch vychádza z reflexie biblického podania i
neskorších kresťanských legiend.
... Viac »
Emilia Hrabovec – Pierantonio Piatti – Rita Tolomeo (eds.)
Kniha je súborom štúdií v taliančine, ktoré vznikli
pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila
a Metoda na Veľkú Moravu a boli prednesené na
medzinárodnej vedeckej konferencii *Svätí Cyril a Metod a
ich náboženské a kultúrne dedičstvo – most medzi
Východom a Západom*, ktorú usporiadal v Bratislave 8. – 12.
... Viac »
Knižka prináša stručný, no komplexný pohľad na problematiku imigrácie, ktorá je dnes predmetom širokej diskusie. Autor – kňaz, profesor filozofie a náboženský spisovateľ – dáva do pozornosti čitateľskej verejnosti, často polarizovanej, teologické učenie i praktické aspekty, ktoré rozoberá vo svetle princípov politickej filozofie a princípov, ktoré vychádzajú zo Zjavenia. Poukazuje na zjednodušený prístup k problematike charakterizovaný postojom založeným na „bezpodmienečnom prijatí“ núdzneho, ktorý tvorí základný prvok frekventovanej kresťanskej mienky o imigrácii. Reflektuje pritom tiež vlastnú (francúzsku) skúsenosť, ako sa javila ešte pred dramatickými udalosťami posledných rokov. To umožňuje očakávať triezvu výpoveď smerujúcu k podstate problému a uvedomeniu si jeho širších spoločenských a kultúrnych súvislostí.
... Viac »Róbert Letz - Peter Jurčaga (zost.)
Zborník z vedeckej konferencie konanej v novembri 2017 obsahuje 19 štúdií, ktoré prinášajú výsledky najnovšieho historického výskumu k rôznym aspektom života J. Vojtaššáka: rodinné zázemie, príchod do biskupskej služby, pastoračné aktivity, zástoj pri budovaní školstva a cirkevných inštitúcií, poľská problematika, vzťah k židovskému obyvateľstvu, vzťahy so Svätou stolicou a so slovenským exilom, postoj k totalitným ideológiám a režimom a ich postoj k nemu. Osobitný prínos majú príspevky dokumentujúce jeho perzekúciu v povojnovom Československu, predovšetkým politický proces a dlhoročné väznenie komunistickým režimom. Jednotlivé state vychádzajú z primárneho archívneho výskumu a prinášajú mnoho nových, doteraz neznámych poznatkov.
Do rozsiahlej prílohy zostavovatelia zaradili viaceré kľúčové dokumenty a bohatý fotografický materiál. Zaujímavosťou je dôverná správa o posledných dňoch života J. Vojtaššáka v internácii v Senohraboch pri Prahe, ktorej autorom je autentický svedok, český kňaz František Ludvík,
Zámerom všetkých zainteresovaných bolo dosiahnuť, aby sa postava biskupa J. Vojtaššáka vnímala vo väčšej komplexnosti a v reálnom svetle. Popri novootvorených témach práve realizmus pohľadu na túto osobnosť je vkladom, ktorým účastníci konferencie prispievajú do celkového diskurzu o J. Vojtaššákovi v nádeji, že skutočný dialóg je možný aj pri rozličných interpretačných východiskách.
... Viac »
Príbehy z vojenského prostredia majú vždy osobitné čaro, zvlášť, ak sa rozprávačovi podarí zachytiť zvyčajne v ňom prítomný tragikomický rozmer. Aj zážitky vojaka Antona Čulena z jeho pôsobenia v Československej ľudovej armáde ‒ ktoré tvoria podstatnú časť tejto knižky ‒ sa čítajú prinajmenšom tak dobre ako Čierni baróni, či Haškov Švejk. Zásadný rozdiel je však v tom, že tu nejde o žiadnu literárnu štylizáciu, keďže zaznamenané skúsenosti plne zodpovedajú realite, tak ako sa stala. V knihe však ide aj o čosi viac: podať svedectvo o viere v Ježiša Krista v zložitých podmienkach komunistického režimu, jeho ateistického školstva i pracovného prostredia. A že to nebolo ľahké, sa presvedčí každý, kto sa do tejto knihy začíta.
... Viac »
V sérii krátkych úvah sa autor podujal podať konzistentné a systematické svedectvo o osobe Ježiša Krista a o jeho význame pre svet s ohľadom na dnešného človeka, nadväzujúc pritom na stáročnú tradíciu kresťanskej apologetiky. Ide o zámer odvážny a aj podnetný – veď Kristus bol už za svojho života znakom protirečenia a v podobnom duchu sa počas dvetisíc rokov uvažuje, hovorí a píše o jeho osobe a učení. Čím to je, že púta láskou alebo nenávisťou toľko ľudských bytostí? Aj to o niečom svedčí ‒ že je stále prítomný v živote ľudí, že jeho postava sa evidentne vymyká z radu, nezapadla prachom zabudnutia a núti zaujať postoj: za alebo proti. Bolo by veľmi plytké, zavádzajúce a klamlivé považovať Ježišovo pôsobenie za uzavreté, patriace minulosti...
... Viac »
Monografia sa zaoberá dejinami obrazu, ktorý podľa
legiend nebol zhotovený človekom. Nevytvoril ho umelec,
ikonopisec, ale vznikol počas Kristovho života na Zemi ako
odtlačok jeho tváre na plátne. Tento osobitý
náboženský a výtvarný prejav ‒ rukou-nestvorený
obraz (gr. acheiropoietos) sa stal významnou súčasťou
byzantskej a neskôr pravoslávnej duchovnej kultúry.
... Viac »
Pozoruhodná, dlho očakávaná kniha predkladá hlboké
multidisciplinárne zamyslenie sa nad dnešnými časmi a
postavením človeka v nich. Autor, reflektujúc duchovné
odkazy v dejinách ľudského myslenia, sa pýta: Kde
hľadať pravdu o človeku, o zmysle jeho života? Tvrdí,
že zo súčasnej kultúry a vedy sa vytratil človek,
ľudská osoba, podmet dejín, ktorý im dáva zmysel,
a teda že veda nemôže dať definitívnu odpoveď na
kľúčové otázky.
... Viac »
Kniha zaujme všetkých, ktorí sú otvorení pre hľadanie
pravdy o svojom živote. Je totiž plná podnetných (neraz
provokujúcich) myšlienok smerujúcich
k najpodstatnejším otázkam človeka a tie určite stoja
za našu pozornosť. Autor ponúka predovšetkým nové
pohľady na jedno z najhlbších tajomstiev života: ako sa
pád môže stať základom pre duchovný rast.
... Viac »
Matúš Demko - Jakub Krška - Ján Zborovjan
Bol sám, aby sme my neboli sami. Z vrcholu zostúpil až na
dno svojich síl. Hoci skončil vo funkcii rektora
Katolíckej univerzity v Ružomberku, neprestal slúžiť. Tadeusz Zasepa. Pán rektor. Jeho slabé srdce naposledy
dotĺklo v milovanom Ružomberku 18. septembra 2016. Rok
nato sa k divákom dostáva audiovizuálna spomienka na
človeka, pre ktorého „viera a láska znesú všetko.
... Viac »
Aj dvadsiate storočie bolo poznamenané mnohými ľudskými zlyhaniami a ich dôsledkami. Boh však, napriek všetkému, stále dáva človeku na vedomie, že na neho nezabúda. Svedčí o tom mnoho výnimočných i svätých mužov a žien, ktorí sú hodní obdivu i nasledovania, pretože zanechali v zložitých časoch minulého storočia nezmazateľnú stopu. V krátkych, ale výstižných životopisných črtách má čitateľ príležitosť bližšie sa oboznámiť so životnými príbehmi dvadsiatich ôsmych osobností spomedzi nich. Nie len na rozšírenie svojho poznania, ale i na povzbudenie ku konaniu dobra.
... Viac »CENA : 6.49 EUR
Vypredané
Nedávno zosnulý páter Šebastián Labo SJ bol výraznou
kňazskou osobnosťou, ktorá vyorala v slovenskom
cirkevnom a verejnom priestore hlbokú brázdu. Kniha
ponúka čitateľovi prostredníctvom jeho vlastných slov
bližšie sa oboznámiť so zaujímavými životnými osudmi
- počínajúc spomienkami na detstvo a mladosť, cez
pôsobenie v exile i opäť na Slovensku - , ale aj
s jeho názormi na rôzne spoločenské otázky
a búrlivú dobu, v ktorej žil.
... Viac »
V knihe čitateľ nájde súbor 23 rozhovorov emeritného profesora filozofie Jána Letza, ktoré sa uskutočnili v rokoch 1991 až 2016 pri rozličných príležitostiach. Zhovárali sa s ním redaktori novín, filozofických, kultúrnych a náboženských časopisov, televízie, ako aj jeho spolupracovníci a priatelia rozličnej profesijnej orientácie. Rozhovory majú buď profilový charakter a sú zamerané celkovo na jeho život a dielo, na jeho rodinné zázemie a na rozličné aktuálne spoločenské otázky, alebo sa upriamujú na určitú oblasť jeho pedagogickej činnosti či vedeckého bádania. V rozhovoroch sa pútavým a zrozumiteľným spôsobom odzrkadľujú najvýznamnejšie úseky jeho života a tvorby. No osobitný dôraz sa v nich kladie na vývin jeho filozofického myslenia za posledných 25 rokov.
... Viac »
V tejto knihe spomienok môžeme sledovať životný príbeh arcibiskupa Dominika Hrušovského (1926 – 2016), ktorý patrí medzi špičkové osobnosti moderného slovenského katolicizmu. Väčšinu života prežil v Taliansku, kde bol v r. 1950 vysvätený za kňaza, no na Slovensko sa nemohol vrátiť. Jeho najvýznamnejším pôsobiskom sa stal Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda, ktorý v roku 1963 v Ríme vybudovali slovenskí emigranti s cieľom pomáhať Slovákom udržiavať kresťanskú vieru a túžbu po slobode, demokracii a štátnej nezávislosti. Z redaktora časopisu Hlasy z Ríma a spolupracovníka Vatikánskeho rozhlasu sa postupne stal druhým rektorom Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda. V roku 1982 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za biskupa pre slovenských katolíkov žijúcich mimo územia Slovenska. Po páde komunistických totalitných režimov v strednej a východnej Európe sa stal pomocným biskupom Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy a kariéru zavŕšil v rokoch 1996 až 2001 ako pápežský nuncius v Minsku, hlavnom meste Bieloruskej republiky.
Memoáre sú výsledkom päťdňového pobytu v kláštornom zátiší neďaleko Ríma, ktoré po ukončení diplomatickej misie arcibiskupa Hrušovského poskytlo možnosť nazrieť do minulosti jeho činorodého života. Rozhovor usmerňoval a zaznamenal prof. F. Vnuk tak, aby nezostala nespomenutá žiadna významná udalosť, ktorej bol arcibiskup protagonistom, účastníkom či aspoň svedkom. Vzhľadom na pestré historické okolnosti i pozície, ktoré zastával, kniha prináša množstvo cenných pohľadov na dobu a jej súvislosti, ba možno v nej vidieť zrkadlenie osudov slovenského národa v druhej polovici 20. storočia a na prahu tretieho milénia.
... Viac »
Bohato ilustrovaná kniha ponúka odbornej i širokej
čitateľskej verejnosti fundovaný obsažný a ucelený
pohľad na vznik a vývoj úcty k Sedembolestnej Panne
Márii od jej historických počiatkov až po súčasnosť. Poukazuje pritom na významnú úlohu, ktorú zohralo
kresťanstvo v slovenských dejinách. Autor vychádza
z najnovších historických výskumov a z vedeckého
skúmania veľkého množstva historických prameňov
a literatúry, pričom predkladá aj niektoré nové
poznatky, ktoré doteraz neboli publikované.
... Viac »
Druhý zväzok hĺbavých filozofických zamyslení a esejí Vlada Gregora, vnímavého pozorovateľa a neúnavného glosátora spoločenského diania prináša odpočet jeho tvorby za posledných päť rokov. Vychádza spoločne s doteraz nepublikovanými veršami z pozostalosti jeho otca.
... Viac »
Kniha prináša silné osobné svedectvo o praktikách
totalitnej moci pri prenasledovaní predstaviteľov
katolíckej cirkvi i vzrušujúci pohľad za múry väzníc
a táborov nútených prác na Slovensku. Dnešný
čitateľ môže získať lepšiu predstavu o tom, čo sa
dialo po komunistickom prevrate v roku 1948. Autor, mons. ThDr. Anton Botek (8. 2. 1911 − 9. 2. 1992),
bol významným katolíckym kňazom, ktorý sa v 40.
... Viac »
EMÍLIA HRABOVEC ‒ GIULLANO BRUGNOTTO ‒ PETER JURČAGA (zost.)
Súbor štúdií medzinárodného autorského zoskupenia historikov sa zaoberá situáciou Katolíckej cirkvi v krajinách stredovýchodnej Európy počas dvadsiatich rokov počínajúc bezprostredne povojnovým obdobím, ktoré bolo už poznačené silným vplyvom komunistických strán a prvým prenasledovaním Cirkvi za formujúcou sa železnou oponou, cez smutnoznáme päťdesiate roky v znamení úplnej izolácie komunistických štátov a najtvrdšej perzekúcie umlčanej Cirkvi, až po prvé kontakty a nasledujúce diplomatické rokovania, ktoré vstúpili do dejín ako vatikánska východná politika. Kniha vychádza zo širokej porovnávacej a interdisciplinárnej perspektívy, spájajúcej historicko-diplomatický a historicko-teologický pohľad, a predstavuje konkrétne situácie, v akých sa Katolícka cirkev nachádzala v rôznych štátoch stredovýchodnej Európy, ako aj metódy a postupy diplomacie pápežov Pia XII., Jána XXIII. a Pavla VI. v kontexte studenej vojny a rodiacej sa ostpolitiky. Významným aspektom skúmaného obdobia sú svedectvá o prenasledovaní a mučeníctve, ktoré tu ilustrujú napríklad prípady J. Mindszentyho, S. Wyszynského či J. Vojtaššáka.
... Viac »
CENA : 25.00 EUR
Vypredané
Nie je to tak dávno, čo pozornosť upútali odvážne
názory na datovanie vzniku Kostola sv. Margity
Antiochijskej v Kopčanoch do čias Veľkej Moravy. Pochopiteľne, veď pokiaľ ide o pamiatky stavebného
charakteru, doteraz sa pracovalo len s archeologickými
nálezmi torzovitého charakteru a ich hypotetickými
rekonštrukciami.
... Viac »
CENA : 16.83 EUR
Vypredané
Ján Košiar - Šebastián Labo SJ
V pondelok 11. februára 2013 svet šokovala správa, že pápež Benedikt XVI. sa vzdáva svojho úradu. Kniha podrobne mapuje posledné verejné vystúpenia odstupujúceho pápeža a prináša všetky jeho príhovory prednesené do 28. februára 2013, keď sa jeho pontifikát definitívne skončil. Sú to najmä príhovory počas dvoch posledných Generálnych audiencií, homíliu na Popolcovú stredu i tri krátke príhovory pred modlitbou Anjel Pána, či zaujímavú improvizovanú prednášku prednesenú na stretnutí s rímskymi kňazmi. Naviac sú v knihe zaradené i osobné svedectvá od významných katolíckych spisovateľov, Petra Seewalda a Vittoria Messoriho, v ktorých opisujú svoje skúsenosti zo spolupráce s odstupujúcim Svätým otcom. Priebeh dojímavých rozlúčkových stretnutí ilustrujú farebné fotografie.
... Viac »
Viac v sekcii história.
http://www.postscriptum.sk/nase-tituly/nabozenstvo/pan-rektor-film-na-dvd#
Pri objednávke dvoch a viac kusov 13 eur/ks.
http://www.postscriptum.sk/nase-tituly/do-vasej-pozornosti/historia-scepusii/#
Opäť k dispozícii!
ZNOVA K DISPOZÍCII: