Camille Labas

Sila statočného života. Irenkina mladosť v Bardejove

Camille Bardejov obal

Návraty ku koreňom majú osobitnú príchuť, ak sa ich nositeľom stáva človek odlúčený od svojho prirodzeného rodinného zázemia, od vlasti, emigrant, ako je to v prípade autorky, žijúcej takmer 30 rokov v Rakúsku. Z tohto východiska sa odvíja príbeh Irenky, ktorý nás vovádza do Bardejova prvej polovice 20. storočia (sprostredkovane však zachytáva storočné rozpätie 1860 −1961) a predstavuje nám cez jej autentické rozprávanie život jednej remeselníckej rodiny v jeho radostnej dobovej jednoduchosti, ale aj vždy prítomnej náročnosti, avšak najmä v jeho kráse vyplývajúcej z umenia dobre ho zvládnuť. Text je oživený regionálnymi nárečovými výrazmi, čo dáva textu osobitý autentický kolorit (pre súčasníkov je k dispozícii slovníček). V prílohe čitateľ nájde aj krátku históriu mesta Bardejov a prílohu s dobovými rodinnými fotografiami.

17 x 23,5 cm, 240 strán, brož., 2013, ISBN 978-80-89567-14-0

CENA : 14.96 EUR

 

Mag. Camille Labas

Život  Camille Labas sa viaže na štyri krajiny: Slovensko, Nemecko, Gruzínsko a Rakúsko. Na Slovensku sa narodila (v Prešove), strávila detstvo a maturovala (v Banskej Štiavnici). V Košiciach pôsobila ako asistentka na univerzite a v Bratislave robila preklady pre filmové štúdio Koliba. V Nemecku vyštudovala na Univerzite Jena nemeckú literatúru a jazykovedu a pracovala vo vydavateľstve v Berlíne. V Gruzínsku bola viackrát na štúdijný pobyt a určitú dobu tam aj pracovala ako učiteľka v hlavnom meste Tbilisi (2002). V Rakúsku pracovala ako korektorka vo vydavateľstve a neskôr študovala grécku, rímsku, mezopotámsku a sýrsku kresťanskú históriu Byzancie, Arménska a Gruzínska na Univerzite Viedeň, kde sa momentálne venuje vedeckým rešeršiam o kresťanstve Gruzínska v podobe dizerstačnej práce. V Rakúsku vychovala tri deti, ktoré všetky už ako dospelé žijú v Nemecku (Freiburg, Stuttgart a Berlín).

Píše po nemecky a po slovensky, básne, články, poviedky, romány, vedecké články a históriou popretkávané cestopisy o Cypre, Turecku, Arménsku, Gruzínsku, Škótsku, Švédsku, Fínsku, Estónsku, Rusku, Španielsku a Portugalsku. V roku 2010 jej vyšla kniha básní „Miesto v tráve“. Chystá knihu po slovensky o málo známej histórii Gruzínska od počiatkov až po príchod a dobytie Arabmi v 7. storočí.

 

Mag. Miriam Labas – Ilustrátorka

V Badene pri Viedni (Rakúsko) sa narodila slovenským rodičom - emigrantom -, tam aj vyrastala a na gymnáziu so špecializáciou na latinčinu maturovala. Jej láska k cestovaniu a objavovaniu nových kultúr a zvykov sa stala náplňou jej voľného času, zdrojom jej maľovania, ako aj predmetom jej vysokoškolských štúdií. Na Viedenskej univerzite vyštudovala etnológiu a turkológiu. Na Cypre žila jeden celý rok (2007-2008), kde v rámci štúdia navštevovala prednášky i semináre a robila skúšky v gréckom, tureckom a anglickom jazyku. Už počas štúdia pracovala určitý čas v Írsku, na viacerých kultúrnych festivaloch vo Viedni, vo filmovom štúdiu Bavaria v nemeckom Stuttgarte a obcestovala Európu, Afriku, Ameriku a Áziu. Navštívila Canadu, Marokko, Egypt, Turecko, Gruzínsko, Indonéziu, Nikaraguu, Kubu a iné. V záverečnej diplomovej práci sa na vedeckej úrovni zaoberala slovenskou emigrácou v Rakúsku, čím dokázala, že aj v germánskom svete cíti svoje slovenské korene. Po štúdiu pôsobila vyše pol roka v Nikarague (2011), kde ako dobrovolníčka pracovala najprv na ekologickej farme a potom cez španielčinu vyučovala nikaragujské deti na základnej škole angličtinu.

Maľovaniu sa už od malička venuje vo svojom voľnom čase a maliarske kurzy absolvovala v jej obľúbenom slovenskom historickom a umeleckom mestečku Banská Štiavnica, v Bratislave a vo Viedni. Od návratu z Latinskej Ameriky žije v Nemecku a pracuje pre nemeckú strešnú kultúrnu organizáciu, kde sa zaoberá témami migrácia, diaspora a rozvojová politika.

 

 

zavrieť

 
 
 • AKCIOVÁ PONUKA

  Na objednávky zrealizované prostredníctvom www.postscriptum.sk
  od 1. 4. do 30. 4. 2020 uplatníme zľavu 50 % z bežnej ceny.


  Platba sa bude realizovať bankovým prevodom na základe faktúry, ktorú zašleme emailom. Objednané knihy doručí Slovenská pošta ako doporučenú zásielku. (Dobierku nebudeme používať.) Do faktúry zahrnieme prepravné náklady podľa cenníka pošty, t. j. od 2 do 3,50 eur podľa váhy zásielky.

  ----------------------------------------------------------------------------------

  Tituly dostupné vo forme e-knihy

  ÚSPEŠNE NEŠŤASTNÍ   https://www.martinus.sk/?uItem=713179

  RING SMRTI   https://www.martinus.sk/?uItem=713195

  ---------------------------------------------------------------------------------

  Zbierku básní

  Pavol Prikryl: Oravské rondely

  môžete teraz získať s osobným venovaním autora

   

Zavrieť