Ján Maršálek

Cesta k bráne (Čítanie na každý deň)

Cesta k brane obalka001

Knižka v praktickom vreckovom formáte prináša podnetné zrnko múdrosti na každý deň. Krátke zamyslenia sa dotýkajú  životných otázok človeka i doby, v ktorej žijeme a majú ambíciu ponúknuť čitateľovi trváce hodnoty a overené postoje, ako sú obsiahnuté v pokladnici kresťanského učenia. Úsporný jazyk, precízna formulácia, schopnosť vystihnúť podstatu, dávajú dielu charakter modernej, každému prístupnej duchovnej literatúry.   

10 x 15 cm, 384 strán, mäkká väzba, ISBN 978-80-89567-31-7

 

Ján Maršálek (1965) píše poéziu i prózu, venuje sa tiež literárnej kritike a publicistike. Jeho texty boli uverejnené vo viacerých periodikách. Knižne vydal niekoľko básnických zbierok, najnovšie Priečny rez (Post Scriptum 2012).

zavrieť

Hodnota slova

 

Môže sa nám zdať, že slovo – ľudské i Božie – stratilo váhu. Slov je dnes akosi priveľa: stoja vedľa seba i oproti sebe, vzájomne sa rušia, zneplatňujú, popierajú. Svet nám nanucuje falošnú rovnoprávnosť – akoby bol každý názor, svetonáhľad či spôsob života rovnocenný a rovnako pravdivý.

Je to však naozaj tak? Treba rozlišovať medzi pravdou a mienkou. Mienky sú rozličné, no pravda je iba jedna. Hľadanie a odkrývanie pravdy patrí k hlavným životným úlohám každého z nás – pravdy, ktorá sa prekrýva s múdrosťou v biblickom ponímaní.

Slovo bolo na počiatku a bude aj na konci vekov. Oplatí sa pridŕžať svätého Slova, ktoré je u Boha a ktoré je Boh (porovnaj: Jn 1, 1–5). Inflácia slova sa týka len menlivých módnych názorov, to pravé Slovo je nemenné a večné. Kresťan preferuje pravé hodnoty a stavia svoj život, svoje plány a nádeje na tom, čo je naozaj pevné.

 

Radosť zo života

 

Nevidíme do budúcnosti. Môžeme nanajvýš niečo tušiť, plánovať alebo predpokladať. A predsa máme niekedy z budúcnosti strach, hoci vieme, že strach nie je dobrý radca.

Žijeme z minulosti cez prítomnosť pre budúcnosť. Vidíme, v zmysle skúseností, teda iba dozadu, ale ísť musíme dopredu. Veru ťažký problém a veľká úloha: zvládnuť umenie žiť.

Život prirovnávam k ceste odniekiaľ niekam. Miestami sa kľukatí, zužuje, stúpa alebo klesá, stráca pred očami... Život je zápas, a má ním byť! Neznamená to, že sa nemôžeme radovať, znamená to, že skutočnú radosť, každú skutočnú hodnotu si treba istým spôsobom zaslúžiť, alebo ju treba aspoň (vedieť) prijať.

zavrieť

 
 
 • UPOZORNENIE:

   

  Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.

  Ďakujeme za porozumenie.


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


   

  Pavol Gašparovič Hlbina
  a slovenská katolícka moderna

   

 • Upozornenie:

  Prosíme objednávky zasielať e-mailom: info@postscriptum.sk, nakoľko objednávkový formulár je dočasne nefunkčný.

  Ďakujeme za porozumenie.

   

   

   

Zavrieť