Camille Labas

Autostopom s tromi deťmi

Autostop oblka002

V cestopisnej knihe s autobiografickými črtami sa autorka ‒ Slovenka žijúca 30 rokov v Rakúsku ‒ delí s nami o zážitky zo svojich dobrodružných ciest, ktoré sú popretkávané nielen zaujímavosťami z histórie i kultúr, ale aj úvahami o svete, identite, o deťoch, o výchove, o láske, o vzťahoch rodičov a detí, o ľudských hodnotách i o vlastnom neľahkom a často veľmi komplikovanom, no nesmierne zaujímavom živote ženy-matky. Kuriózne je, že autorka väčšinu ciest podnikla autostopom – sama i s tromi deťmi – od Atlantiku po Kaukaz, od Škandinávie po Gibraltár. Bolo to cestovanie na vlastnú päsť, naverímboha – bez máp a bez sprievodcov, bez akýchkoľvek zábezpiek a poistení, iba s jedným malým ruksakom. Nadobudlo však dimenzie prekračujúce bežné  spoznávanie cudzích krajín: adrenalín, kliesnenie si nevychodených chodníčkov, prekonávanie predsudkov, rozširovanie vlastných horizontov či spoznávanie samého seba. 

14,5 x 20,5 cm, 312 strán, mäkká väzba, ISBN 978-80-89567-48-5, ilustrácie

CENA : 14.96 EUR

 

„Najradšej komunikujem s ľuďmi cez knihy – je to môj spôsob, ako sa rozdať všetkým naraz. Ako ich obohatiť a pritom sama neschudobnieť, lebo kto rozdáva, tomu pribúda. Dávam zo seba všetko, lebo som v živote veľa dostala a nemám právo nechávať si to len pre seba. Niekto si zarába na živobytie prácou rúk, niekto rozumom a niekto prácou duše. Niekto sa presadzuje v dave krikom, vyhrážkami, vydieraním, dokonca zbraňami. Ja sa presadzujem knihami. Presadzujem i rozdávam súčasne. Som vaša – kto chcete, načrite – ponúkam plným priehrštím. Otváram sa vám a nebojím sa, že ma zneužijete, lebo vám dôverujem. Veď ani vy to v živote nemáte o nič ľahšie. Dožičme si dobra, pravdy a úprimnosti. Veď sa na tomto svete nesieme navzájom.“

 

Mag. Dr. Camille Labas

Život autorky sa viaže na štyri krajiny: Slovensko, Nemecko, Gruzínsko a Rakúsko. Na Slovensku ‒ v Prešove ‒ sa narodila a strávila detstvo, maturovala na gymnáziu v Banskej Štiavnici. V Nemecku pracovala na letných stredoškolských brigádach v Drážďanoch, Berlíne a v Lipsku. Ako vysokoškoláčka vyštudovala na Univerzite v Jene nemeckú literatúru a jazykovedu (1980) a pracovala vo vydavateľstve v Berlíne. V Jene sa jej narodila prvá dcéra. Po návrate zo štúdií pôsobila ako asistentka pre nemčinu a angličtinu na univerzite v Košiciach a pracovala ako prekladateľka pre filmové štúdio Koliba v Bratislave. V Gruzínsku bola viackrát na študijnom pobyte a určitú dobu tam aj pracovala ako učiteľka nemčiny v hlavnom meste Tbilisi (2002). Do Rakúska emigrovala v júni 1986 a bola tam zamestnaná ako korektorka nemčiny vo vydavateľstve pri Viedni a učiteľka slovenčiny v jazykovej škole. Neskôr sa venovala vedeckému štúdiu gréckej, rímskej, mezopotámskej a sýrskej kresťanskej histórie Byzancie, Arménska a Gruzínska na Viedenskej univerzite. V roku 2014 obhájila dizertačnú prácu o dejinách kresťanstva Gruzínska a Arménska. Počas 30-ročného pobytu v Rakúsku vychovala tri deti, ktoré všetky už ako dospelé žijú v rôznych krajinách: v Nemecku (Freiburg), na Slovensku (Bratislava) a v Rakúsku (Baden).

Píše po nemecky aj po slovensky básne, články, poviedky, romány, vedecké state. V roku 2010 jej vyšla kniha básní Miesto v tráve a v roku 2013 próza Sila statočného života ‒ Irenkina mladosť v Bardejove. Pripravuje knihu o málo známej histórii Gruzínska a Arménska od počiatkov až po príchod a dobytie Arabmi v 7. storočí.

 

Mag. Miriam Labas – ilustrátorka

Narodila sa slovenským rodičom ‒ emigrantom v Badene pri Viedni (Rakúsko), tam aj maturovala na gymnáziu so špecializáciou na latinčinu. Jej láska k cestovaniu a objavovaniu nových kultúr sa stala náplňou jej voľného času, inšpiráciou k maľovaniu, ako aj predmetom jej vysokoškolských štúdií. Na Viedenskej univerzite vyštudovala etnológiu a turkológiu. V školskom roku 2007/2008 študovala na Cypre, kde robila skúšky v gréckom, tureckom a anglickom jazyku. Už počas štúdia pracovala určitý čas v Írsku, na viacerých kultúrnych festivaloch vo Viedni, vo filmovom štúdiu Bavaria v Stuttgarte a precestovala Európu, Afriku, Ameriku a Áziu, okrem iných navštívila Kanadu, Maroko, Egypt, Turecko, Gruzínsko, Indonéziu, Nikaraguu, Kubu. V diplomovej práci sa zaoberala slovenskou emigráciou v Rakúsku, čím dokázala, že cíti svoje slovenské korene. Po štúdiu pôsobila v Nikarague (2011), kde ako dobrovoľníčka cez španielčinu vyučovala na základnej škole angličtinu; neskôr žila niekoľko rokov v Nemecku (Stuttgart). Maľovaniu sa venuje od malička a maliarske kurzy absolvovala v Banskej Štiavnici, v Bratislave a vo Viedni. V súčasnosti pôsobí  ako učiteľka nemčiny v Bratislave.

zavrieť

 
 
 • AKCIOVÁ PONUKA

  Na objednávky zrealizované prostredníctvom www.postscriptum.sk
  od 1. 4. do 30. 4. 2020 uplatníme zľavu 50 % z bežnej ceny.


  Platba sa bude realizovať bankovým prevodom na základe faktúry, ktorú zašleme emailom. Objednané knihy doručí Slovenská pošta ako doporučenú zásielku. (Dobierku nebudeme používať.) Do faktúry zahrnieme prepravné náklady podľa cenníka pošty, t. j. od 2 do 3,50 eur podľa váhy zásielky.

  ----------------------------------------------------------------------------------

  Tituly dostupné vo forme e-knihy

  ÚSPEŠNE NEŠŤASTNÍ   https://www.martinus.sk/?uItem=713179

  RING SMRTI   https://www.martinus.sk/?uItem=713195

  ---------------------------------------------------------------------------------

  Zbierku básní

  Pavol Prikryl: Oravské rondely

  môžete teraz získať s osobným venovaním autora

   

Zavrieť